Prezidentské volby v Bělorusku, které se mají konat tuto neděli, stupňují napětí v zemi na severovýchodě Evropy. Především při kampaních opozičních kandidátů, kteří chtějí sesadit Alexandra Lukašenka po 26 letech jeho vládnutí, dochází k problémům a zatýkání. Další incident se stal ve čtvrtek na mítinku Svjatlany Cichanouské, hlavní soupeřky Lukašenka.
Již večer se objevila informace, že z mítinku zmizeli dva diskžokejové Kirill Galanov a Vladislav Sokolovskij, kteří se starali o zábavu. Jeden z dvojice zmizelých diskžokejů, kteří při povolené akci v Minsku ve čtvrtek večer nečekaně pustili někdejší hit z konce sovětské éry s požadavkem změn, se našel. Kirill Galanov se momentálně nachází v policejní cele, oznámil v pátek portál Tut.by.
„Kirill po akci zmizel, na telefony neodpovídal. Bratr se obrátil na policii, aby ohlásil, že se pohřešuje. Podle jeho slov mu dali telefonní číslo věznice. Když tam zavolal, potvrdili mu, že je u nich,“ napsal portál s tím, že se sourozenec nedozvěděl, proč byl diskžokej zadržen, ale jen to, že v pátek stane před soudem. O Vladislavu Sokolovském, rovněž zadrženém policií, se nic bližšího zatím neví.
Stáli jsme čelem ke zdi s rukama za zády. Lukašenko je směšný, říká unesená Češka
Bělorusko se v posledních měsících zmítá v protestech proti prezidentu Alexandru Lukašenkovi. Jednoho z nich se nepřímo účastnila také Češka Veronika Kiruščanka, kterou na konci června zničehonic „unesly“ bezpečnostní složky. Jak k zadržení došlo a co si myslí o režimu v Bělorusku? Na tyto otázky odpovídala Kiruščanka moderátorce Anně Kadavé v pořadu CNN Prima NEWS Interview.
Volební štáb hlavní soupeřky prezidenta Alexandra Lukašenka Svjatlany Cichanouské musel ve čtvrtek na poslední chvíli zrušit velký mítink opozice před nedělními prezidentskými volbami. Stalo se tak poté, co Cichanouská dostala elektronickou poštou upozornění, že na stejném místě se ve stejnou dobu bude slavit svátek železničního vojska. Šéfku jejího štábu úřady krátce zadržely a varovaly před uspořádáním „nepovolené akce“. Cichanouská místo toho ve čtvrtek večer navštívila jiné shromáždění – pořádané úřady jedné z minských čtvrtí.
Právě na této akci diskžokejové pustili písničku „Chci změny“ Viktora Coje, který v roce 1990 zahynul při dopravní nehodě. Novinářům řekli, že to udělali schválně, protože chtějí změny a jsou připraveni na to, že se ocitnou bez práce. Nečekanou změnu hudebního programu několik tisíc přítomných přivítalo podle Tut.by výkřiky „Chlapíci!“ a potleskem. Pořadatelé mezitím přivolali policii a přerušili program, zatímco dav skandoval „Ať žije Bělorusko!“ a „Chceme změny!“.
„Bojí se dokonce i mrtvého Coje,“ napsal o zadržení diskžokejů opoziční portál Belorusskij partizan a dodal, že diskžokejové hit pustili zrovna během vystoupení zpěváka opěvujícího Lukašenka.
Lukašenkovi se ve volbách postaví žena. Děti odvezla ze země, muže jí uvěznili
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko, který je v čele země již 26 let, svede v neděli souboj o šesté volební období. Předpokládá se, že opět zvítězí, běloruská občanská společnost je však nyní nejvíce mobilizovaná za celé dekády. Hlavní Lukašenkovu protikandidátku Svjatlanu Cichanouskou přišlo podpořit přes 60 tisíc lidí. Cichanouská se rozhodla zastoupit svého muže, kterého režim uvěznil poté, co oznámil kandidaturu na prezidenta.
Prezidentské volby se v Bělorusku konají v neděli. Podle pozorovatelů v nich již více než čtvrtstoletí vládnoucí Lukašenko čelí nejsilnější opozici za poslední léta. Volební kampaň poznamenalo masové zatýkání i zesílené represe vůči kritikům režimu. Podle lidskoprávních organizací bylo zatčeno na 1 300 odpůrců tvrdou rukou vládnoucího Lukašenka. Tento autoritářský šéf, vládnoucí zemi již od roku 1994, se uchází o šestý mandát za sebou. Ale ani jeho očekávané vítězství v nedělním hlasování podle pozorovatelů nemusí utišit nespokojenost doutnající v bývalé sovětské republice, která leží mezi Ruskem a východním okrajem Evropské unie a NATO.
Poté, co úřady z voleb vyloučily dva hlavní Lukašenkovy soky, finančníka Viktara Babaryku a bývalého velvyslance Valeryje Capkala, se nejvážnější soupeřkou ze čtveřice povolených vyzyvatelů jeví Svjatlana Cichanouská. Sedmatřicetiletá žena kandiduje místo svého manžela, vězněného opozičního blogera Sjarheje Cichanouského.