Cena Švédské národní banky za rozvoj ekonomické vědy na památku Alfreda Nobela za rok 2020 putuje do Spojených států. Získali ji ekonomové Paul R. Milgrom a Robert B. Wilson za rozvoj teorie aukcí a objevení nových aukčních formátů. V pondělí to oznámil předseda Švédské královské akademie věd Göran K. Hansson.
Členové Švédské královské akademie věd ocenili Paula R. Milgroma a Roberta B. Wilsona za jejich práci při zkoumání toho, jak fungují aukce zboží a služeb a za vytvoření nových aukčních formátů pro věci, které se obtížně prodávají tradičním způsobem. „Jejich objevy a poznatky přinesly prospěch prodávajícím, kupujícím, ale i daňovým poplatníkům po celém světě,“ uvedla Královská akademie věd ve svém odůvodnění udělení ceny.
Lidé se vždy snaží prodat věci tomu, kdo nabídne nejvyšší cenu, nebo je kupují od toho, kdo je zboží ochoten prodat nejlaciněji. V současné době se ale ceny mění prakticky každý den a v některých případech i několikrát denně. Obchoduje se nejen s věcmi pro domácnost, uměním, starožitnostmi nebo finančními aktivy. Dnes na principu aukcí fungují i trhy s energiemi nebo veřejné zakázky.
BREAKING NEWS:
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 12, 2020
The 2020 Sveriges Riksbank Prize in Economic Sciences in Memory of Alfred Nobel has been awarded to Paul R. Milgrom and Robert B. Wilson “for improvements to auction theory and inventions of new auction formats.”#NobelPrize pic.twitter.com/tBAblj1xf8
Prokletí vítěze
Robert B. Wilson vyvinul teorii aukcí předmětů s takzvanou společnou hodnotou. Tedy hodnotou, která je předem nejistá, ale nakonec je pro všechny poptávající stejná. Příkladem může být třeba budoucí hodnota rádiových frekvencí. Wilson ukázal, proč racionální uchazeči o dané zboží mají tendenci podávat nabídky pod svůj vlastní nejlepší odhad společné hodnoty. Obávají se totiž „prokletí vítěze“, tedy že by zaplatili příliš mnoho a přesto prohráli.
Nobelovu cenu za mír získal Světový potravinový program za boj proti hladomoru
Letošní Nobelovu cenu za mír získal Světový potravinový program (WFP) za své úsilí v boji proti hladu a za zlepšení podmínek pro mír v konfliktních oblastech. Oznámil to norský Nobelův výbor. Uvedl, že pandemie nemoci COVID-19 zhoršila situaci milionů lidí, kteří čelí hladu. Zároveň vyzval vlády, aby WFP a dalším humanitárním organizacím zajistily nutnou finanční podporu.
Paul R. Milgrom fromuloval obecnější teorii aukcí, která umožňuje nejen vznik společné hodnoty, ale i soukromých hodnot, které se budou u každého uchazeče o získání zboží lišit. Analyzoval strategie nabídek v řadě známých aukčních formátů a prokázal, že lze zvýšit očekávané výnosy pro prodejce, když se zájemci o koupi během vlastní aukce dozví více o odhadovaných hodnotách jejích ostatních účastníků.
Robert B. Wilson se narodil v květnu 1937 ve státě Nebraska. Vystudoval Harvardovu univerzitu, pracoval na Kalifornské univerzitě a v současné době působí na Stanfordské univerzitě. Paul R. Milgrom se narodil v dubnu 1948 v Detroitu. Na Stanfordské univerzitě studoval statistiku a ekonomii. Na své alma mater dodnes působí.
Cena za 25 milionů
Nobelova cena za ekonomii je udělována od roku 1969. Zlí jazykové tvrdí, že nejde o Nobelovu cenu v pravém slova smyslu, protože nebyla zmíněna v Nobelově závěti. Navíc ji ani neuděluje Nobelův výbor, nýbrž Švédská národní banka. Za Nobelovu se ale běžně označuje, neboť nese oficiální název Cena Švédské národní banky za rozvoj ekonomické vědy na památku Alfreda Nobela. A rovněž v ekonomii je vnímána jako nejprestižnější ocenění, kterého se může ekonomovi dostat.
Za více než padesát let ji získalo 86 laureátů (včetně Wilson a Milgroma). Letos si ocenění ekonomové odnesli také odměnu ve výši 1,1 milionu dolarů (asi 25,3 milionu korun), kterou si rozdělí napůl. „Zřejmě budu chvíli cestovat a něco ušetřím pro svou ženu a děti,“ prozradil bezprostředně po udělení Nobelovy ceny Robert B. Wilson během on-line rozhovoru přenášeného Švédskou královskou akademií věd.