V Česku epidemie koronaviru dál slábne. Ve středu laboratoře odhalily 1 645 nakažených, před týdnem to byl zhruba dvojnásobek. O polovinu se v mezitýdenním srovnání snížil také počet podezření na opakovanou nákazu, ve středu jich bylo 308. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Nižší byl ale i počet testů na koronavirus, zdravotníci jich provedli necelých 14 000, asi o 6 500 méně než minulou středu. Ubývá i pacientů s onemocněním COVID-19 v nemocnicích, ve středu jich statistiky ministerstva zdravotnictví evidovaly 857, před týdnem vyžadovalo nemocniční péči asi o 260 nakažených víc.
Současný vývoj epidemie podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) umožňuje ukončení stavu pandemické pohotovosti, který byl zaveden zákonem o mimořádných opatřeních při epidemii onemocnění COVID-19 loni v únoru a umožnil přijímat některá protiepidemická opatření bez vyhlášení nouzového stavu. Ukončení stavu pandemické pohotovosti k 3. květnu schválila ve středu vláda, potvrdit jeho konec musí svým usnesením podle pandemického zákona Sněmovna. „Čísla nakažených a hospitalizovaných jsou stále příznivější, a není tak nutné v něm nadále setrvávat,“ uvedl ministr na Twitteru.
Schváleno. Vláda navrhuje ukončení stavu pandemické pohotovosti k 3. květnu. Čísla nakažených a hospitalizovaných jsou stále příznivější a není tak nutné v něm nadále setrvávat.
— Vlastimil Válek (@vlvalek) April 27, 2022
Jak jsem slíbil při nástupu na @ZdravkoOnline, opatření děláme a držíme jen tehdy, když mají smysl.
O oslabování epidemie svědčí i takzvané incidenční číslo. Na 100 000 obyvatel za poslední týden připadá nyní 109 nových případů. Nižší týdenní incidence byla naposledy loni 18. října. Nejvyšší incidence zůstává v Praze, kde činí 188, následuje Středočeský kraj v přepočtu se 129 pozitivními. V dalších krajích je už incidence pod celostátním průměrem. Relativně nejpříznivější situace je v Libereckém a Karlovarském kraji, kde se tento ukazatel dostal pod 80.
Od 1. března 2020, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, bylo v zemi zaznamenáno přes 3,9 milionu potvrzených případů nákazy. Zemřelých evidují statistiky 40 123. Dokončené očkování proti covidu má téměř 6,87 milionu lidí, posilující dávku dostalo přes 4,15 milionu z nich. Zájem o vakcinaci je v posledních týdnech malý, ve středu zdravotníci aplikovali téměř 2 900 dávek, před týdnem se nechalo očkovat zhruba 3 100 lidí. Výrazně nyní převažují lidé, kteří si chodí pro třetí posilující dávku vakcíny.
Podle Válka je jisté, že na podzim přijde další vlna epidemie. „Připravujeme se i na to, abychom měli dostatek vakcín a léků na podzim. Otázka je, jaká mutace nebo jaká kombinace mutací to bude,“ uvedl po středečním jednání vlády. Kabinet ho proto pověřil zahájit v rámci Evropské unie diskusi o nákupu léku paxlovid pro podzimní měsíce, vyjednávat má i o vakcínách.