Energetická suverenita Česka je utopie. Nic jiného než ruský plyn nebude, říká expert

Jednou z priorit vlády pro následující roky je nezávislost České republiky na plynu z Ruska. Podle energetického experta Vladimíra Štěpána to ale není v následujících pěti letech reálné. Důvody popsal v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) má v úmyslu současnou energetickou krizi řešit zejména dovozem zkapalněného plynu z jiných zemí než z Ruska. Podle Štěpána je to ale velmi nevýhodné. „Plyn z Kataru zkusilo Německo a katarský princ jim řekl: ‚Kontrakt na dvacet let, vysoká cena, musíte odebrat určité množství a vazba plynu na cenu ropy‘,“ popisuje zkušenost českého souseda Štěpán.

Druhým problémem má být i vysoká ekologická zátěž, kterou zkapalněný zemní plyn, neboli LNG, přináší. „Největším zdrojem emisí není jenom uhlí, ale je to LNG a je to biomasa," dodává.

Jediný způsob řešení vidí Štěpán v uzavření dlouhodobé rámcové smlouvy s Ruskou federací. „Musíme zachovat, alespoň částečně, dovoz z Ruska, tak jako to dělají všechny ostatní státy a budou to dělat dál.“ Česká republika patří mezi státy Evropské unie k těm nejvíce závislým na ruském plynu. Ten tvoří v celkovém objemu 86 procent. Hůře na tom je už jen trojice států – Maďarsko, Finsko a Lotyšsko. Průměr unijní sedmadvacítky je 41 procent.

„Jiná řešení neexistují. Jsme prostě závislý na ruském plynu, to je realita pro tuto zimu,“ předvídá Štěpánek, člen iniciativy Energie není luxus. Zakladatelkou této pracovní skupiny je manažerka Alena Vitásková, někdejší předsedkyně Energetického regulačního úřadu, ale také bývalá kandidátka do Senátu za stranu Úsvit – Národní koalice a současná kandidátka na prezidentku.

Zatímco se Evropská unie připravuje na úplné odstřižení starého kontinentu od ruského plynu, Štěpánek vidí budoucnost jinak. „Já se nebojím. Plynovod teď jede na 40 procent a jakmile bude zprovozněna turbína Siemensu, tak se ty dodávky na Nord Stream 1 obnoví na 100 procent,“ konstatoval.

Problém vidí Štěpánek ve skutečnosti, že Česká republika nenakupuje plyn z Ruska přímo v rámci dlouhodobého kontraktu, nýbrž na burze, což kromě samotné ceny plynu zahrnuje i marži obchodníka. „Na burzu dodává Uniper a nám to prodá za cenu, kterou si stanoví sám. To bude minimálně těch 30 korun za kubík anebo i víc,“ předvídá Štěpánek a dodal: „To znamená, že plyn budeme mít, ale obávám se, že obyvatelstvo a firmy ho nemusí zaplatit.“

Podle Štěpánka není možné se spoléhat na solární energii, která v současné době tvoří pouhá dvě procenta vyrobené elektřiny, ani na jaderné elektrárny, jejichž proces budování je velmi zdlouhavý.

Nejrychlejším řešením by podle člena tzv. Pačesovy energetické komise mělo být zateplení nemovitostí. „Vezměme 150 miliard korun, dejme to domácnostem a průmyslu, ať sníží svoji spotřebu a tím klesne i celková spotřeba plynu o dvacet až třicet procent,“ navrhuje. „Když zateplíte dům, snížíte spotřebu plynu nebo elektřiny zhruba o polovinu,“ uzavírá Štěpánek.

Vladimír Štěpánek je částí veřejnosti kritizován za přílišné prosazování závislosti na ruském plynu. Publicistický web Manipulátoři.cz o Štěpánkovi hovoří jako o „hlásné troubě ruské propagandy“. Vyčítá mu zejména dlouhodobou spolupráci s „dezinformačními a prokremelskými médii“.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:14

Polský ministr: Jestli Rusko použije jaderné zbraně na Ukrajině, NATO může udeřit letadly i raketami

23:48

Putin podepsal dekrety o uznání nezávislosti ukrajinské Záporožské a Chersonské oblasti

23:37

Nasazení ruských branců skončí strašlivým masakrem, míní Visingr. Proti Kremlu hraje čas

23:04

Pseudoreferenda Ruské federace jsou v rozporu se vším, co by mělo mezinárodní společenství zastávat, řekl Gueterres

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO

Na vytvoření koalice v Liberci se dohodlo vítězné uskupení Starostové pro Liberecký kraj (SLK), TOP 09 a KDU-ČSL s druhým hnutím ANO. Jejich vyjednávací týmy ve čtvrtek uzavřely dohodu o přípravě koaliční smlouvy. Obě uskupení jsou v čele města i nyní. V 39členném zastupitelstvu budou mít většinu 23 mandátů. Primátorem pravděpodobně zůstane Jaroslav Zámečník, personální obsazení ale není součástí dohody.

Živě
ON-LINE: Záporožská a Chersonská oblast jsou nezávislá území, tvrdí Putin a podepsal dekrety

Vladimir Putin podepsal dekrety o uznání nezávislosti ukrajinské Záporožské a Chersonské oblasti. Ukrajinské jednotky hlásí další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou navazující vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS. ČR dostane od USA podporu zhruba 2,7 miliardy Kč na modernizaci armády, kompenzaci dodávek na Ukrajinu a kybernetickou ochranu.

Ani boxerského šampiona a poslance nemine válka. Obr Valujev se dočká „boje“ s Kličkem

V začátku války na Ukrajině své služby armádě na napadené straně poskytlo i několik slavných boxerů. Po nedávné částečné mobilizaci hlásí také vojska Vladimira Putina hvězdnou posilu z ringu. Povolávací rozkaz dostal obr Nikolaj Valujev – historicky nejvyšší a nejtěžší světový šampion. S trochou nadsázky se dá říct, že se konečně utká s Vitalijem Kličkem, po čemž během kariéry toužil.

Všeobecná mobilizace by Rusko zničila, míní generál Šedivý. Popsal krajní možnosti Kremlu

Pokud by ruský prezident Vladimir Putin přistoupil k všeobecné mobilizaci, pak by sice dokázal získat pro armádu možná až 30 milionů lidí, ale zničil by tím svoji zemi. Takový názor ve vysílání pořadu K věci na CNN Prima NEWS vyslovil bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý. Armádní generál v záloze zároveň zmínil, že současní branci, kteří mají doplnit ruské síly v rámci částečné mobilizace, mají většinou chabou morálku a jejich nasazení na frontu by nyní nemělo velký význam.

Football Fanatics: Poslední přání před popravou? Ať střílí Tecl. To už neplatí, teď válí

Předlouho čelil útočník Stanislav Tecl všemožným fórkům ze strany české fanouškovské obce. Ve Slavii Praha spíše vysedával na lavičce, když nastoupil, pálil jednu šanci za druhou. Jenže s aktuální sezonou humor pomalu mizí v dáli. Vysmívaný hráč „sešívaných“ se probudil a vládne tabulce ligových střelců. Na jeho formu se podíval pořad Football Fanatics na CNN Prima NEWS.

Pomohla rozbít krvavý byznys se štěňaty. Někteří se báli, stálo mě to hodně nervů, popsala

Plzeňští policisté ukončili krvavý byznys se štěňaty. O případu překupníků psů už Krimi zprávy několikrát informovaly. Štěňata byla nemocná a řada jich do několika dní uhynula. Policisté nyní zveřejnili záběry ze zatýkání. Na starost ho měla zásahová jednotka. Štábu se navíc podařilo promluvit se ženou, která síť překupníků pomohla rozkrýt.

Nové podrobnosti ke střelbě v Ústí: Muž měl zaútočit loveckým nožem, říká státní zástupce

V ústecké čtvrti Střekov ve středu večer postřelil příslušník policejní prvosledové hlídky, která se mimo jiné specializuje na útoky ozbrojených pachatelů, 20letého útočníka, který následně v nemocnici svým vážným zraněním podlehl. Muž měl zasahujícího policistu napadnout skládacím loveckým nožem, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS náměstek krajského státního zástupce Dan Anděl.

Domácí zpravodajství

Prymula: Chřipková i covidová vlna bude intenzivnější. Chrání očkování před oběma viry?

Díky nošení respirátorů jsme byli více chráněni. Nyní, když už není povinné, se dá předpokládat, že chřipková i covidová vlna bude intenzivnější, varoval v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Roman Prymula. Epidemiolog popsal, jak v případě nachlazení postupovat a prozradil, zda očkování proti koronaviru předchází i jiným virovým onemocněním.