Americkým vědcům se podařilo úspěšně provést experiment, o jaký se přední výzkumníci světa snažili dlouhé dekády. Experti v Kalifornii totiž provedli jadernou fúzi a poprvé v dějinách vlivem experimentu získali přebytečnou energii. Co to znamená pro lidstvo?
Jaderná fúze má mezi vědci mýtické postavení. Někteří ji nazývají „svatým grálem“, jiní se spokojí s faktickým výkladem o nekonečném a stroprocentně ekologickém zdroji energii. Zní to jako pasáž ze sci-fi románu? Po tomto týdnu už to může být realita. Tedy teoreticky.
Američtí vědci na pracovišti Lawrence Livermore National Laboratory v Kalifornii dospěli v zařízení National Ignition Facility k historickému objevu. Respektive si tamní výzkumníci experimentem potvrdili, že lidstvo může získat přebytečnou energii z jaderné fúze.
Tato reakce – jak je patrné z názvu – souvisí s nukleární energií. Zatímco v jaderných elektrárnách dochází k procesu jaderného štěpení (při kterém se jádra atomů rozbíjejí), v případě jaderné fúze se atomová jádra slučují.
Vědci tento proces moc dobře znají, protože termojaderná fúze je zdrojem energie Slunce. Teď ale výzkumníci dokázali tento proces zopakovat na Zemi. V minulosti samozřejmě docházelo po celém světě k mnoha experimentům s jadernou fúzí, až nyní ale pokus v USA skončil tak, že vědci získali více energie, než kolik měli na začátku. Bez kladné bilance by pochopitelně jaderná fúze neměla pro lidstvo smysl. Vědecký převrat Washington oficiálně oznámil světu během úterý.
Jak může člověk energii využít?
Dlouhodobým snem vědců je, aby jaderná fúze nahradila všechny ostatní zdroje energie. Pro státy by tak skončily obstrukce s fosilními palivy nebo problémy se skladováním odpadu z nukleárních elektráren. Americká CNN ale upozornila, že k takovému etalonu potřebují vědci nejméně dalších dvacet let. Proč?
I když se odborníkům v Kalifornii podařilo získat při slučování atomových jader přebytečnou energii, stále je jí velmi málo. Provádění jaderné fúze je navíc v současnosti extrémně nákladné a pracné. Všechny aspekty procesu proto musejí vědci zefektivnit.
„Teď zde bylo asi tolik energie, kolik je potřeba na ohřátí deseti konvic s vodou,“ uvedl pro CNN Jeremy Chittenden z Imperial College v Londýně. „Aby se to proměnilo na opravdovou elektrárnu, potřebujeme mnohem větší přísun energie. A také musíme zajistit, aby to bylo podstatně levnější,“ dodal.
Vědci doufají, že během dvou až tří dekád by mohla najít jaderná fúze využití v komerčním sektoru. V takovém případě by tento proces naprosto změnil pohled, jakým se na energii a její užívání (plýtvání) díváme.