Duševní choroby a poruchy chování způsobují v Česku více než třetinu případů invalidity třetího stupně. Jde o vůbec nejčastější příčiny. O tomto faktu a statisticky podložených údajích se mezi obyvatelstvem příliš neví. Upozorňuje na to nově pojišťovna Kooperativa.
„Vážná onemocnění stojí za 96 procenty případů invalidity, jen čtyři procenta jsou způsobena úrazem,“ vysvětluje ředitel Úseku pojištění osob Kooperativy Petr Procházka. A přesně 36 procent z vážných onemocnění tvoří ta v souvislosti s psychikou a poruchou chování či osobnosti. „Jedná se tedy o vůbec nejčastější příčiny invalidity. To si mnoho lidí neuvědomuje,“ vysvětluje Procházka.
Přesto se lidé více obávají, jak vyplývá z průzkumu Kooperativy a agentury Ipsos, rakoviny či nemocí nervové soustavy než duševních poruch. Procházka proto nabádá k tomu, že by si každý jedinec měl ověřit, jestli je sám a s ním i členové rodiny nebo blízcí pojištěný pro takové případy.
„Invalidita totiž výrazně zasáhne nejen do života jednotlivce, ale většinou i do finanční situace celé rodiny,“ popisuje Procházka a přidává příklad: „Jen počáteční náklady na úpravu bydlení nebo automobilu, případně na nákup invalidního vozíku lehce přesáhnou částku 800 tisíc korun. Navíc se významně sníží příjmy, které samozřejmě nedosahují výše původního výdělku.“ Celkem tak může jít o miliony korun.
Dobře nastavené životní pojištění v takových případech téměř dorovná původní příjem. A to je jeho nejdůležitější vlastnost. Kooperativa proto nyní přichází s pojistnou ochranou v případě těchto vážných onemocnění a nabízí klientům, kteří si od 1. dubna do 30. června 2021 sjednají pojištění rizika invalidity v rámci životního pojištění, po celý čas trvání smlouvy dvojnásobné plnění u pojištění invalidity třetího stupně.
Lze získat až milion korun navíc
„V případě pojistné události tak lze získat zvýhodnění až jeden milion korun navíc. Nabídka platí pro nově uzavřené smlouvy i žádosti o změnu a dodatky produktů skupiny Flexi a Na přání a vztahuje se jak na nové smlouvy, tak na úpravy starších smluv doplněním rizika pojištění invalidity, pokud na smlouvě dosud nikdy nebylo sjednáno,“ popisuje Procházka, podle kterého musí být sjednaná částka minimálně 250 000 korun.
Takové pojištění je určené pro dospělé i děti a Kooperativa výhodu garantuje po celou dobu platnosti pojištění, a to i v případě změny pojistné částky v průběhu pojištění. Pojišťovna tím chce celkově snížit počet lidí (cca 20 % ze všech), kteří nemají tzv. záložní plán v případě invalidity.
Více než polovina Čechů by výpadek příjmů a dodatečné náklady řešila pomocí invalidního důchodu. Tím by šlo o další zatížení státního rozpočtu. Navíc průměrná výše invalidního důchodu třetího stupně v Česku dosahuje necelých 13 000 korun.
Procházka přibližuje případ pětačtyřicetiletého klienta, který začal trpět psychotickými poruchami. Po opakovaných hospitalizacích na psychiatrii mu lékaři diagnostikovali schizotypální poruchu. Tu charakterizuje výstřední chování s tendencí k izolaci od společnosti. V souvislosti s tímto onemocněním mu byla uznána invalidita třetího stupně.
„Klientovi jsme vyplatili pojistnou částku ve výši 500 000 korun. Pokud by si klient sjednal pojištění v době trvání akce 2x víc, vyplatili bychom mu milion korun,“ říká Procházka a doplňuje: „U většiny psychických onemocnění je psychoterapii třeba aplikovat dlouhodobě. Lidé s psychickými onemocněními se běžně potýkají se ztrátou práce, někdy i rodinného zázemí a bydlení. Kompenzace ušlých příjmů pomůže pacientům k větší stabilitě aktuální životní situace, která je pro léčbu zásadní.“