reklama

Džihádisté po pěti letech přiznali, že mučili a znásilňovali mladou Američanku

V roce 2013 byla humanitární pracovnice Kayla Muellerová zajata a zadržena jako rukojmí v Sýrii, kde byla do své smrti v roce 2015 sexuálně zneužívána a mučena. Ke spoluúčasti na jejím trýznění se po pěti letech přiznali dva Džihádisté, kteří byli součástí skupiny čtveřice bestiálních teroristů přezdívané kvůli britskému přízvuku Beatles.

reklama

Alexanda Amon Kotey a El Shafee Elsheikh, kteří jsou v americké vojenské vazbě v Iráku, dříve popírali, že by se s Muellerovou setkali. Při rozhovorech pro NBC však popisovali, jak mučení mladé Američanky probíhalo a jak se k ní ostatní chovali.

„Byla ve velké místnosti, sama, ve tmě. Byla velmi vyděšená,“ vzpomínal Elsheikh, člen popravčí čety, kterou podle britských přízvuků všech členů nazývali Beatles. Elsheikh přiznal i to, že si od Muellerové vzali její e-mailovou adresu a po rodině vyžadovali výkupné ve výši pět milionů eur. Podle něj příbuzným vyhrožovali, že pokud peníze nedostanou, tak v příštím e-mailu zašlou snímek mrtvé dívky.

Na výměnu ale nikdy nedošlo. Muellerová byla za nejasných okolností zabita. Kotey doplnil svého komplice, že Američanka byla v místnosti sama a nikdo jiný, kromě členů Beatles a vůdce ISIS, k ní nesměl. Během zajetí ji měl znásilňovat zmiňovaný bývalý vůdce ISIS Abu Bakrem al Bagdád, který spáchal v říjnu roku 2019 sebevraždu.

Dalšími členy popravčí čety Beatles byli Mohammed Emmwazi zvaný „Jihadi John“, který byl zabit v roce 2015, a Aine Lesley Davis, který byl v roce 2017 v Turecku odsouzen na sedm a půl roku vězení.

Rodiny obětí chtějí, aby byli poslední členové Beatles převezeni do USA

Rodiče zesnulé Kayly Muellerové se vyjádřili k tomu, jaké bylo slyšet hlasy trýznitelů jejich dcery. „Není snadné to slyšet, je to pět let od doby, co je Kayla pryč. Je to těžké, velmi těžké,“ uvedl její otec. Zároveň pro ně nebylo snadné dozvědět se, že muži zadržení v souvislosti se zajetím jejich dcery konečně přiznali svou účast na jejím brutálním mučení a smrti.

Kotey a Elsheikh jsou britskými občany, přesto je Spojené království odmítlo odsoudit. Bývalý britský ministr obrany Gavin Williamson je označil za „nejhorší z nejhorších“. USA nyní uvažuje nad tím, jak postavit Koteyho a Elsheikha před americký soud. Britové však odmítají předat tuto dvojici Američanům, protože by čelili trestu smrti.

Carl Mueller, otec zesnulé Kayly, je však zásadně pro to, aby byli zbylí dva členové Beatles postaveni před spravedlnost v Americe: „Doufáme, že se britská vláda přestane ohánět tímto rozhodnutím, aby naše vláda mohla tyto lidi sledovat a stíhat.“

Ve čtvrtek 23. července navíc i rodinní příslušníci dalších obětí vyzvali ve Washingtonu k tomu, aby dvojice bylo předána soudu v Americe. „Prosíme prezidenta Trumpa, generálního prokurátora Williama P. Barra a ministerstvo spravedlnosti, aby zadržené osoby přivezli do Spojených států, aby čelili soudu,“ uvedly rodiny.

Shodují se, že federální soud v USA bude nejlepším místem, kde se světu odhalí zločiny spáchané touto dvojicí. Matka Kayly Muellerové navíc doufá, že zjistí nějaké bližší informace o své dceři. „Další věc, která je pro mě opravdu důležitá, jsou informace o Kayle. O tom, co se jí stalo, víme tak málo. Věřím, že tito dva mají více informací, které nám nesdělují. Věřím, že bychom se dozvěděli více, kdyby sem byli přivezeni,“ dodala Marsha Muellerová.

ISIS uvedla, že Muellerová byla zabita v blízkosti syrského města Raqqa v únoru 2015 během náletu, který provedla mezinárodní koalice vedená USA proti džihádistům, i když přesné okolnosti její smrti zůstávají nejasné. Její tělo nebylo nikdy nalezeno, a tak rodičům zůstává jiskřička naděje, že je jejich dcera ještě naživu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Česko čeká mrazivý víkend, hrozí vítr o síle orkánu. Meteorologové varují zejména řidiče

Aktualizováno

Česko čeká o víkendu silný vítr dosahující 80 km/h, který se v neděli místy vyrovná síle orkánu. Obloha bude převážně zatažená a na horách může ojediněle sněžit. Podle meteorologů bude víkendové počasí způsobovat komplikace zejména v dopravě a energetice, největší riziko silného větru pak platí podle aktualizované výstrahy pro celou severovýchodní polovinu Čech, včetně části Středočeského kraje a Prahy.

Výuka ve školách se kvůli covidu přerušovat nemusí. Šéf ředitelů představil možné postupy

Politici, rodiče, a dokonce ani děti nechtějí, aby se zavíraly školy. Jejich fungování ale ještě více zkomplikovala nová a nakažlivější varianta koronaviru omikron. Hrozí tak například, že nebude mít kdo učit žáky, protože pedagogové budou pozitivní. Jak ale uvedl ve Zprávách PLUS prezident Asociace ředitelů základních škol Luboš Zajíc, školy mohou využít několika scénářů, aby žáci o výuku nepřišli.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Nečekaný úder sluneční bouře děsí vědce. Lidstvo není na vážné důsledky připraveno

Mimořádně silná sluneční bouře, která před tisíci lety zasáhla Zemi a jejíž stopy byly objeveny v ledu, znepokojila vědce. Došlo k ní totiž v době slunečního minima, kdy by aktivita Slunce měla být malá. Další podobná událost by podle odborníků mohla mít vážné důsledky, protože lidstvo na takovou možnost není připravené, napsal server Live Science.

Hrad mohl skartovat zprávu o Vrběticích. Drželi jsme se předpisů, hájí se kancelář

Aktualizováno

Policie prověřuje, zda prezidentská kancelář skartovala tajnou zprávu o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku. S odkazem na tři nejmenované zdroje o tom v sobotu informovaly Český rozhlas Radiožurnál a web Respekt.cz. Prezidentská kancelář v sobotu reagovala s tím, že se při skartaci dokumentů držela předpisů a zničila jen spisy určené k vyřazení..

Bratři ubili muže, který jim zneužil malou sestru. Statisíce lidí pro ně žádají milost

Obrovská vlna solidarity. Více než 300 tisíc lidí už podepsalo petici požadující propuštění dvou bratrů z Texasu. Sourozenci byli minulou sobotu obviněni z vraždy svého nevlastního otce. Ten měl údajně sexuálně zneužívat jejich devítiletou sestru. Mladíci jsou ve vazbě a hrozí jim doživotní trest odnětí svobody bez možnosti podmíněného propuštění. Počty jejich příznivců u petice každým okamžikem přibývají.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Piráti vypoví koaliční smlouvu v Plzeňském kraji. Stěžují si na chování ODS a TOP 09

Piráti v Plzeňském kraji vypoví koaliční smlouvu. Koalici tvoří uskupení STAN + Piráti a ODS + TOP 09. Rozhodli o tom v sobotu členové Pirátské strany. Vadí jim mimo jiné Roman Jurečko v představenstvu Klatovské nemocnice. Řekl to náměstek hejtmanky pro sociální věci Rudolf Špoták (Piráti). O rozhodnutí členské základny budou Piráti informovat koaliční partnery ještě v sobotu, dodal. Náměstek hejtmanky pro ekonomiku, investice a majetek Pavel Karpíšek (ODS) v reakci na prohlášení Pirátů řekl, o nastalé situaci budou strany jednat. ODS a TOP 09 ale podle něj koaliční smlouvu neporušily.

Masivní požár restaurace a chaty Na Tesáku. Zasahovaly desítky hasičů, konstrukce se zbortily

Aktualizováno

V Hostýnských vrších zasáhl dnes časně ráno požár restauraci a chatu Na Tesáku na Kroměřížsku. S ohněm bojovalo na osm desítek hasičů, dřevěná chata vyhořela do základů, řekl mluvčí hasičů Roman Žemlička. Vyhlášen byl třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu, na místě zasahovalo 16 jednotek. V objektu z roku 1938 byli v době požáru dva lidé, hořící budovu stihli opustit. Škoda nebyla dosud vyčíslena, bude však vyšší než pět milionů korun. Příčinu požáru zjišťují vyšetřovatelé policie i hasičů.

Marketingový expert: Schillerová si vypěstovala image lidové ženy, ale z daní občanů

Je správně, že se politici snaží komunikovat přes sociální sítě. Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se snažila působit jako žena z lidu, používala k tomu ale peníze daňových poplatníků, řekl marketingový expert Jakub Horák ve vysílání CNN Prima NEWS. Fotografické výstupy, které nesouvisely s její prací v čele resortu, si měla podle něj platit buď sama, nebo z účtu hnutí ANO.

reklama