Dvojí kvalita zmizí v roce 2022, řekla poslankyně prosazující kvóty na české potraviny

Ilustrační foto

360° - 3.6. v 21:40

Pokud se návrh na zavedení povinného podílu českých potravin na pultech tuzemských obchodů povede prosadit, už za dva roky budeme kupovat stejně kvalitní potraviny jako na západě, a ještě ke všemu za přijatelné ceny. I taková slova zazněla v pořadu 360° Pavlíny Wolfové, kde diskutovali poslankyně hnutí ANO Margita Balaštíková, prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Poslanecká sněmovna totiž ve středu poslala zpět do druhého čtení sporný pozměňovací návrh k novele zákona o potravinách, jímž by se zavedly povinné kvóty pro české potraviny na pultech tuzemských obchodů. Návrh podala poslankyně za hnutí ANO Margita Balaštíková spolu s kolegou Zdeňkem Podalem z SPD. Podle tohoto návrhu by už příští rok museli obchodníci nabízet nejméně 55 procent potravin z české provenience, do roku 2027 by kvóta vystoupala až na 85 procent.

„Byli jsme osloveni zástupci agrárního a potravinářského sektoru, abychom se novelou tohoto zákona zabývali. My jsme je vyslyšeli, a proto jsme tuto debatu otevřeli. Zákazník chce české potraviny,“ obhajovala Balaštíková svůj návrh. Odpůrci úpravy prý jen straší, když tvrdí, že by vedla ke zdražení potravin. Je ale připravena akceptovat, aby se kvóta vyšplhala pouze na 65, namísto jí navrhovaných 85 procent.

Čísla tahají ze vzduchu

„Nedává to smysl, ani 85 ani 65, příští týden přijdou s návrhem na 105 procent, oni si ta čísla tahají ze vzduchu. U různých potravin je české zastoupení různé, v mléce například skoro 90 procent, ale u vepřového jen 45 procent,“ opáčil šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Podle něho má smysl hovořit o konkurenceschopnosti, české potraviny se prý bez problémů prodají, pouze tuzemští výrobci na trh dodávají málo.

„Říkám jednoznačné ano vyššímu podílu českých potravin na trhu. Druhá věc ale je, jakou cestou k tomu dojít,“ doplnila prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová. Proto také uvítala, že se zákon vrátil zpět do druhého čtení, protože tak vznikne prostor pro diskusi. „Vláda přece již financuje řadu dobrých programů pro propagaci tuzemských výrobců potravin,“ řekl Prouza, který jakékoli kvóty dlouhodobě odmítá.

Podle Margity Balaštíkové ale jakákoli diskuse není možná, protože obchodní řetězce se jí nechtějí účastnit. Na to Prouza odvětil, že k debatě o tomto návrhu byli přizváni pouze zemědělci a potravináři, nikoli však zástupci obchodu nebo zákazníků. „Člověk, který by dokázal omezit nabídku a zároveň snížit cenu, by během pěti minut získal Nobelovu cenu za ekonomii,“ rýpl si šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu do Balaštíkové, která několikrát zopakovala, že by potraviny nezdražily.

Jde jen o základní potraviny

Pochybnost nad zdražením rovněž vyjádřila prezidentka Potravinářské komory. Podle ní tuzemští výrobci konkurovat zahraničním potravinám umí. Navíc když byly přijímány regulace prodeje potravin v minulosti, ke zdražení prý nedošlo. „Kde vezmete kojenecké mléko? V Česku není jediný výrobce kojeneckého mléka,“ položil řečnickou otázku Tomáš Prouza. „Zavedou se výjimky,“ dodala rychlou odpověď Večeřová.

Margita Balaštíková doplnila, že navrhovaná kvóta by se netýkala plošně všech potravin, ale jen těch základních, přičemž výčet dotčených by přinesl až prováděcí předpis. „Ne, prováděcí předpis stanoví způsob výpočtu toho podílu. V návrhu zákona není ani slovo o tom, kterých potravin by se to týkalo,“ odvětil Prouza.

Hosté pořadu se také dotkli problematiky dvojí kvality potravin. Podle Tomáše Prouzy ji velmi účinně řeší mediální tlak, který kvůli tomuto tématu vznikl. „Výrobci nechtějí, aby se o nich psalo ošklivě, nechtějí o sobě číst, že v jedné zemi prodávají jinou kvalitu než v jiné zemi,“ řekl. „Dvojí kvalita se týká především nadnárodních výrobců, nikoli českých,“ opáčila Balaštíková. Na závěrečný dotaz moderátorky Pavlíny Wolfové, kdy budeme kupovat stejně kvalitní potraviny jako v západní Evropě a za přijatelné ceny, Balaštíková odpověděla, že v roce 2022, pokud se podaří navrhovanou novelu zákona o potravinách prosadit.

Tagy: