
Domácí
Zahraničí
USA
Byznys
Sport
Auto
ekonomie
Výpis příspěvků ke štítku „ekonomie“

Psychiatr Höschl: Lidí s depresemi a sebevražednými myšlenkami je třikrát víc
S druhou vlnou pandemie přibývá lidí s depresemi a úzkostmi. Jak by se měla změnit vládní opatření? A kdo ekonomický výpadek pocítí nejvíce? „Lidé musí komunikovat, chodit na čerstvý vzduch a ne jen porušovat restriktivní opatření,“ míní psychiatr a ředitel Národního ústavu duševního zdraví Cyril Höschl. V debatě pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS jej doplnil ekonom Vladimír Pikora, který připomněl, že všichni musí myslet i na zadní vrátka.

Švejnar: Schodek není hlavní problém. Tím je nefunkční ekonomika a krachy podniků
Česká vláda hledá recepty na koronavirovou krizi, zatímco nákaza nabírá na síle po celé Evropě. Podle úterního hosta pořadu K věci, česko-amerického profesora ekonomie a člena NERV Jana Švejnara, je česká ekonomika v hluboké krizi. Podle něj ale není hlavní problém vysoký schodek, který Česká republika má, nýbrž nefunkční ekonomika a krachy podniků.

Nespoléhejme na politiky, říká ekonom Sedláček. Poprvé za 30 let „ryjeme držkou v zemi“
Nemůžeme spoléhat na politiky, protože se řídí jinou logikou, než co nejlépe pečovat o své občany. Ekonom a bývalý poradce prezidenta Václava Havla Tomáš Sedláček se na Facebooku opřel do vlády a jejího řešení koronavirové situace v Česku. Mimo jiné naši zemi srovnal se sousedním Slovenskem, které se podle něj dokázalo z předešlých ekonomických nebo politických krizí vymanit a v současnosti je na tom v mnoha ohledech lépe než Česko. To prý poprvé za 30 let poznává, jaké to je „rýt tak trošku držkou v zemi“.

Nezaměstnanost může v příštím roce vyrůst v Česku až na 10 procent, varují ekonomové
Přes hlubokou koronavirovou krizi, kterou občané prožívají, má Česká republika extrémně nízkou nezaměstnanost. Vyplývá to z dat Eurostatu. Do určité míry jde však podle ekonomů pouze o žonglování s čísly. Nepracující lidé jsou štědře placeni z programu Antivirus a ve statistikách jsou vedeni jako zaměstnaní. Mnohé pracovní pozice přitom existují již jen na papíře a je zřejmé, že se do nich zaměstnanci nikdy nevrátí. V příštím roce může míra nezaměstnanosti vystoupat až na 10 procent.

Nobelovu cenu za ekonomii získali Paul R. Milgrom a Robert B. Wilson za teorii aukcí
Cena Švédské národní banky za rozvoj ekonomické vědy na památku Alfreda Nobela za rok 2020 putuje do Spojených států. Získali ji ekonomové Paul R. Milgrom a Robert B. Wilson za rozvoj teorie aukcí a objevení nových aukčních formátů. V pondělí to oznámil předseda Švédské královské akademie věd Göran K. Hansson.