Dva měsíce klidu na Blízkém východě? Izrael kuje s Hizballáhem možnou dohodu, píše CNN

Navzdory tomu, že se Izrael s libanonským hnutím Hizballáh nadále ostřeluje, vzniká v pozadí prostor pro možnou dohodu o klidu zbraní. Zdroj CNN z oblasti tvrdí, že příměří mezi frakcemi je blíže než kdy dříve. Na stole je mimo jiné dohoda o 60 dnech příměří.

Rozbouřený Blízký východ je znovu blízko další dohodě o příměří. Ačkoli dosud žádná od útoku Hamásu na Izrael delší dobu nefungovala, podle zdroje americké CNN klid zbraní mezi Izraelem a Hizballáhem je blíže než kdy dříve.

ČTĚTE TAKÉ: Zatykač na Netanjahua? Čas vystoupit z ICC, vyzval Topolánek vládu. Mluví o odvaze

A to i přesto, že mezi sebou obě strany nadále ostře bojují a navzájem se ostřelují. Libanonské úřady tvrdí, že Izrael od září zabil v zemi přes tři tisíce lidí.

Mediátorem možné dohody mezi Izraelem a Hizballáhem jsou podle CNN Spojené státy. Podle dostupných informací jde zřejmě o poslední pokus administrativy Joea Bidena přispět ke zklidnění situace na Blízkém východě.

V Bejrútu šla k zemi osmipodlažní budova. Po izraelském bombardování mělo zemřít několik lidí

Nejméně 15 lidí zabil a 63 dalších zranil mohutný izraelský vzdušný úder, který v sobotu brzy ráno zasáhl centrální část Bejrútu. S odvoláním na libanonské ministerstvo zdravotnictví to uvedla agentura AP. Nejméně čtyři údery provedl Izrael ráno také na jižním předměstí libanonské metropole. Při dalších útocích na jihu a východě země dnes zemřelo celkem nejméně 30 lidí, oznámily úřady. Izrael intenzivně ostřeluje cíle v Libanonu v rámci svého tažení proti proíránskému šíitskému hnutí Hizballáh, které naopak útočí raketami na izraelské území. Jejich otevřený konflikt v sobotu vstoupil do třetího měsíce trvání, podotkla agentura AFP.

Pokud i tato dohoda ztroskotá, budou se strany v kontextu USA už muset spolehnout na Donalda Trumpa, který se chopí kormidla v lednu.

Co je součástí dohody?

Dohoda o příměří počítá se dvěma měsíci klidu zbraní, které by se měly stát základem pro dlouhotrvající pakt o neútočení. Každá ze stran by ale musela udělat něco, do čeho se jí příliš nebude chtít.

„Zprávy tvrdí, že návrh dohody zahrnuje 60denní přechodné období, během něhož se Izraelské obranné síly (IDF) stáhnou z jižního Libanonu, kde vojáci bojují proti Íránem podporované militantní skupině,“ uvádí Sky News.

„Hizballáh by údajně také přesunul své těžké zbraně severně od řeky Lítání a libanonská armáda by se rozmístila v oblastech poblíž hranic – to vše ve snaze udržet mír,“ doplnil web pravděpodobné znění dohody.

Třetí fází dohody by mělo být jednání o vymezených sporných hraničních oblastech, o které se Izrael s Libanonem dlouhodobě pře.

Izrael je dohodě nakloněn

The Times of Israel informoval, že izraelská vláda v zásadě souhlasí se zněním dohody a chystá se ji formulovat svým občanům. Některé drobnosti je ale podle izraelských zdrojů ještě zapotřebí dořešit.

Pokud se strany dohodnou na příměří, na jeho průběh mají dohlížet mezinárodní orgány v čele s USA.

Už několikrát byla na stole také dohoda o příměří mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás. Vždy ale nakonec ztroskotala nebo trvala jen pár dní. Izrael pod vedením premiéra Benjamina Netanjahua čelí sílícímu mezinárodnímu tlaku, aby své vojenské operace ukončil. V Pásmu Gazy ale stále zůstávají izraelští rukojmí, které teroristé z Hamásu odvlekli při útoku 7. října minulého roku.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Záběry brutální demolice ruského konvoje. Nepřítel dostává u Kursku výprask, zní z Kyjeva

Tagy: