Hnutí ANO trvá na tom, že povinný prodej českých potravin je dobrý nápad. Kritizovaný návrh poslankyně Margity Balaštíkové, který by zavedl povinnost prodávat 85 procent tuzemských výrobků, chce ale přepracovat. Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek CNN Prima NEWS řekl, že podíl by mohl být 65 procent.
Poslanci by měli návrh, který by v zákoně zakotvil povinnost prodávat české potraviny, schvalovat ve středu ve třetím čtení. Faltýnek navrhne, aby se předloha vrátila do druhého čtení a hnutí ANO vypracuje nový, pozměňovací návrh.
„V tuto chvíli vedu debatu se zástupci zemědělců, ministerstva zemědělství, je potřeba mluvit s obchodníky. Musí se najít kompromisní varianta, která má hlavu a patu, která bude říkat, že se jako Česká republika chceme vrátit k potravinové soběstačnosti a bezpečnosti,“ řekl CNN Prima NEWS Faltýnek, který je předsedou zemědělského výboru.
Dodal, že při tvorbě návrhu je potřeba respektovat, že ne všechno, co se v obchodech prodává, lze vyrobit v ČR. V zákoně by tak mělo mít výjimku například exotické ovoce.
Podíl českých potravin by měl být nižší než v původním návrhu. „Nechci spekulovat, ale mohli bychom začít na těch 55 procentech a postupně to navyšovat na 65 procent. Ve Sněmovně je poměrně velká většina pro to, aby byl v obchodech nějaký podíl českých potravin,“ nastínil Faltýnek.
Nahraje to Agrofertu, varuje opozice
Faltýnek trvá na tom, že podmínkou bude notifikace z Bruselu. „Nemá smysl přijímat zákony, aby to EU shodila. Také nechci, aby tam byly sankce. Mělo by to být proklamativní k řetězcům, že stát má zájem, aby se prodávaly české potraviny,“ konstatoval Faltýnek.
Původní návrh poslankyně Balaštíkové počítal s tím, že obchody by musely od roku 2021 prodávat 55 procent českých potravin a v roce 2027 až 85 procent potravin.
Podle informací CNN Prima NEWS se premiér minulý týden naštval na Faltýnka, že návrh Balaštíkové prošel. Podle Babiše to poškozuje hnutí ANO.
Ekonomové a opoziční politici poukazují na to, že změna nahraje velkým tuzemským hráčům, například holdingu Agrofert ze svěřenského fondu premiéra.
„Prodej českých potravin – to se může zdát jako líbivá věta. Ale ve skutečnosti to nepovede k ničemu jinému, než že se sníží konkurence a dojde k výraznému zvýšení cen. Je to útok na peněženky českých občanů a ve prospěch jedné jediné peněženky – peněženky Agrofertu,“ kritizovala v úterý šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.