Obžalovaní z terorismu v ČR
Zájem veřejnosti budí v posledních dnech případ Marcela Houfa (22). Před třemi lety měl společně se svým známým volat na policejní stanice a do nemocnic a tam vyhrožovat odpálením bomb. Mladík je obžalovaný z vydírání a šíření poplašné zprávy a hrozí mu dvanáct let vězení. Je pravděpodobné, že rozsudek padne už ve čtvrtek.
Soud ve středu pokračoval výslechem svědků. Vypovídal i druhý z mladíků, u kterého státní zástupce zastavil trestní stíhání kvůli nepříčetnosti. V roli svědka přiznal, že zlomyslné výhrůžky vymyslel on.
Seniora dovedl k terorismu strach z uprchlíků
Případy, kdy před českým soudem stanuli obžalovaní z terorismu, nejsou neobvyklé a následující kauza ukázala, že na věku při tom nezáleží. Senior Jaromír Balda (71) na Mladoboleslavsku ohrozil cestující hned dvou vlaků. V lese pokácel stromy, které pak položil na koleje.
Mladík přiznal, že s kamarádem hrozil teroristickými útoky. Byl to humor, vysvětlil
Za vyhrožování teroristickými útoky se pražskému městskému soudu zodpovídá Marcel Houf. Hrozí mu až 12 let vězení. Obžaloba ho viní z toho, že měl společně se svým známým opakovaně volat do nemocnic a na policejní stanice, hrozil odpálením bomb ve vlacích, na náměstích nebo v obchodech. Houf se přiznal, zároveň ale vypověděl, že mělo jít o vtip.
Ze strachu z uprchlické krize chtěl vzbudit dojem, že útok nedaleko Mnichova Hradiště připravili džihádisté. Pro větší věrohodnost přidal ke kmenům i vzkaz a svým sousedům do schránek roznesl několik výhružných letáků. Detektivům ale brzy bylo jasné, že čin má na svědomí jinak nenápadný důchodce.
Nejvyšší soud mu nakonec potvrdil čtyři roky za mřížemi.
Čeští mladíci připravení zemřít za Islámský stát
Dalším obžalovaným z terorismu je Dominik Kobulnický. Podle státního zástupce má jít o zkušeného výrobce výbušnin. V jeho pražském bytě kriminalisté objevili chemikálie na jejich přípravu. K samotnému činu ale nedošlo. Kobulnický se také netajil sympatiemi k džihádistům. Podle vlastní výpovědi ale po bližším seznámení s islámem od přípravy útoků upustil. Přesto mu stále hrozí šest a půl roku vězení.
Ještě dál se svými sympatiemi k teroristům zašel Jan Silovský. Mladík z Plzeňska odcestoval až k syrským hranicím. Krátce předtím, než se stačil přidat k bojovníkům islámského státu, ho ale zadrželi turečtí vojáci a vrátili zpět do Česka. Silovský vyšetřovatelům přiznal, že byl připraven za Islámský stát zemřít. Nyní si odpykává tříletý trest.
Buňka k financování terorismu přímo v Praze
Zatím poslední případ spojený s terorismem řešily české soudy letos na jaře. Na lavici obžalovaných tehdy stanul bývalý pražský imám Samer Shehadeh. Ten měl podle pražského městského soudu řídit financování terorismu. Vybrané peníze měl pak do Sýrie přepravit jeho bratr s partnerkou. Ti jsou nezvěstní. Shehadeh si vyslechl desetiletý trest, který už potvrdil i odvolací soud.