Důležitá je spokojenost občanů, ne STAN. Škrtat se musí všude, pálí Pospíšil do vlastních řad

Co na to vaše peněženka 18.9.2023

Aby vládní šetření fungovalo správně, je třeba škrtat na všech ministerstvech a žádné agendě nenadržovat, pronesl europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS. Je prý nutné postupovat v souladu se zájmy občanů a rozpočtu, nikoliv ministrů hnutí STAN. Narážel tím například na resort vnitra, pro které Vít Rakušan (STAN) vyšší finance z rozpočtu ve vyjednáváních dle svých slov již zajistil.

„Má-li restriktivní politika fungovat, musí škrtat všechna ministerstva, bohužel je to realita. Pokud donutíte pouze některé resorty a jiné vyviníte, obávám se, že fungovat nemůže. Nevím, jestli v tomhle směru už STAN nezačínají vnímat, že se blíží druhá polovina volebního období a volby,“ uvažoval  Pospíšil.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Inflace klesne na 2 procenta v první půlce dalšího roku, říká guvernér ČNB Michl. Snížení sazeb ale nečekejte

„Byl bych šťastný, kdyby se podařilo snížit schodek veřejných rozpočtů. A aby to nebylo jenom o spokojenosti ministrů za hnutí STAN, ale o spokojenosti občanů s tím, jak se budou vyvíjet schodky státního rozpočtu. Šetřit musí všichni,“ zhodnotil. Výjimku podle něj v současnosti kvůli válce na Ukrajině tvoří ministerstvo obrany, které se dočká navýšení rozpočtu.

Vedle Rakušana, který prý peníze navíc již vyjednal, si nulové škrty oproti desítkám miliard z původního plánu vybojoval i ministr školství Mikuláš Bek (STAN).

Podle europoslance je jasné, že se ve všech případech dají najít argumenty, proč v agendě neškrtat, a naopak finance přidávat: „Vždycky jsou důvody dávat všem resortům více. To by byl ideální stav. V realitě ale buď půjdeme do bankrotu, nebo se zakousneme a seškrtáme. Také nechci, aby se snižovaly platy učitelů, ale ve školství jsou i jiné kapitoly a oblasti, kde k určitému snížení dojít může.“

Pospíšil ocenil ministra Stanjuru

Pospíšil dal za pravdu bývalému prezidentovi Václavu Klausovi, podle kterého by se mělo na všech ministerstvech plošně škrtnout deset procent výdajů. „Nakonec se to ukáže jako nejmenší zlo. Je to taky špatné řešení, ale jediné funkční. V zásadě seberete všem resortům procentuálně stejně. Protože jak jinak řeknete, proč nemá být seškrtáno vnitro a jiný resort ano? Rovina toho, jaký veřejný zájem je ten hlavní, a jaký je druhotný, se jen velmi obtížně vymezuje,“ popsal.

Školství, které vláda představila jako svoji prioritu, by podle Pospíšila mělo také přijmout snížení rozpočtu. „Předpokládám, že ministr financí mluví s ministrem školství, a že ve výsledku i tento resort trochu sníží. Jinak to těžko obhájíte před ostatními ministerstvy,“ vysvětlil.

V meziresortním vyjednávání ocenil roli ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS), zároveň doufá v téměř plošné škrty po ukončení všech debat. „Všichni na něj nadávají. Je to chudák, trochu jako fackovací panák. Oceňuju, že v nelehké situaci pořád pokračuje v přípravě reforem. Myslím, že na konci, pokud to má fungovat, každý resort minus obrana bude muset nějaké škrty udělat,“ dodal.

K TÉMATU: Vládní neshody okolo škrtů v rozpočtu? Ministři se přetahují o finance pro své resorty

Tagy:
peníze státní rozpočet ministerstvo školství Jiří Pospíšil Co na to vaše peněženka Ministerstvo vnitra České republiky škrty