Vysoká lednová inflace přinesla i dílčí pozitivní zprávy. Důchodci dostanou od června díky mimořádné valorizaci znovu přidáno. Navýšení by se mělo pohybovat mezi 750 korunami až tisícovkou. To ale opět výrazně zatíží už tak našponovaný státní rozpočet. Na ministerstvu práce a sociálních věcí proto vzniká návrh, jak zákonné valorizace do budoucna částečně omezit.
Aby důchodce netrápila inflace, zavedla se před lety zákonná valorizace. Když je tedy vysoká inflace, důchodcům se o dané procento zvedají penze. „Viděli jsme minulou vládu před volbami, která ještě dvakrát zvýšila důchody,“ podotkl ekonom Petr Bartoň.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vystrčil: Jsme v autobusu, co se řítí do zdi. ANO je jedno, zda bude za 30 let na důchody
Proto se teď na ministerstvu práce a sociálních věcí objevil návrh přidat jen dvě třetiny valorizace. To by podle současné inflace znamenalo, že důchodci, kteří berou třeba 19 tisíc korun, by nedostali celých 1 700 navíc, ale jen dvě třetiny, tedy asi 1 130 korun. Zbývajících 560 korun by zůstalo ve státní kase.
„Souhlasím, máme dost,“ řekla jedna z dotázaných. „Máme málo,“ oponovala jiná seniorka a její názor sdílí další dva důchodci. „Máslo je drahé,“ dodávají. Vládní zástupci ale mají jasno. „Pokud to neuděláme, může se stát, že se dostaneme do takového deficitu důchodového účtu, že za 30 až 40 let na důchody nebude,“ varoval v pořadu Partie předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
„Vzpomínám si, že Miroslav Kalousek s Petrem Nečasem navrhli jednu třetinu, to je úplně stejný recept, doplatí na to ti, kteří si nemohou pomoci,“ oponovala mu šéfka poslaneckého klubu Alena Schillerová (ANO).
Důchody na dluh
„V letošním roce je každý šestý důchod vyplacen na dluh státu,“ připomněl Matěj Hlavatý (STAN). „Pokud s tím nic nebudeme dělat a budeme dál zadlužovat naši zemi, tak v roce 2050 a v hodnotě dnešních peněz by důchodci měli méně než současných 10 tisíc,“ souhlasil poslanec Jan Jakob (TOP 09). Naopak bývalá středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) tento krok vnímá za nemorální.
„Automatické valorizace přinášejí situaci, kdy v důsledku extrémní inflace výrazněji rostou důchody těm, kdo je mají nadprůměrné,“ oponuje ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). V praxi to znamená, že nejvíc si polepší ti, kteří se mají nejlíp. Čím míň totiž důchodce už teď bere, tím míň peněz dostane. Vláda Petra Fialy se návrhem na úpravu valorizace bude teprve zabývat. Platil by tak zřejmě nejdříve od příštího roku.