360°, Petr Bartoň, Jan Švejnar, Milan Bednář, Vladimír Pikora - 1.11. v 21:30
Politici využili zářijových povodní k nadměrnému prohloubení plánovaného schodku státního rozpočtu, shodli se ekonomové v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Miliardy, o které se výdaje státní kasy kvůli přírodní katastrofě navýšily, vláda podle expertů utratí i jinde.
Schodek státního rozpočtu v říjnu vzrostl o 19 miliard korun na 200,7 miliardy korun. V pátek o tom informovalo ministerstvo financí. Deficit je nejlepší od koronavirové pandemie, ale zároveň pátý nejhlubší v historii Česka. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) očekává dodržení plánovaného schodku 282 miliard korun.
ČTĚTE TAKÉ: Zlevní pohonné hmoty? Napoví volby v USA i prodloužení slovenské výjimky, tvrdí experti
Zároveň však čeká ve zbylých dvou měsících roku tlaky na výdaje i s ohledem na odstraňování povodňových škod. Říjnová novelizace rozpočtu proto zvýšila plánované výdaje o 30 miliard korun. „Kdyby nedošlo k navýšení, jistě by stát nebyl schopen původní schodek splnit,“ zhodnotil ekonom Petr Bartoň.
„Nebýt povodní, rozpočet zase skončí velmi špatně a hůř, než kolik bylo naplánované,“ souhlasil Vladimír Pikora.
Sochor: Češi mají o budoucím prezidentovi USA jasno. Na favorita vsadili už desítky milionů
Sázkaři mají o budoucím prezidentovi Spojených států jasno. Zhruba od začátku října výrazně favorizují Donalda Trumpa. V pořadu Zprávy Plus to řekl vedoucí komunikace společnosti Tipsport Václav Sochor. Do voleb ale podle něj může dojít i ke zvratu.
Experti se v pořadu 360° shodli, že povodně vládě posloužily jako záminka pro navýšení rozpočtového schodku, který by jinak skončil hůře. „Dejte státu peníze, on je utratí. Je to v podstatě jediná ekonomická jistota,“ okomentoval Bartoň. „Pokud si teď vezme 30 miliard extra takzvaně na povodně, můžeme si být jisti, že je nakonec utratí,“ dodal.
Čísla rozpočtu nejsou hlavní cíl
Ekonom Jan Švejnar tvrdí, že stát by se měl soustředit na zvyšování životního standardu a ekonomický růst, spíše než na samotný rozpočet. „Zaklínáme se rozpočtem a přitom to vůbec není cíl,“ zmínil v pořadu 360°.
Česko má kolem sebe v Evropě státy, jejichž ekonomika roste i přes velké rozpočtové schodky. „Pokulháváme za Polskem, Rumunskem nebo Chorvatskem,“ vyjmenoval Švejnar. „My se jako pštrosové zahrabáváme do písku a díváme se na jednu malou část – rozpočet,“ shrnul.
Ekonom Milan Bednář vedle toho poukázal na to, že problém rozpočtu nespočívá v nedostatku investic, ale v neefektivním využívání veřejného sektoru a příliš vysokých nákladech na administrativu. Bez zásadních reforem se podle něj Česko z deficitů nedostane. Zmínil proto také nutnost auditu ve školství, zdravotnictví a počtu obcí. „Bez toho se nikam nedostaneme a budeme pořád sázet deficity, jaké sázíme,“ upozornil Bednář ve vysílání CNN Prima NEWS.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Máslo raketově zdražilo. Marže extrémně vzrostla, vysvětlil Maier. Zmínil další vývoj ceny