reklama

Džihád jako idea, vyhrožování útoky. Soudy ukazují, že terorismus není cizí ani Čechům

Zájem veřejnosti budí v posledních dnech případ Marcela Houfa (22). Před třemi lety měl společně se svým známým volat na policejní stanice a do nemocnic a tam vyhrožovat odpálením bomb. Mladík je obžalovaný z vydírání a šíření poplašné zprávy a hrozí mu dvanáct let vězení. Je pravděpodobné, že rozsudek padne už ve čtvrtek.

reklama

Soud ve středu pokračoval výslechem svědků. Vypovídal i druhý z mladíků, u kterého státní zástupce zastavil trestní stíhání kvůli nepříčetnosti. V roli svědka přiznal, že zlomyslné výhrůžky vymyslel on.

Seniora dovedl k terorismu strach z uprchlíků

Případy, kdy před českým soudem stanuli obžalovaní z terorismu, nejsou neobvyklé a následující kauza ukázala, že na věku při tom nezáleží. Senior Jaromír Balda (71) na Mladoboleslavsku ohrozil cestující hned dvou vlaků. V lese pokácel stromy, které pak položil na koleje.

K tématu

Ze strachu z uprchlické krize chtěl vzbudit dojem, že útok nedaleko Mnichova Hradiště připravili džihádisté. Pro větší věrohodnost přidal ke kmenům i vzkaz a svým sousedům do schránek roznesl několik výhružných letáků. Detektivům ale brzy bylo jasné, že čin má na svědomí jinak nenápadný důchodce.

Nejvyšší soud mu nakonec potvrdil čtyři roky za mřížemi.

Čeští mladíci připravení zemřít za Islámský stát

Dalším obžalovaným z terorismu je Dominik Kobulnický. Podle státního zástupce má jít o zkušeného výrobce výbušnin. V jeho pražském bytě kriminalisté objevili chemikálie na jejich přípravu. K samotnému činu ale nedošlo. Kobulnický se také netajil sympatiemi k džihádistům. Podle vlastní výpovědi ale po bližším seznámení s islámem od přípravy útoků upustil. Přesto mu stále hrozí šest a půl roku vězení.

Ještě dál se svými sympatiemi k teroristům zašel Jan Silovský. Mladík z Plzeňska odcestoval až k syrským hranicím. Krátce předtím, než se stačil přidat k bojovníkům islámského státu, ho ale zadrželi turečtí vojáci a vrátili zpět do Česka. Silovský vyšetřovatelům přiznal, že byl připraven za Islámský stát zemřít. Nyní si odpykává tříletý trest.

Buňka k financování terorismu přímo v Praze

Zatím poslední případ spojený s terorismem řešily české soudy letos na jaře. Na lavici obžalovaných tehdy stanul bývalý pražský imám Samer Shehadeh. Ten měl podle pražského městského soudu řídit financování terorismu. Vybrané peníze měl pak do Sýrie přepravit jeho bratr s partnerkou. Ti jsou nezvěstní. Shehadeh si vyslechl desetiletý trest, který už potvrdil i odvolací soud.

Další hlavní zprávy

Domácí

Prahu zřejmě čekají další střety na demonstracích. Připraveny jsou stovky policistů

Prahu zřejmě čekají další střety na demonstracích. Připraveny jsou stovky policistů

Stovky policistů budou dohlížet na demonstrace, které pořadatelé svolali na středu 28. října do centra Prahy. Protesty či recesistické akce by se měly konat na náměstí Republiky, na Staroměstském náměstí a na Klárově. Demonstranti se chtějí především vyslovit proti vládním opatřením zavedeným kvůli koronavirové epidemii. Policie zatím neočekává, že by protesty skončily násilnými střety, jako se to stalo před devíti dny, sdělil mluvčí pražských policistů Jan Daněk.

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

Od půlnoci z úterka na středu 28. října začala v Česku platit dosud nejpřísnější opatření proti šíření koronaviru. Trvat budou přinejmenším do konce nouzového stavu, tedy do 3. listopadu. Vláda zakázala například volný pohyb po deváté hodině večer, provoz maloobchodů v neděli, omezila farmářské trhy a nařídila homeoffice. Jaké mají tato opatření výjimky?

Koronavirus

Další rekord: Přibylo 15 663 případů koronaviru. Kapacity systému jsou ohroženy

Další rekord: Přibylo 15 663 případů koronaviru. Kapacity systému jsou ohroženy

Počet nových případů koronaviru v Česku se po čtyřech dnech vrátil nad 15 000. V úterý potvrzených 15 663 nakažených zhruba o 400 překonalo rekord z minulého pátku. Nemocných je nyní více než 170 000 lidí, většinou s mírným průběhem onemocnění COVID-19. Pokračuje ale nárůst počtu hospitalizovaných a také úmrtí, těch už je 2 547. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama
Velká zelená zeď: Jak vypadá africká vzpoura proti Sahaře a globálnímu oteplování?
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Zákaz vycházení, zavřené obchody, povinný home office. Co vše se mění?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Každý den distanční výuky škodí všem žákům, upozorňuje neurolog Stránský
Vládní nařízení se dotkla i autoškol. Žákům hrozí opakování a další placení kurzu
Poslední metro v deset večer. Denní provoz pražské MHD se od pondělí zkrátí
Zákaz prodeje alkoholu a lockdown jako v Izraeli. Imunolog Hořejší by opatření přitvrdil
Další články
reklama
reklama