Co se bude dít po třech týdnech lockdownu, není zatím jasné. Premiér Andrej Babiš (ANO) během čtvrtečních interpelací ve Sněmovně prohlásil, že nechce slibovat rozvolnění. Podle něj záleží na tom, jak lidé omezí kontakty a jak se bude situace vyvíjet.
Pirátští poslanci Olga Richterová a Martin Jiránek se během čtvrtečních interpelací ptali premiéra, jaký je plán po třítýdenním lockdownu. „Lidé se ptají, co bude. Máte tým celého státního aparátu a já vás žádám, řekněte, jaká opatření chystáte v případě zlepšení, zhoršení nebo stagnace?“ tázala se Richterová. „Na co se mají lidé připravovat?“ přidal se Jiránek.
Analýza: Proč tři týdny lockdownu stačit nebudou? Do škol a obchodů nejdřív v červnu
Zapomeňte na to, že nastavená opatření zafungují a že se koncem března začnou otevírat obchody, restaurace a odstartuje velké rozvolňování. Data odborníků jasně hovoří o tom, že pokud chce Česko opravdu epidemii dostat pod kontrolu, vyprázdnit nemocnice a využít i očkování, rozvolnit by se mělo nejdříve během dubna. A to by navíc muselo dojít i k uzavření či omezení v průmyslu a masivnímu očkování.
Babiš zopakoval, že epidemiologická situace je velmi špatná. Nemůže prý slibovat, že se bude po třech týdnech rozvolňovat. „Nechci se vyjadřovat k predikci epidemiologické situace. Nejsem schopen odpovědět. Záleží na tom, jak se situace vyvine,“ prohlásil premiér.
„Určitě rozvolňovat nebudeme. Potřebujeme se vrátit k normálu. Na to, abychom se vrátili k normálu, musíme snížit počet nakažených a lidí v nemocnicích. Neznám nikoho, kdo by predikoval, co se stane,“ dodal Babiš.
Babiš: Lidé vidí vážnost situace
„Vím, že by všichni chtěli vědět, co bude. Jsou nějaké scénáře, ale bude to záležet na tom, jak se omezí mobilita a jak lidé sníží kontakty,“ doplnil.
Zároveň zdůraznil, že lidé si zřejmě uvědomili vážnost situace. Opatření k omezení pohybu podle něj dodržují. „Od policie máme dobré zprávy,“ podotkl Babiš.
Opoziční politici už tento týden varovali, že lockdown podle nich po třech týdnech neskončí. Vláda by to měla podle nich otevřeně přiznat.
Babiš ve čtvrtek zopakoval, že razantní opatření byla přijata z důvodu vysoce nepříznivé epidemiologické situace, která se zhoršila s příchodem britské a jihoafrické mutace. Podle Babiše momentálně leží na JIP 1 589 pacientů. Premiér to označil za absolutní a smutný rekord.