Eidam ze zahraničí se v Česku prodává s logem „CZ“
Nejprodávanější český sýr eidam zdražil od začátku roku o deset procent. Potravinářská komora nyní navíc přiznává, že některé české mlékárny ho kupují vcelku ze zahraničí. Tady ho pak naplátkují a s logem „CZ“ prodávají v Česku. Zákon takové jednání umožňuje.
Když se řekne sýr, Čechům se jako první zřejmě většinou vybaví právě eidam. Milovaný jako smažák, ale také ve formě na milimetry stejných plátků. Ty vyrábějí české mlékárny, může to mít ovšem háček. „Jestliže někdo doveze cihlu sýra, tady ji naplátkuje, tak ji skutečně může označit logem CZ, to je takové nešťastné nařízení evropské legislativy,“ popsala pro CNN Prima NEWS prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová.
ČTĚTE TAKÉ: Hvězdy, vločky, stromky a světýlka. Vánoční tramvaje jsou hitem, kde v Česku jezdí nejhezčí?
Poslali jsme dotaz na tři české výrobce plátkového eidamu. Odpověděla ovšem pouze jedna mlékárna. „Náš případ to opravdu není, Jihočeský eidam vyrábíme v závodě Planá nad Lužnicí z mléka od českých farmářů,“ uvedla pro CNN Prima NEWS mluvčí společnosti Madeta Marta Faktorová.
Označování potravin živočišného původu má na starosti Státní veterinární správa. Podle jejího mluvčího jsou praktiky, o kterých hovoří Potravinářská komora, v souladu se zákonem. Tedy pokud je produkt pouze označen tímto oválným logem, v němž je zkratka CZ.
„Co rozhodně nemůže zpracovatel udělat, je, že takový produkt nemůže označit logem česká potravina nebo snad státní vlajkou. Pokud by toto udělal, tak je to klamání spotřebitele, protože zákon o potravinách stanovuje, že pro toto označení je nutné, aby výrobek byl vyprodukován na území České republiky,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer.
„Pokud má Potravinářská komora takové informace, je na místě, aby ihned kontaktovala dozorové orgány. Je to klamání českého spotřebitele,“ řekl pro CNN Prima NEWS ministr zemědělství a předseda KDU-ČSL Marek Výborný.
Obchody v Praze prodávaly sýr obsahující nebezpečnou bakterii. Nejezte jej, varují experti
Ve dvou pražských prodejnách společnosti Fransýr mohli lidé zakoupit francouzské sýry obsahující bakterie, které způsobují průjmové onemocnění yersiniózu. Jednalo se o dvě varianty sýru Mont d'Or od francouzského výrobce Fruitière des Jarrons, většinu z celkem 36 kusů balení se podařilo z prodeje stáhnout, sedm kusů ale zákazníci koupili. Veterináři doporučují sýr nekonzumovat a vrátit zboží v místě nákupu, informovala v pondělí Státní veterinární správa.
Stínové ministryni zase vadí privátní značky obchodních řetězců a jejich nejasný původ. „Pokud si lidé úplně přesně nepřečtou etiketu, tak tam může být jako země původu EU a to může být pak odkudkoliv,“ dodala pro CNN Prima NEWS poslankyně Margita Balaštíková (ANO).
Podle Potravinářské komory by se měl spotřebitel dozvědět z obalu, odkud pochází všechny základní suroviny. Komora to prý chce prosazovat i na půdě Evropské unie. „Je to naivní představa potravinářů, na obalech není místo, navíc neustále roste seznam, co všechno tam musí být a výsledkem jsou téměř nečitelné obaly,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.
Pomohla by podle něj možnost digitálního značení, kdy by výrobek obsahoval například QR kód, z něhož by si lidé načetli všechny informace. „Lidé by určitě měli vědět, nejen odkud je výrobek, ale kde proběhla ta která část výroby. Pokud ho jen někdo naplátkoval, rozhodně není důvod pro označení CZ, měli bychom si hlídat odkud je surovina, ale i kde byla výroba,“ dodal Prouza.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: ODS dochází trpělivost. Nechce být výtahem k moci dvou nevolitelných stran, tvrdí experti