Výrazné zhoršení vývoje epidemie v prvních březnových dnech není podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška překvapením. Směřování ke 20 tisícům nakažených denně bylo podle jeho modelů nevyhnutelné. Zlom by podle něj mohl nastat nejdříve 10. března. Výrazné zlepšení čeká ale až koncem měsíce.
„Jdeme po trajektorii, která byla nevyhnutelná. I z důvodu daleko rychlejšího šíření nakažlivější mutace viru. Minimálně celý tento týden bude docházet k vysokým nárůstům a s vysokou pravděpodobností i ten další týden,“ řekl CNN Prima NEWS Dušek.
Nárůsty počtu nově nakažených i hospitalizovaných předpovídal Dušek už v prezentaci z minulého týdne. A zatím jdeme podle něj cestou realistického scénáře, který směřuje k 20 tisícům nakažených denně. Aktuálně se Česko pohybuje kolem 17 tisíc nakažených denně – největším problémem jsou však již vyčerpané kapacity řady nemocnic. Celkem v nich nyní leží přes 8000 pacientů.
„Další scénáře se odvíjí od toho, zda a jak zaberou opatření. V tuto chvíli si troufnu říct, že nejdeme podle superrizikového a negativního scénáře, protože podle všech modelů bylo nevyhnutelné, že v první části března bude docházet k nárůstu,“ doplnil šéf ÚZIS.
Denně až 2000 nakažených seniorů
Velký problém vidí především ve velkých počtech nakažených seniorů. „Nejrizikovějším faktorem celého vývoje je fakt, že denně je stále nově nakaženo velké množství potenciálně zranitelných lidí. Nejsou to lidé ze sociálních zařízení, tam naopak nákazy velmi silně klesají,“ uvedl Dušek s tím, že koncem minulého a začátkem tohoto týdne bylo třeba až 2000 nově diagnostikovaných seniorů denně.
„Mohou za to určitě kontakty v rodinách i komunitní šíření, i to, že se populace dostatečně nechrání a výsledkem je nevyhnutelně stále větší počet lidí, kteří končí v nemocnicích. Denně je to kolem 700 až 800 v tuto chvíli, a to modely předpovídaly,“ pokračuje Dušek.
Kdy se to zlomí?
Zlom s ohledem na rozvolňování Dušek komentovat nechtěl, uvedl však, kdy se podle něj mohou začít zlepšovat čísla.
„Zlom nebo bod stagnace nelze čekat dříve než kolem 10. března,“ uvedl s tím, že ke skutečně viditelným poklesům ale začne docházet až v dubnu, kdy se zlepšení situace potká s masivním očkováním, alespoň v to doufá.
„K významnějšímu a trvalejšímu poklesu začne docházet nejdříve až v druhé polovině března a pak začátkem dubna,“ doplnil statistik.
Duškovy odhady jsou o něco pozitivnější, než analýza vědců z Centra pro modelovaní biologických a společenských procesů (BISOP), o které jsme psali zde.
Podle odborníků se sice čísla opravdu mohou koncem března zlepšit, ale pokud nedojde alespoň ke krátkodobému uzavření podniků a průmyslu, bude cesta brždění mnohem delší. Dokládají to na zkušenostech z jarní vlny s poklesem čísla R, které musí spadnout alespoň k hodnotě 0,7 až 0,6. K takovým výsledkům se podle nich dostaneme nejdříve za jeden až dva měsíce a další měsíc pak bude trvat, než čísla klesnou k pouze 1000 nakažených denně.