reklama

Dvojí kvalita zmizí v roce 2022, řekla poslankyně prosazující kvóty na české potraviny

Pokud se návrh na zavedení povinného podílu českých potravin na pultech tuzemských obchodů povede prosadit, už za dva roky budeme kupovat stejně kvalitní potraviny jako na západě, a ještě ke všemu za přijatelné ceny. I taková slova zazněla v pořadu 360° Pavlíny Wolfové, kde diskutovali poslankyně hnutí ANO Margita Balaštíková, prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

reklama

Poslanecká sněmovna totiž ve středu poslala zpět do druhého čtení sporný pozměňovací návrh k novele zákona o potravinách, jímž by se zavedly povinné kvóty pro české potraviny na pultech tuzemských obchodů. Návrh podala poslankyně za hnutí ANO Margita Balaštíková spolu s kolegou Zdeňkem Podalem z SPD. Podle tohoto návrhu by už příští rok museli obchodníci nabízet nejméně 55 procent potravin z české provenience, do roku 2027 by kvóta vystoupala až na 85 procent.

„Byli jsme osloveni zástupci agrárního a potravinářského sektoru, abychom se novelou tohoto zákona zabývali. My jsme je vyslyšeli, a proto jsme tuto debatu otevřeli. Zákazník chce české potraviny,“ obhajovala Balaštíková svůj návrh. Odpůrci úpravy prý jen straší, když tvrdí, že by vedla ke zdražení potravin. Je ale připravena akceptovat, aby se kvóta vyšplhala pouze na 65, namísto jí navrhovaných 85 procent.

Čísla tahají ze vzduchu

„Nedává to smysl, ani 85 ani 65, příští týden přijdou s návrhem na 105 procent, oni si ta čísla tahají ze vzduchu. U různých potravin je české zastoupení různé, v mléce například skoro 90 procent, ale u vepřového jen 45 procent,“ opáčil šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Podle něho má smysl hovořit o konkurenceschopnosti, české potraviny se prý bez problémů prodají, pouze tuzemští výrobci na trh dodávají málo.

„Říkám jednoznačné ano vyššímu podílu českých potravin na trhu. Druhá věc ale je, jakou cestou k tomu dojít,“ doplnila prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová. Proto také uvítala, že se zákon vrátil zpět do druhého čtení, protože tak vznikne prostor pro diskusi. „Vláda přece již financuje řadu dobrých programů pro propagaci tuzemských výrobců potravin,“ řekl Prouza, který jakékoli kvóty dlouhodobě odmítá.

Podle Margity Balaštíkové ale jakákoli diskuse není možná, protože obchodní řetězce se jí nechtějí účastnit. Na to Prouza odvětil, že k debatě o tomto návrhu byli přizváni pouze zemědělci a potravináři, nikoli však zástupci obchodu nebo zákazníků. „Člověk, který by dokázal omezit nabídku a zároveň snížit cenu, by během pěti minut získal Nobelovu cenu za ekonomii,“ rýpl si šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu do Balaštíkové, která několikrát zopakovala, že by potraviny nezdražily.

Jde jen o základní potraviny

Pochybnost nad zdražením rovněž vyjádřila prezidentka Potravinářské komory. Podle ní tuzemští výrobci konkurovat zahraničním potravinám umí. Navíc když byly přijímány regulace prodeje potravin v minulosti, ke zdražení prý nedošlo. „Kde vezmete kojenecké mléko? V Česku není jediný výrobce kojeneckého mléka,“ položil řečnickou otázku Tomáš Prouza. „Zavedou se výjimky,“ dodala rychlou odpověď Večeřová.

Margita Balaštíková doplnila, že navrhovaná kvóta by se netýkala plošně všech potravin, ale jen těch základních, přičemž výčet dotčených by přinesl až prováděcí předpis. „Ne, prováděcí předpis stanoví způsob výpočtu toho podílu. V návrhu zákona není ani slovo o tom, kterých potravin by se to týkalo,“ odvětil Prouza.

Hosté pořadu se také dotkli problematiky dvojí kvality potravin. Podle Tomáše Prouzy ji velmi účinně řeší mediální tlak, který kvůli tomuto tématu vznikl. „Výrobci nechtějí, aby se o nich psalo ošklivě, nechtějí o sobě číst, že v jedné zemi prodávají jinou kvalitu než v jiné zemi,“ řekl. „Dvojí kvalita se týká především nadnárodních výrobců, nikoli českých,“ opáčila Balaštíková. Na závěrečný dotaz moderátorky Pavlíny Wolfové, kdy budeme kupovat stejně kvalitní potraviny jako v západní Evropě a za přijatelné ceny, Balaštíková odpověděla, že v roce 2022, pokud se podaří navrhovanou novelu zákona o potravinách prosadit.

Tagy:

Hlavní zprávy

Pěstování ředkviček, tři toalety a Babišovy drahoty. Lídři perlili v superdebatě

Lídři osmi nejvýraznějších stran a hnutí se střetli ve speciální předvolební debatě Česko hledá premiéra. Diskuze na CNN Prima NEWS se neobešla bez slovních střetů, osočování z přešlapů a prapodivných analogií. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš mával s obálkou časopisu a vykřikoval, kde že je jeho oponent Ivan Bartoš od Pirátů. Předseda hnutí STAN na oplátku připomněl premiérovi „pěstování ředkviček“, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS) zase korupční skandály z řad ANO. Výběr hlášek z nedělní superdebaty si můžete přečíst níže.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Čeká nás těžká třetí vlna, tvrdí vědec. Popsal pět rizik, které byste neměli podcenit

Uznávaný slovenský vědec Pavel Čekan, který za svou práci během pandemie získal státní vyznamenání od prezidentky Zuzany Čaputové, tvrdí, že odborná diskuse o výhodách očkování je u cíle. Všechny argumenty ve prospěch očkování proti covidu podle něj již zazněly. Na Facebooku se rozhodl ještě naposledy veřejně vyzvednout smysl vakcinace, a to na velmi jednoduchém příkladu. Uvedl několik faktorů, které v případě nákazy neočkovaných rozhodují o úrovni průběhu onemocnění.

Osahával a líbal ženu, musela se schovat v hotelu. Pražští policisté po útočníkovi pátrají

Pražští kriminalisté pátrají po muži, který na začátku minulého týdne osahával devětadvacetiletou ženu na ulici v Praze 2. Napadená se musela před útočníkem schovat v blízkém hotelu. Policie dnes zveřejnila záběr podezřelého a žádá veřejnost o pomoc při určení jeho identity. Muži hrozí za sexuálně motivovaný trestný čin až pět let vězení, uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina

Mladá a nadějná česká policistka spáchala v poslední den své mise v Polsku loni v říjnu sebevraždu skokem z okna v 11. patře. Co k tomu Kristýnu Litomerickou dohnalo, nikdo neví. Zatímco rodina má důkazy o tom, že šlo o šikanu motivovanou národností i vzhledem, česká policie tvrdí, že důvodem byly osobní problémy. Proč ale policie téměř rok úmrtí kapitánky z cizinecké policie tajila? A vědělo vedení o Kristýniných potížích před tragédií?

Sen každého motoristického šílence. Luxusní vila nabízí svůj polygon a garáž plnou strojů

Po celém světě dnes lze nalézt nejrůznější a nejbláznivější zařízení, v nichž lze trávit volný čas. Když má člověk peníze, může si pronajmout úplně všechno, od ledového království přes luxusní jachtu až po podmořské apartmá. Pokud je ale motoristický šílenec, pak rozhodně sáhne po překrásné vile v americkém státě Missouri, která je stavěná až pro 16 hostů a má úplně všechno, co by si zarytý „petrolhead“ mohl jen přát. Třeba i vlastní polygon.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš: Opozice ohrozila životy našich občanů. Kde berete tu drzost? reagoval Rakušan

Ostrý střet vyvolala debata o pandemickém zákoně, který schválila v tomto roce Poslanecká sněmovna. „Opozice udělala všechno, aby nám zazdila prodloužení nouzového stavu. Ohrozila životy našich občanů,“ řekl premiér Andrej Babiš v pořadu Česko hledá premiéra na CNN Prima NEWS. „Že máte drzost tohle říct. Máte na podrážce otisk bílého kříže,“ kontroval předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Předjíždění cyklistů přes plnou čáru? Stále není jasno, nová vyhláška se upravuje

Přestože předepsaná vzdálenost 1,5 metru při předjíždění cyklistů ještě nevstoupila v platnost, už vzbudila řadu kontroverzí. Novela zákona přesně uvádí, kolik řidič za přestupek zaplatí, jak budou ale policisté přestupky kontrolovat, zatím neobjasnila. Nyní se ministerstvo dopravy snaží v zákoně upravit i pravidla o předjíždění cyklistů přes plnou čáru.

reklama