Dvojitá protilátka, kterou nedávno úspěšně otestovali čeští vědci, je účinná vůči britské, jihoafrické i brazilské mutaci koronaviru. Studii o objevu ve čtvrtek zveřejnil prestižní časopis Nature. Protilátku vyvinuli výzkumníci z biomedicínského výzkumného ústavu ve švýcarské Bellinzoně, vědci v Biologickém centru Akademie věd ČR mají na starost její testování. O studii za Biologické centrum informovala Daniela Procházková.
Pro vývoj dvojité protilátky švýcarští vědci využili různé protilátky z krve pacientů, kteří prodělali COVID-19. Přirozené protilátky se běžně využívají při léčbě nemoci, podle vědců ale jejich velkou slabinou je, že proti nim virus SARS-CoV-2 získává rychle odolnost.
Vědci proto spojili dvě přirozené protilátky do jedné molekuly – takzvaná bispecifická protilátka díky tomu cílí na dvě různá místa současně, což brání viru uniknout i mutovat. V budoucnu by podle odborníků mohla nahradit drahou směs protilátek a pomoci i v chudších zemích světa.
Může být lékem i vakcínou
„Víme, že naše protilátka funguje na všechny tři dominantní mutace viru – britskou, jihoafrickou i brazilskou. Na základě strukturních modelací lze předpokládat, že bude účinná i na další minoritní mutace,“ uvedl k aktuálnímu objevu výzkumník Daniel Růžek, který preklinickou studii vedl.
To, že protilátka působí proti britské mutaci, bylo známé už v lednu. Podle vědce je nepravděpodobné, aby virus nově zmutoval na obou místech, kam nová protilátka míří, a současně dokázal být plně virulentní. Výzkumníci už také dříve uvedli, že protilátka může být využita jak pro léčbu nakažených lidí, tak i v podobě očkování.
Současná studie podle zástupců Biologického centra také zmiňuje, že se koronavirus vůči standardním monoklonálním protilátkám stal v laboratoři odolný během pouhých dvou dnů. Rychlost prý vědce překvapila. Proti dvojité protilátce však dosud zmutovat nedokázal.
Může jít do klinických studií na lidech
Daniel Růžek už dříve řekl, že látka je připravena k zahájení klinických testů u lidí. Kdy do klinické studie zamíří, mimo jiné závisí i na jednání s investory.
Vědci pro testování využili speciálně upravené myši citlivé na infekci způsobenou SARS-CoV-2. Tato zvířata připravili výzkumníci v Českém centru pro fenogenomiku (CCP), které je součástí centra Biocev ve Vestci u Prahy.
Na výzkumu bispecifické protilátky kromě vědců ze Švýcarska a Česka spolupracují také odborníci ze Spojených států, Itálie a Švédska.