reklama

Džihádisté po pěti letech přiznali, že mučili a znásilňovali mladou Američanku

Alexanda Amon Kotey (zleva) a El Shafee Elsheikh (zprava) se po pěti letech přiznali, že se podíleli na mučení Američanky Kayly Muellerové.
Foto: AP

V roce 2013 byla humanitární pracovnice Kayla Muellerová zajata a zadržena jako rukojmí v Sýrii, kde byla do své smrti v roce 2015 sexuálně zneužívána a mučena. Ke spoluúčasti na jejím trýznění se po pěti letech přiznali dva Džihádisté, kteří byli součástí skupiny čtveřice bestiálních teroristů přezdívané kvůli britskému přízvuku Beatles.

reklama

Alexanda Amon Kotey a El Shafee Elsheikh, kteří jsou v americké vojenské vazbě v Iráku, dříve popírali, že by se s Muellerovou setkali. Při rozhovorech pro NBC však popisovali, jak mučení mladé Američanky probíhalo a jak se k ní ostatní chovali.

„Byla ve velké místnosti, sama, ve tmě. Byla velmi vyděšená,“ vzpomínal Elsheikh, člen popravčí čety, kterou podle britských přízvuků všech členů nazývali Beatles. Elsheikh přiznal i to, že si od Muellerové vzali její e-mailovou adresu a po rodině vyžadovali výkupné ve výši pět milionů eur. Podle něj příbuzným vyhrožovali, že pokud peníze nedostanou, tak v příštím e-mailu zašlou snímek mrtvé dívky.

Na výměnu ale nikdy nedošlo. Muellerová byla za nejasných okolností zabita. Kotey doplnil svého komplice, že Američanka byla v místnosti sama a nikdo jiný, kromě členů Beatles a vůdce ISIS, k ní nesměl. Během zajetí ji měl znásilňovat zmiňovaný bývalý vůdce ISIS Abu Bakrem al Bagdád, který spáchal v říjnu roku 2019 sebevraždu.

Dalšími členy popravčí čety Beatles byli Mohammed Emmwazi zvaný „Jihadi John“, který byl zabit v roce 2015, a Aine Lesley Davis, který byl v roce 2017 v Turecku odsouzen na sedm a půl roku vězení.

Rodiny obětí chtějí, aby byli poslední členové Beatles převezeni do USA

Rodiče zesnulé Kayly Muellerové se vyjádřili k tomu, jaké bylo slyšet hlasy trýznitelů jejich dcery. „Není snadné to slyšet, je to pět let od doby, co je Kayla pryč. Je to těžké, velmi těžké,“ uvedl její otec. Zároveň pro ně nebylo snadné dozvědět se, že muži zadržení v souvislosti se zajetím jejich dcery konečně přiznali svou účast na jejím brutálním mučení a smrti.

Kotey a Elsheikh jsou britskými občany, přesto je Spojené království odmítlo odsoudit. Bývalý britský ministr obrany Gavin Williamson je označil za „nejhorší z nejhorších“. USA nyní uvažuje nad tím, jak postavit Koteyho a Elsheikha před americký soud. Britové však odmítají předat tuto dvojici Američanům, protože by čelili trestu smrti.

K tématu

Carl Mueller, otec zesnulé Kayly, je však zásadně pro to, aby byli zbylí dva členové Beatles postaveni před spravedlnost v Americe: „Doufáme, že se britská vláda přestane ohánět tímto rozhodnutím, aby naše vláda mohla tyto lidi sledovat a stíhat.“

Ve čtvrtek 23. července navíc i rodinní příslušníci dalších obětí vyzvali ve Washingtonu k tomu, aby dvojice bylo předána soudu v Americe. „Prosíme prezidenta Trumpa, generálního prokurátora Williama P. Barra a ministerstvo spravedlnosti, aby zadržené osoby přivezli do Spojených států, aby čelili soudu,“ uvedly rodiny.

Shodují se, že federální soud v USA bude nejlepším místem, kde se světu odhalí zločiny spáchané touto dvojicí. Matka Kayly Muellerové navíc doufá, že zjistí nějaké bližší informace o své dceři. „Další věc, která je pro mě opravdu důležitá, jsou informace o Kayle. O tom, co se jí stalo, víme tak málo. Věřím, že tito dva mají více informací, které nám nesdělují. Věřím, že bychom se dozvěděli více, kdyby sem byli přivezeni,“ dodala Marsha Muellerová.

ISIS uvedla, že Muellerová byla zabita v blízkosti syrského města Raqqa v únoru 2015 během náletu, který provedla mezinárodní koalice vedená USA proti džihádistům, i když přesné okolnosti její smrti zůstávají nejasné. Její tělo nebylo nikdy nalezeno, a tak rodičům zůstává jiskřička naděje, že je jejich dcera ještě naživu.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Politika

ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum

ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum

Už na úterý plánují zástupci ODS, KDU-ČSL a TOP 09 podpis memoranda o společném postupu ve volbách do Poslanecké sněmovny. V následujících měsících by mělo dojít k podpisu koaliční smlouvy. Strany chtějí ve volbách zvítězit a „změnit poměry v naší zemi k lepšímu“. Již mají jasno v tom, ve kterých krajích budou kandidovat jejich předsedové, které strany nominují krajské lídry a podle jakého klíče obsadí volitelná místa na jednotlivých kandidátkách.

Jan Hamáček

Hamáček: Z vlády neodcházíme, přes víkend vydržíme. Situaci s Prymulou mám za vyřešenou

Hamáček: Z vlády neodcházíme, přes víkend vydržíme. Situaci s Prymulou mám za vyřešenou

Ačkoliv Roman Prymula (za ANO) stále zůstává ministrem zdravotnictví, vicepremiér Jan Hamáček a předseda ČSSD i tak považuje situaci za vyřešenou. Příslib řešení mu v tuto chvíli stačí a ze slov premiéra Andreje Babiše (ANO) soudí, že Zeman příští čtvrtek nového ministra jmenuje. Na odchod z vlády, kterým ČSSD při neodvolání Prymuly hrozila, tak zatím podle něj není čas.

Sport

Životní triumf českého hrdiny. Dosáhl jsem snu, uvedl Černý po skvostné jízdě na Giru

Životní triumf českého hrdiny. Dosáhl jsem snu, uvedl Černý po skvostné jízdě na Giru

Vše začalo chaotickým ránem. Cyklisté nechtěli podstoupit nejdelší etapu v itineráři Gira d´Italia v plném rozsahu. Polovinu trasy tak absolvovali v autobusech, šlapali jen posledních 124 kilometrů. Atypické podmínky dokonale sedly českému závodníkovi Josefu Černému. Na konci propršeného dne byl sladký triumf – jeho první vítězství na závodě Grand Tour. „Nemám slov,“ uvedl k obřímu úspěchu 27letý jezdec. Pak ze sebe přece jen po fantastickém výkonu dostal více.

reklama
Filozof Sokol: Prymula udělal prkotinu. Zvedá se mi žaludek, reagoval Kalousek
Kdo je aktivistka s megafonem, která narušovala živý vstup CNN Prima NEWS?
Superpřenašeči a superimunita. Proč se nemusíte nakazit od rodiny, ale v tramvaji ano?
Babiš: Jak nám teď lidé mohou věřit? Prymula pochybil, Zeman ho možná neodvolá
reklama
reklama
Babiš: Prymula musí rezignovat, nebo ho odvolám. Je to absolutní katastrofa

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Vondráček: Kamenování Prymuly a Faltýnka se nezúčastním. Lidé vycítili jejich krev
Další články
reklama
reklama