reklama

Džihádisté po pěti letech přiznali, že mučili a znásilňovali mladou Američanku

Alexanda Amon Kotey (zleva) a El Shafee Elsheikh (zprava) se po pěti letech přiznali, že se podíleli na mučení Američanky Kayly Muellerové.
Zdroj: AP

V roce 2013 byla humanitární pracovnice Kayla Muellerová zajata a zadržena jako rukojmí v Sýrii, kde byla do své smrti v roce 2015 sexuálně zneužívána a mučena. Ke spoluúčasti na jejím trýznění se po pěti letech přiznali dva Džihádisté, kteří byli součástí skupiny čtveřice bestiálních teroristů přezdívané kvůli britskému přízvuku Beatles.

reklama

Alexanda Amon Kotey a El Shafee Elsheikh, kteří jsou v americké vojenské vazbě v Iráku, dříve popírali, že by se s Muellerovou setkali. Při rozhovorech pro NBC však popisovali, jak mučení mladé Američanky probíhalo a jak se k ní ostatní chovali.

„Byla ve velké místnosti, sama, ve tmě. Byla velmi vyděšená,“ vzpomínal Elsheikh, člen popravčí čety, kterou podle britských přízvuků všech členů nazývali Beatles. Elsheikh přiznal i to, že si od Muellerové vzali její e-mailovou adresu a po rodině vyžadovali výkupné ve výši pět milionů eur. Podle něj příbuzným vyhrožovali, že pokud peníze nedostanou, tak v příštím e-mailu zašlou snímek mrtvé dívky.

 Humanitární pracovnice Kayla Muellerová v roce 2015 po dvou letech v zajetí zemřela.
Humanitární pracovnice Kayla Muellerová v roce 2015 po dvou letech v zajetí zemřela.

Na výměnu ale nikdy nedošlo. Muellerová byla za nejasných okolností zabita. Kotey doplnil svého komplice, že Američanka byla v místnosti sama a nikdo jiný, kromě členů Beatles a vůdce ISIS, k ní nesměl. Během zajetí ji měl znásilňovat zmiňovaný bývalý vůdce ISIS Abu Bakrem al Bagdád, který spáchal v říjnu roku 2019 sebevraždu.

Dalšími členy popravčí čety Beatles byli Mohammed Emmwazi zvaný „Jihadi John“, který byl zabit v roce 2015, a Aine Lesley Davis, který byl v roce 2017 v Turecku odsouzen na sedm a půl roku vězení.

Rodiny obětí chtějí, aby byli poslední členové Beatles převezeni do USA

Rodiče zesnulé Kayly Muellerové se vyjádřili k tomu, jaké bylo slyšet hlasy trýznitelů jejich dcery. „Není snadné to slyšet, je to pět let od doby, co je Kayla pryč. Je to těžké, velmi těžké,“ uvedl její otec. Zároveň pro ně nebylo snadné dozvědět se, že muži zadržení v souvislosti se zajetím jejich dcery konečně přiznali svou účast na jejím brutálním mučení a smrti.

Kotey a Elsheikh jsou britskými občany, přesto je Spojené království odmítlo odsoudit. Bývalý britský ministr obrany Gavin Williamson je označil za „nejhorší z nejhorších“. USA nyní uvažuje nad tím, jak postavit Koteyho a Elsheikha před americký soud. Britové však odmítají předat tuto dvojici Američanům, protože by čelili trestu smrti.

K tématu

Carl Mueller, otec zesnulé Kayly, je však zásadně pro to, aby byli zbylí dva členové Beatles postaveni před spravedlnost v Americe: „Doufáme, že se britská vláda přestane ohánět tímto rozhodnutím, aby naše vláda mohla tyto lidi sledovat a stíhat.“

Ve čtvrtek 23. července navíc i rodinní příslušníci dalších obětí vyzvali ve Washingtonu k tomu, aby dvojice bylo předána soudu v Americe. „Prosíme prezidenta Trumpa, generálního prokurátora Williama P. Barra a ministerstvo spravedlnosti, aby zadržené osoby přivezli do Spojených států, aby čelili soudu,“ uvedly rodiny.

Shodují se, že federální soud v USA bude nejlepším místem, kde se světu odhalí zločiny spáchané touto dvojicí. Matka Kayly Muellerové navíc doufá, že zjistí nějaké bližší informace o své dceři. „Další věc, která je pro mě opravdu důležitá, jsou informace o Kayle. O tom, co se jí stalo, víme tak málo. Věřím, že tito dva mají více informací, které nám nesdělují. Věřím, že bychom se dozvěděli více, kdyby sem byli přivezeni,“ dodala Marsha Muellerová.

ISIS uvedla, že Muellerová byla zabita v blízkosti syrského města Raqqa v únoru 2015 během náletu, který provedla mezinárodní koalice vedená USA proti džihádistům, i když přesné okolnosti její smrti zůstávají nejasné. Její tělo nebylo nikdy nalezeno, a tak rodičům zůstává jiskřička naděje, že je jejich dcera ještě naživu.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Politika

Hamáčkova pomsta? Vicepremiér odvolal Netolického z dozorčí rady České pošty

Hamáčkova pomsta? Vicepremiér odvolal Netolického z dozorčí rady České pošty

Předseda ČSSD Jan Hamáček si zřejmě vyřizuje účty s pardubickým hejtmanem Martinem Netolickým (ČSSD). Odvolal jej z dozorčí rady České pošty a údajně s ním ani nekomunikuje. Na jeho místo navrhlo vnitro Martina Kubu (ODS). Informoval o tom web info.cz Netolický pro Seznam Zprávy prozradil, že Hamáček plánoval cestu do Moskvy, aby nákupem vakcín Sputnik V zachránil sociální demokracii před volebním debaklem.

Vláda

Slibujeme si od toho větší porodnost, obhajuje Maláčová kratší pracovní týden

Slibujeme si od toho větší porodnost, obhajuje Maláčová kratší pracovní týden

Ministryně práce a sociální věcí Jana Maláčová (ČSSD) trvá na prosazení čtyřdenního pracovního týdne, aniž by se lidem snížily mzdy. Podle ní by zkrácení pracovního týdne ze 40 na 35 hodin týdně vedlo ke zvýšení produktivity zaměstnanců. Řekla to na čtvrteční Předvolební superdebatě Politického klubu FSV UK s tím, že by to mimo jiné zvýšilo porodnost.

Komentátoři: Další příšerný omyl Janka Kroupy. Hamáček se do toho ale uvrtal trochu sám
Kellnerová se po smrti otce vrací k závodění. Čeká ji důležitá generálka před OH
reklama
reklama
Desetikoruna se vydražila za 230 tisíc. Jak vzácnou minci poznáte od ostatních?

Aukce

Domácí zpravodajství

Pirk: Chci operovat, dokud budu moct. Na kliniku dohlédnu i z nebe nebo pekla
Další články
reklama
reklama