Stát nedá dávky nespolehlivým rodičům. Půjdou přímo na obědy nebo kroužky, plánuje Jurečka
experiment
Výpis příspěvků ke štítku „experiment“
Temno duše, freudovská tíseň a surrealismus. V čem spočívá uhrančivost Lynchových filmů?
Enigmatická, surrealistická a nonkonformní. Tak mnozí filmoví kritici i nadšenci do filmů popisují tvorbu neobvyklé režisérské osobnosti Davida Lynche. Od podivného puzení, které mladý výtvarník vnímal při malbě temných výjevů, jež chtěl rozpohybovat, až po televizní seriál, který mnohé diváky s esencí mlhavého snu děsil na obrazovkách. Právě kontakt s převráceným světem, něčím, co se dříve vyznačovalo racionálním bezpečím, tvoří podle odborníků podstatu filmové tvorby tohoto amerického mága kinematografie. Tvůrce zemřel ve věku 78 let, zprávu oznámili jeho blízcí.
Z českého experimentu se stává mezinárodní AI filmový festival
Na podzim 2023 přinesla Česká asociace umělé inteligence společně s agenturou YDEAL jeden z vůbec prvních AI filmových festivalů na světě. Takzvaná AI Klapka ukázala v pražském Kině Pilotů to nejlepší, co šlo s AI na filmovém plátně vytvořit. Tento rok se z experimentu stává plnohodnotný AI filmový festival s mezinárodními ambicemi nesoucí název Czech International AI Film Festival (CIAIFF).
REPORTÁŽ: Střelba jako na FF UK. Rány i zlověstné ticho, experiment dokazoval roli tlumičů
Expertní tým ve středu večer provedl simulaci útoku aktivního střelce v budově Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT) v Praze. Projekt měl odpovídat podmínkám Filozofické fakulty Univerzity Karlovy (FF UK), kde došlo loni k tragické střelbě se 14 oběťmi a 25 zraněnými. Na místě byl mezi pozorovateli i redaktor CNN Prima NEWS. Jak se budovou ozývala střelba z různých míst? A jakou roli sehrály diskutované tlumiče, o jejichž regulaci uvažuje ministerstvo vnitra?
Boháči z parků a laviček: Bezdomovci dostanou v Praze od státu miliony, mají jim pomoci z ulice
Ministerstvo práce a sociálních věcí spolufinancuje na první pohled velmi zvláštní projekt. Vybraní bezdomovci z Prahy dostanou miliony korun. Celkem 40 lidí získá každý po 100 tisících. Jde o vědecký pokus, který zkoumá, zda taková částka pomůže lidem bez domova z ulice. Něco podobného prý zabralo v Kanadě a státu by to do budoucna podle výzkumníků ušetřilo spoustu peněz.
Zemřel psycholog Zimbardo. Stál za kontroverzním vězeňským experimentem, ocenil ho i Havel
Zemřel americký psycholog Philip Zimbardo. Bylo mu 91 let. Smutnou zprávu oznámili jeho kolegové z neziskového projektu Heroic Imagination Project. Zimbardo se proslavil jedním z nejkontroverznějších vědeckých experimentů všech dob – Stanfordským vězeňským experimentem. Před téměř dvaceti lety obdržel cenu Nadace Vize 97 Václava Havla a jeho ženy Dagmar.
Vytrhané zuby i znetvořené rty. „Polský Fritzl“ měl na své oběti provádět kruté experimenty
V případu Mateusze J. z polské vesnice Głogów, který držel svou oběť Małgorzatu přes čtyři roky jako sexuální otrokyni ve chlévě, vyplouvají na povrch další šokující detaily. Ženě měl například odstranit všechny zuby, znetvořit rty a provádět na ní kruté experimenty. Informoval o tom deník Daily Mail s odvoláním na lékařskou zprávu.
Topící se děti mohou pomoci zachránit i plavky. Jaké nejlépe vybrat, napověděl test expertů
Podle odborníků na bezpečnost jsou miliony dětí při koupání vystaveny zbytečnému riziku, protože nosí plavky, jejichž barva není ve vodě vidět, informuje CNN. Experti provedli test, díky kterému zjistili, jaké barvy nejvíce zvyšují šance na zpozorování tonoucího dítěte.
Úplné zatmění Slunce: Očekávanou událost sledovaly miliony lidí, podívejte se na záběry
Pozorovatelé oblohy z celého světa dorazili do Severní Ameriky. Od Mexika, přes Spojené státy až po Kanadu mohli sledovat několikaminutové úplné zatmění Slunce. Další příležitost přijde až v létě 2026. Miliony lidí tak vzaly útokem ubytování nebo půjčovny aut, aby úchvatný úkaz mohly co nejlépe pozorovat.
Zemřel „Putinův gerontolog“. Prezidentovi chtěl prodloužit život, sliboval aspoň 100 let
Jeden z předních ruských gerontologů, člen ruské akademie věd Vladimir Chavinson zemřel ve věku 77 let, uvedl na svém ruskojazyčném webu list The Moscow Times s odvoláním na sdělení petrohradského gubernátora. Vědec, kterého média označovala za „osobního gerontologa“ prezidenta Vladimira Putina, se zabýval problémy stárnutí a prodloužení aktivního života. Lidský organismus měl podle něj se správnou péčí potenciál fungování alespoň po 100 let. Usiloval o prodloužení života státních představitelů.
Po krkavcovitých a papoušcích se našel další ptačí génius: Čimango falklandský
Když je řeč o nejinteligentnějších zástupcích ptačí říše, pozornost se dlouhodobě upírá především na papoušky a vrány. Výsledky nedávného experimentu však naznačují, že některé další druhy jsou v tomto směru podceňovány. Jako slibní kandidáti se ukázali čimangové falklandští, ptáci z čeledi sokolovití žijící na Falklandských ostrovech, píše deník The New York Times.
Skutky, které prospívají zdraví. Vědci odhalili, jaký vliv má laskavost na psychiku člověka
Téma psychického zdraví, ať už dětí, nebo dospělých, se v Česku řeší zejména na podzim. Ze studie Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) vyplynulo, že třetina deváťáků projevuje příznaky středně těžké až těžké úzkosti, 40 procent z nich vykazuje příznaky deprese. Pomoci jim nemusejí jen odborníci či předepsané medikamenty, ale i pouhá laskavost. Jak zjistili psychologové ze státní univerzity v Ohiu, konání dobrých skutků snižuje deprese, úzkosti a naopak zvyšuje spokojenost v životě.
Zemřel „otec“ československého vlčáka. Uznávaný kynolog Karel Hartl se dožil 99 let
Ve věku 99 let ve čtvrtek zemřel kynolog a „otec“ československého vlčáka Karel Hartl, dva týdny po svých narozeninách. O jeho smrti informovala na sociálních sítích šéfredaktorka magazínu Pes přítel člověka Stanislava Čermáková. „Hvězdy odcházejí v září, aby mohly dále zářit,“ píší zdrcení uživatelé. Hartla titulují jako legendu.