K VĚCI - 10.5. v 12:30
Inflace v dubnu přesáhla hranici 14 procent, což podle Filipa Pertolda, ekonoma a poradce ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL), může desítkám procent domácností způsobit existenční problémy kvůli vysokým cenám. Smysl má prý cílená pomoc, která by se mohla odvíjet od příjmů a výdajů rodin.
Česká národní banka (ČNB) na rostoucí inflaci reaguje zvyšováním základní úrokové sazby. Filip Pertold se ale domnívá, že se tento krok projeví až se značným zpožděním. „Horizont měnové politiky je minimálně rok,‘‘ řekl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.
Kovanda: Maďaři zablokovali embargo EU na dovoz ruské ropy. Chtějí Brusel vydírat
Maďarsko se zase jednou předvedlo jako zlobivé dítko Evropské unie, Budapešť totiž zablokovala uvalení embarga EU na dovoz ruské ropy. Moskva mezitím nenápadně vzkazuje, že evropské země mohou za plyn i nadále platit v eurech.
Podle Pertolda ČNB usiluje zejména o to, aby vysoká inflace nebyla dlouhodobá. „Krátkodobě se s takhle velkým nákladovým šokem obtížně něco dělá. Dopady na sociální skupiny může minimalizovat vláda,‘‘ uvedl. „Inflace roste ale skoro v celé Evropě, těžko z ní můžeme obviňovat naše současné i minulé politiky,‘‘ podotkl Pertold.
Domácnosti mohou čelit existenčním problémům
Do problémů se dostává celá řada domácností. „Můj odhad je, že dvacet procent domácností je vystaveno riziku, že náklady na bydlení překročí jejich možnosti a dostanou se do existenčních problémů,“ sdělil Pertold. Navrhuje udělat významné změny v nastavené sociální politice. „Ta současná pomáhá jen úzkému okruhu lidí. Například příspěvek na bydlení čerpalo na začátku roku asi 120 000 domácností, bylo by potřeba, aby ho čerpal významně větší počet,“ vysvětlil Pertold.
Benzín za 80 korun a Češi v problémech. Ekonom nastínil černý scénář bez ruské ropy a plynu
Česko není připravené se do konce roku odstřihnout od ruského plynu. Problémy by pocítila i bez ropy pocházející z Ruské federace. V pořadu Divoká karta to řekl děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické a ekonomický expert hnutí Trikolora Miroslav Ševčík. Podle něj se to může odrazit například v ceně benzínu, která může vyšplhat až k 80 korunám za litr.
Příspěvek byl určený až pro 300 000 lidí, někteří o něj ale nepožádali. Důvodem je podle Pertolda složitá byrokracie. „Snažíme se prosazovat, aby došlo ke zjednodušení žádostí o příspěvek. To se ale zatím nepodařilo, protože je to komplikovaný proces,‘‘ sdělil Pertold.
Smysl mají cílená opatření
Pertold se domnívá, že příspěvek pro rodiny s dětmi s hrubým příjmem do milionu korun ročně není promyšlený. „Nerozlišuje to, jestli mají domácnosti vyšší, nebo nižší výdaje na bydlení. Neřeší to systematičnost problému. Dáme jednorázově pět tisíc korun na dítě, ale je jasné, že problém s energiemi tu bude delší dobu,“ popsal Jurečkův poradce.
Pertold za lepší řešení považuje cílená opatření. „Plošnost dává smysl za některých podmínek. Nejsem si ale jistý, jestli je v současné době na místě. Domácnosti jsou různorodé, některé to ani nepocítily. Na 20 až 30 % domácností to ale dopadá extrémně a na ně musíme cílit,“ řekl Pertold.
Konkrétní pomoc by se prý měla lišit pro každou domácnost. „Nechal bych je vyplnit jednoduchý formulář – jaký mají rodiny příjem a výdaje na bydlení. Z toho by vyplynulo, jaký mají nárok na příspěvek. Zpětně bych namátkově dělal kontrolu, jestli to sedí. Bylo by to jednoduché a cílené,“ uvedl Pertold.