Zatykač na izraelského premiéra Netanjahua
Myslím, že je příležitost i čas z této podivné organizace vystoupit. Na sociálních sítích to uvedl expremiér Mirek Topolánek, čímž reagoval na rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu (ICC) vydat zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Topolánek svou výzvu týkající se opuštění ICC adresoval přímo premiérovi Petru Fialovi (ODS) i dalším předsedům všech vládních stran.
„Pamatuji se, jak jsem se úporně bránil vstupu do ICC a jak se mi to nakonec nepodařilo. Tlak byl neskutečný. Myslím, že je příležitost i čas z této podivné organizace vystoupit. Najdeme odvahu, Petře, Marku, Markéto, Vítku?“ uvedl Topolánek na sociální síti X. Oslovil tak předsedy všech čtyř vládních stran.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nešťastné rozhodnutí, reagoval Fiala na zatykač na Netanjahua. Mluví o oslabení autority soudu
Někdejšího premiéra stejně jako mnoho dalších českých politiků nepotěšilo čtvrteční rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu vydat zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a izraelského exministra obrany Joava Galanta, a to kvůli podezření ze spáchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v Pásmu Gazy.
Netanjahu i někteří další izraelští politici rozhodnutí označili za antisemitské. Haagský soud, který není součástí OSN a jehož jurisdikci kromě Izraele neuznávají ani Spojené státy, Rusko nebo Čína, vydal také zatykač na bývalého šéfa vojenského křídla palestinského teroristického hnutí Hamás Muhammada Dífa, který ale podle izraelské armády už nežije.
A jak na Topolánkův návrh nahlíží česká vláda? Premiér Petr Fiala (ODS) se nejdříve k verdiktu soudu v Haagu nechtěl moc vyjadřovat. Později na sociálních sítích stručně uvedl, že rozhodnutí považuje na nešťastné. „Oslabuje to autoritu v jiných případech, když dává na stejnou úroveň zvolené představitele demokratického státu a předáky islamistické teroristické organizace,“ napsal.
Velmi podobně se vyjádřila také ministryně obrany Jana Černochová (ODS). I podle ní takový krok oslabuje autoritu zmíněného soudu v jiných případech.
Svou nespokojenost vyjádřil rovněž ministr zahraničí Jan Lipavský: „Stavět na stejnou úroveň teroristu a toho, kdo proti němu brání svoji zemi, mi nepřijde správné. Také se tím snižuje důvěryhodnost soudu, který takové zatykače vydal.“ K tomu ovšem šéf diplomacie doplnil, že Česká republika bude vždy prosazovat dodržování mezinárodního práva.
Členové vlády téma případného vystoupení z ICC přímo neotevřeli. To místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) podobně jako Topolánek požaduje konkrétní reakci. „Vyzývám vládu a ministerstvo zahraničí, aby Česká republika zvážila dočasně pozastavit svou účast ve Shromáždění smluvních stran. Zároveň doporučuji pozastavit finanční příspěvek ČR na chod Mezinárodního trestního soudu,“ uvedl lidovecký politik.
Rozhodnutí ICC je podle Bartoška naprosto bezprecedentní. „De facto legalizuje antisemitismus na globální úrovni. Jde o neuvěřitelný právní akt, který přispěl k celkové atmosféře nejistoty současného světového uspořádání. Staví na stejnou úroveň teroristy s legálně zvolenými státními představiteli,“ dodal.
Netanjahuovi a Galantovi by teoreticky mělo hrozit zatčení, pokud navštíví některou z více než 120 zemí, které jsou signatáři Římského statutu ICC. To se týká i České republiky. Pokud ale určitá země zatykač nenaplní, hrozit by jí měla v podstatě jen slovní výtka.