Fialova vláda je stejná jako ta Babišova. Sypeme peníze do černé díry, upozorňuje ekonom

Vláda nemyslí na úspory, které jí pak umožňují pomáhat lidem, řekl ekonom Lukáš Kovanda v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Fialův kabinet se podle něj chová jako ten Babišův, přestože plošná opatření předchozím vládním zástupcům vyčítal.

„Abychom mohli pomáhat lidem, musíme vytvářet úspory. Toho ale není schopna ani tato vláda, ani předchozí,“ kritizoval tento přístup ekonom Kovanda. Zdůraznil, že přitom Fialova vláda šetření slibovala. „Uznávám, že jim to válka zkomplikovala, ale měl by být stanovený jasný plán, jak budeme reformovat,“ dodal.

Vláda ovšem české občany podpořit chce, mimo jiné prostřednictvím úsporného tarifu určeného českým domácnostem. To však podle Kovandy není dobře. „Vláda kritizovala správně, že Babišova vláda dělala příliš plošná opatření, ale nyní dělá to stejně,“ kritizoval ministry v čele s Petrem Fialou (ODS).

Dát víc chudším?

Průměrná výše podpory s energiemi bude celkem zhruba 15 tisíc korun. „Vláda bude bohatším lidem přispívat na vytápění bazénu. Kdyby člověk, který pracuje a má zdroje na pokrytí, příspěvek nedostal, o to víc by mohli mít důchodci a chudší, 30 tisíc jim už může velmi pomoct,“ apeloval.

Vládní představitelé podle ekonoma musí přikročit k určitým opatřením. „Během covidu jsme viděli světlo na konci tunelu, a to v podobě vakcíny. Teď světlo na konci tunelu nevidíme. Politici varují, že těžkých zim může být deset,“ připomněl. Podle jiných expertů je ale možným vysvobozením zbavení se závislosti na Rusku.

„I tak to bude trvat třeba pět let,“ řekl Kovanda s tím, že v tom se podle něj situace liší. „Nyní budeme zachraňovat pracovní místa ve fabrikách a sypat peníze do černé díry,“ dodal ve vysílání CNN Prima NEWS. I průmysl se totiž musí potýkat s energetickou krizí. Cena elektřiny v Německu totiž poprvé překročila 1 000 eur za MWh.

„Tisíc eur je psychologická hranice, rána. V příštích dnech může elektřina snadno dostat na 1 700 euro. Trh je v panice. Jsou překračovány hranice, to zase umocní paniku na energetických burzách, tudíž se můžeme dočkat dalšího šroubování cen a vláda tak bude muset přistoupit k zastropování,“ dodal Kovanda.

Tagy:

Hlavní zprávy

Deset nejčastějších příznaků covidu. S novými variantami lidé hlásí jiné potíže
Koronavirus

Deset nejčastějších příznaků covidu. S novými variantami lidé hlásí jiné potíže

Počty nově nakažených covidem za jednotlivé dny začaly letos, podobně jako v předchozích letech, po prázdninách stoupat. Lékaři varují před zesílením epidemie v dalších měsících a doporučují zejména starším a chronicky nemocným lidem, aby se nechali proti onemocnění očkovat či přeočkovat. U jakých příznaků zpozornět a nechat se otestovat, radí britská studie.

Na pracovištích bude zřejmě chladněji. Vláda umožnila zaměstnavatelům přivřít kohoutky
Energetika

Na pracovištích bude zřejmě chladněji. Vláda umožnila zaměstnavatelům přivřít kohoutky

Minimální povolené teploty v pracovním prostředí budou moct být nižší než doposud. Vláda v pondělí kvůli energetické krizi schválila příslušné nařízení připravené ministerstvem zdravotnictví. Podle dané normy má například pro řidiče, pracovníky montážních linek nebo pokladní nejnižší povolená teplota klesnout ze současných 18 na 16 stupňů Celsia. V šatnách bude moci spadnout z 20 na 18 stupňů, v umývárnách z 22 na 19 stupňů, ve sprchách z 25 na 19 stupňů a na záchodech z 18 na 15 stupňů.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
05:27

Na Slovensku budou jednat ministři obrany zemí V4, i o pomoci Ukrajině

04:47

Zeman přijme v Lánech Fialu

04:22

Vláda schválila postup dodávky 15 německých tanků Leopard české armádě

00:36

Při střelbě ve škole v ruském Iževsku zemřelo 17 lidí, z toho 11 dětí

Scéna z Armageddonu v reálu: Vědci otestovali vesmírnou obranu Země, sonda zasáhla asteroid

Sonda DART americké vesmírné agentury NASA zasáhla podle plánu měsíc planetky Didymos, šlo o první test obrany Země před vesmírným tělesem. Tento asteroid žádné nebezpečí pro Zemi nepředstavoval. Zda a jak se podařilo změnit jeho trajektorii, zjistí NASA za několik dnů či týdnů. Informovala o tom NASA na Twitteru. S analýzou fotometrických dat získaných po nárazu sondy DART pomohou i vědci z Česka.

KOMUNÁLNÍ VOLBY: Jak se volilo ve vaší obci? Podívejte se na souhrnné výsledky

Letošní komunální volby má Česká republika za sebou. Všechny hlasy již byly sečteny a je jasno, kdo na radnicích měst, městysů a vesnic usedne. Podívejte se na velký souhrn CNN Prima NEWS a zjistěte, jak si politické strany a hnutí vedly právě ve vašich domovských obcích. V textu jsme pro vás připravili výsledky voleb na pražském magistrátu, v městských částech hlavního města a také v krajských městech. Na další místa České republiky se podívejte v naší interaktivní mapě.

Žádný trik, pouze zodpovědnost. Novinář přiblížil vítězství Meloniové i její vztah k Rusku

Stefano Magni je italský novinář, spisovatel a překladatel. Žije a pracuje v Miláně, píše především pro on-line deník La Nuova Bussola Quotidiana. Zahraniční média podle něj vítězku italských voleb Giorgii Meloniovou vykreslují jako extremistku jednoduše proto, že o ní nic nevědí a její existenci zaznamenaly až nedávno. I přes její problematickou minulost jí považuje za zodpovědnou političku.

Piráti a Spolu se zatím na koalici v Praze neshodli. Hřib vypočítal podmínky

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Vláda schválila rozpočet na příští rok. Navržený schodek nově činí 295 miliard korun

Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) schválila návrh státního rozpočtu na příští rok. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) ve finální podobě představil schodek 295 miliard. To je o téměř 30 miliard více, než byl původně plánovaný deficit. Důvodem jsou kompenzace spojené s vysokými cenami energií. Kabinet projednával také zvýšení důchodů. Průměrná starobní penze by se měla zvýšit o 825 korun.

Domácí zpravodajství

Hádka jako v družině. Jste trapný, vmetl Jurečka Okamurovi. Ne, to jste vy, opáčil šéf SPD

Ostrá slova kvůli Rusku, skákání do řeči i slovní útoky. Diváci povolební Partie Terezie Tománkové v lánském zámku byli svědky několika hádek mezi vládními politiky a šéfem opozičního hnutí SPD Tomiem Okamurou. Zatímco ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) osočil ze lži, šéfa Senátu Miloše Vystrčila kritizoval za údajné překrucování slov. Koaliční politici mu ostrá slova vrátili – Okamura si vyslechl, že se chová trapně a že chce vyjednávat s nepřátelským Ruskem ohledně plynu.