360°, Jan Pirk, Jan Konvalinka - 2.3. v 20:14
Lidé, kteří koronavirus prodělali, mohou mít lepší imunitu než očkovaní, uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové kardiochirurg z IKEM Jan Pirk. I když je příznivcem očkování, podle něj by se například u cestování měl brát ohled i na míru protilátek v těle. Biochemik Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR Jan Konvalinka pak v pořadu uvedl, že když vakcinaci „nezvoráme“, do léta by měly být proočkované ohrožené skupiny Čechů a situace bude lepší.
„Budu slavit první výročí od prodělání koronaviru a nechal jsem si odebrat protilátky. Mám stále 107 a dolní hranice je 12, přesto jsem považován za občana druhé kategorie a nedostanu cestovní pas. Vím ale o člověku, který dostal dvě dávky vakcíny a má protilátky nula. Takže i když jsem příznivcem očkování, myslím, že lidé, kteří covid prodělali, mohou mít možná lepší imunitu než po očkování a mělo by se k tomu přihlédnout. Alespoň k těm protilátkám,“ uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové televize CNN Prima NEWS Pirk s tím, že nechápe, proč by nemohl cestovat člověk, který má dost protilátek.
Stoprocentní nemocenskou lidé v karanténě nedostanou, Sněmovna schválila příspěvek 370 korun
Lidé v nařízené karanténě zřejmě budou dostávat k nemocenské příspěvek až 370 korun denně. Schválila to dnes zrychleně Sněmovna podle celkové úpravy předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové. Vláda navrhovala pro lidi v karanténě nemocenskou 100 % místo 60 % průměrného redukovaného výdělku.
Tím, že Česko dostalo málo vakcín, bude podle Pirka trvat dlouho, než se všichni Češi proočkují. Protilátky by pak mohly být cesta, díky které by lidé v létě mohli vyjet například na dovolenou.
Biochemik Jan Konvalinka naopak v pořadu upozornil, že díky vakcíně by v létě mohly být už ohrožené skupiny obyvatel v bezpečí a situace by se mohla zlepšit. Poroto mají lidé ještě vydržet a být trpěliví.
„Máme světlo na konci tunelu. V březnu dostaneme asi 900 tisíc kusů vakcíny a v dubnu 1,5 milionu, to znamená, že do léta bychom měli mít všechny ohrožené skupiny obyvatel naočkovány a v bezpečí, když to úplně nezvoráme. Má tedy smysl vydržet tuto nepříjemnou situaci ještě pár týdnů, protože na konci tunelu jsou vakcíny a bezpečí pro ohrožené lidi,“ apeloval Konvalinka.
Kdyby vakcína nebyla, chápal by, proč lidé v současné době cítí beznaděj a chtějí vše otevřít. „Ale světlo máme, takže to pojďme vydržet ještě pár týdnů,“ vyzval biochemik.
Tupým nožem lidi kucháme moc dlouho
Zároveň ale uznal, že situace se za tři týdny nemusí zlepšit tak, že by bylo možné vše opět otevřít a žít život jako před pandemií. „Situace se nemusí lepšit tak rychle, což může mít velmi špatný efekt na lidi. Pevně doufám, že to bude na konci tří týdnů lepší než teď. Lidé jsou unavení, tupým nožem je už kucháme moc dlouho. Mám obavy, co se stane, když bude potřeba delší lockdown,“ strachuje se Konvalinka.
Jan Pirk (zdroj: CNN Prima NEWS) Zdroj: CNN Prima NEWS
Zároveň se domnívá, že se křivka nově nakažených a hospitalizovaných bude snižovat. Navíc má pocit, že se změnila společenská atmosféra. „Vláda konečně přestala jednat o otevírání skiareálů a dává společnosti informaci, že situace je vážná a musíme ji brát vážně,“ řekl Konvalinka s tím, že to je dobře. Také apeloval na kolegy odborníky, aby společnosti dávali jednotnější signál.