Zdražování spotřebitelských cen tlačí průměrnou výši důchodů až ke 20 tisícům korun. Vláda totiž navrhla nařízení, podle kterého by se zvýšila penze od ledna příštího roku o 825 korun. Spolu s letošními mimořádnými valorizacemi by tak navýšení důchodů překonalo růst mezd i vysokou inflaci.
Průměrný starobní důchod by se měl od příštího roku pohybovat okolo průměrných 19 500 korun. Solidární část všech starobních, invalidních a pozůstalostních penzí by se měla zvednou o 140 korun. Navíc by měla vzrůst zásluhová procentní výměra důchodů podle odpracovaných let a výdělků o 5,1 procenta.
Tyto změny by znamenaly, že důchody hravě porazí růst mezd a také i inflaci. Senioři by se tak stali jednou z nejméně postižených skupin osob, na kterou zdražování spotřebního zboží dopadne. „Na konci roku 2021 činil průměrný starobní důchod 15 453 korun, vyplývá z dat Českého statistického úřadu. Během letoška tak jeho výše celkově naroste o 3 222 korun. To je v absolutním vyjádření suverénně nejvíce v historii České republiky,“ řekl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Pokud se růst penzí přepočítá na procenta, řadí se letošní přidání k nejvyšším v historii samostatného českého státu. „Procentuálně letos průměrná penze vzroste o bezmála 21 procent. V historii vzrostla výše průměrné penze v procentuálním vyjádření výrazněji pouze v letech 1993 a 1996,“ dodal Kovanda.
Důchody porážejí vysokou inflaci
Důchody se letos zvýšily už celkem třikrát. Poprvé se upravovaly během běžné valorizace, kdy se penze navýšila o 502 korun od ledna. Od června došlo k první mimořádné valorizaci a důchody vzrostly o 8,2 procenta. Druhá mimořádná valorizace přišla v září a zvýšila důchody o 5,2 procenta.
Podle hlavního ekonoma investiční společnosti Natland Petra Bartoně tak letošní přidávání porazí i inflaci. „Důchody předhánějí inflaci. Oznámená valorizace důchodů (5,1 % od ledna) je dle zákonného vzorce. Po několika letech poprvé bez volebního úplatku. Letos již přitom proběhly 3 valorizace. První zákonná s růstem 5,2 procenta a dvě mimořádné se zvýšením o 8,2 a 5,2 procenta. Celkový kumulativní efekt je tedy 19,7 procenta. Inflace přitom klesla z 17,5 na 17,2 procenta,“ uvedl pro srovnání Bartoň.