Egypt může zasáhnout v Libyi
Egyptský parlament v pondělí jednomyslně schválil rozmístění egyptských vojáků v zahraničí, kde mají chránit národní bezpečnost země. Podle analytiků si tamní vláda uvolnila cestu pro možnou vojenskou intervenci v sousední Libyi. Ta by mohla vyvolat válku mezi Egyptem a Tureckem, které podporuje libyjskou vládu.
Z libyjské občanské války, která začala v roce 2014, se v posledních letech stal podobně nepřehledný konflikt jako z války v Sýrii. Vládu národní jednoty, kterou OSN uznává jako legitimní vládu Libye, ve válce podporuje například Turecko.
Zdroj: CNN Prima NEWS
Naopak za opozicí vedenou generálem Chalífou Haftarem stojí Súdán, Sýrie, Egypt, ale také podporovatelé bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Ten v Libyi vládl přes 40 let. V roce 2011 ho povstalci svrhli a zastřelili.
Výbuch na severu Sýrie zabil nejméně 5 lidí, 85 zranil, informuje Reuters
Nejméně 5 mrtvých a 85 zraněných si vyžádal nedělní výbuch bomby nastražené v automobilu na severu Sýrie u hranice s Tureckem. Informovala o tom agentura Reuters. Agentura AFP, která se odvolává na exilovou Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR), píše o sedmi obětech a více než 60 zraněných.
Egyptské vedení dalo několikrát najevo, že mu nevadí útoky generála Haftara v libyjském hlavním městě Tripolisu a snahy svrhnout tamní mezinárodně uznanou vládu. Egypťané navíc dodávali Haftarovi v konfliktu zbraně.
Egyptský postoj se však změnil v době, kdy libyjskou vládu začalo velmi aktivně podporovat Turecko. Haftara z Tripolisu vytlačilo a spolu s vládními silami začalo postupovat východním směrem k Syrtě, což je důležitá mocenská bašta opozičního generála.
Pro Haftara jsou v Syrtě klíčová hlavně ropná pole. Egypťané se vyslovili, že právě Syrtu vnímají jako nepřekročitelnou linii. Pokud by libyjská vláda znovu dostala tyto oblasti pod svou kontrolu, tak by zakročili.
Z Libye se může stát nová Sýrie
Podle odborníka na Blízký východ Břetislava Turečka je rozmístění egyptských vojáků za hranicemi státu přípravou na tento eventuální vojenský zásah. Mezi Tureckem a Egyptem tak může dojít k podobné válce jako k té, co probíhá v Sýrii.
„Velmi oslabená země se stane bojištěm pro souboje regionálních mocností. U nepřehledných konfliktů, jako je ten v Libyi, se takové riziko zvyšuje,“ dodává Tureček.