„Už nestačí, abychom si navzájem pomáhaly. Nyní je třeba muže eliminovat. Eliminovat z našich myslí, obrazů, reprezentací,“ píše militantní feministka, politička a aktivistka Alice Coffinová ve své knize La Génie lesbien (Lesbický génius), která vyšla v září loňského roku. Svými názory pobouřila i mnoho umírněnějších feministek, včetně známé a oblíbené starostky Paříže Anne Hidalgové.
V knize Lesbický génius Coffinová odmítá údajnou nadvládu mužů a vyzývá k radikální akci, která by s ní skocovala. „Už nečtu jejich knihy, nedívám se na jejich filmy, neposlouchám jejich muziku. Anebo se o to alespoň snažím,“ píše se v publikaci. Dvaačtyřicetiletá politička, aktivistka a bývalá novinářka se stala pravděpodobně nejviditelnější tváří nového francouzského feminismu, který se vyznačuje misandrií neboli nenávistí k mužům.
Svými radikálními postoji však neurazila jen opačné pohlaví, ale i celou řadu feministek, podle nichž nabourává celé jejich snažení o genderovou rovnost. Ostře se proti ní vymezila například populární socialistická starostka Paříže Anne Hidalgová. Sama je přitom jednou z nejviditelnějších feministických političek, radnice hlavního města pod jejím vedením ostatně dostala pokutu za to, že má ve vedení příliš mnoho žen. Od minulého roku je Coffinová sama pařížskou zastupitelkou za ekologickou stranu.
„Nemám s tím vůbec nic společného. Jsem feministka, celý život jsem zasvětila boji za rovná práva, nikoliv boji za nadvládu žen nad muži,“ odvysílala vyjádření starostky francouzská televize LCI. Od přístupu Coffinové k mužům se veřejně distancoval také europoslanec za ekologickou stranu Yannick Jadet.
Nenávidím muže
Kvůli svým názorům přišla lesbická aktivistka pravděpodobně i o místo na Katolické univerzitě, kde vyučovala environmentální studia. Zmíněná instituce jí odmítla prodloužit smlouvu. Publicistka Pauline Delassusová zase napsala, že Lesbický génius je „pamfletem tak nehorázným, že poškozuje samotnou věc, za kterou má podle autorky bojovat“.
Na podobné názorové vlně jako Coffinová se naopak pohybuje další radikální francouzská feministka, Pauline Harmange, která letos vydala publikaci Moi, les hommes, je les déteste (Nenávidím muže).
Harmange prý čekala, že se její dílo prodá jen v několika kopiích. Potom, co jí však francouzská vláda pohrozila soudním řízením, se z knihy stal bestseller. Nyní je již přeložená do němčiny i angličtiny. Pětadvacetiletá spisovatelka ale překvapivě, na rozdíl od Coffinové, není lesba. Má dokonce manžela Mathieua, s nímž žije v jihofrancouzském Lille.
„Jsem provdaná za skvělého muže, který mě podporuje v psaní. Ale na obecné rovině nedůvěřuji mužům, které neznám,“ vysvětlila deníku The Guardian. Vyplývá to prý hlavně z její zkušenosti práce aktivistky v organizaci pro oběti sexuálního obtěžování a znásilnění. „Můžu s jistotou říct, že většina agresorů jsou muži,“ dodala.
Coffinová dostala ochranku
Kontroverze okolo Coffinové došla tak daleko, že kvůli výhrůžkám nejen na sociálních sítích dostala ochranku již loni v srpnu, ještě před vydáním Lesbického génia. V červenci se totiž zviditelnila tím, že ihned po svém zvolení rozpoutala tažení proti radnímu pro kulturu Christophu Girardovi, který veřejně podpořil spisovatele Gabriela Matzneffa. Ten se ve svých autobiografických dílech netají se svými pedofilními sklony a je proto vyšetřován.
„V knize chci poukázat na muže, na jejich privilegia, a odmítnout diskurs o rovnosti mužů a žen,“ vysvětlila feministka, která už dříve zmínila, že nebýt vdaná za muže znamená nestat se obětí násilí či dokonce zemřít. Podle svých slov se nebojí veřejně vystoupit, vlna nenávisti ji však zaskočila.
„Nesnažím se muže vymazat z veřejného dění, jen chci ukázat, jakým způsobem mu dominují,“ pokusila se o umírněnější tón. „Má mysl je infikovaná muži. Tím, že se jim vyhýbám, se snažím sama sebe chránit. Možná se později budu moci vrátit,“ píše. Pro své myšlenky našla Coffinová v kyberprostoru i podporovatele. Ti jí vyjadřují přízeň pod hashtagem #JeSoutiensAliceCoffin.