Aktuální covidová statistika (zdroj: CNN Prima NEWS)
Nárůst počtu případů nemoci COVID-19 v Česku v pondělí zpomalil proti předchozímu týdnu o více než desetinu na 3 301 nakažených. Ubylo ale zhruba o desetinu i lidí očkovaných proti covidu, a to z téměř 62 tisíc za předchozí pondělí na 55 085. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Denní nárůsty počtu nakažených koronavirem postupně klesají už od začátku března, kdy vystoupaly na skoro 17 tisíc. V pondělí byl ale proveden nižší počet testů než před týdnem, takže podíl zaznamenaných případů covidu-19 na počtu provedených testů byl podobný jako předchozí pondělí. V minulém týdnu bylo v pondělí provedeno skoro 241 tisíc antigenních testů a 21,5 tisíc PCR testů, zatímco toto pondělí jen asi 178,5 tisíc antigenních a 21 tisíc PCR testů.
Hospodský vyhodil ze svého podniku šéfa opozice. Souhlasil jste s lockdownem, křičel
Majitel jedné z britských hospod v pondělí vyhodil ze svého podniku vůdce Labouristické strany sira Keira Starmera. Hospodského, jenž je sám dlouholetý volič labouristů, rozzuřilo, že Starmer podpořili několikaměsíční lockdown, který rozvrací ekonomiku a podnikání. Informoval o tom web Daily Mail.
Podíl pozitivních na počtu preventivně prováděných testů, které tvoří naprostou většinu z celkového množství testů, stoupl oproti předchozímu pondělí z 0,2 na 0,24 procenta. U tzv. epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl pozitivních také mírně stoupl, a to z 5,5 na 5,9 procenta. U diagnostické indikace, kdy jsou již testováni třeba lidé vykazující příznaky, činil podíl nakažených stejně jako před týdnem 12,3 procenta.
Zpomalení nárůstu počtu nakažených doprovází od poloviny března také postupný pokles množství lidí s covidem-19 v nemocnicích. V pondělí oproti neděli sice mírně stoupl počet hospitalizovaných z 3983 na 4108, ale ve srovnání s předchozím pondělím je nyní množství lidí v nemocnicích stále asi o čtvrtinu nižší. Navíc nadále klesá počet vážně nemocných z celkového množství pacientů s covidem-19, kterých bylo v pondělí 888, kdežto před týdnem ještě téměř 1200.
Kapacity nemocnic se částečně uvolňují
Statistiky ministerstva nezahrnují pacienty, kteří po deseti dnech nevykazují příznaky covidu-19. I kapacity nemocnic se ale v posledních týdnech částečně uvolňují. Zatímco na začátku dubna bylo například v nemocnicích volných jen 16 procent lůžek s plicní ventilací, v úterý ráno již bylo volných 23 procent těchto lůžek.
Prymula: Vakcína vás zcela ochrání půl roku. Přeočkování bude nutné jen kvůli mutacím
Vakcína vás stoprocentně ochrání minimálně šest měsíců, vzkázal lidem v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Zároveň řekl, že kdyby bylo nutné přeočkování, bylo by to kvůli mutacím koronaviru. Není ale jasné, kdy by lidé třetí dávku vakcíny dostali.
Kromě počtů nově nakažených ale v posledních dnech klesají i počty lidí očkovaných proti covidu-19. V minulém týdnu nejprve množství očkovaných stoupalo a ve čtvrtek dosáhlo rekordních téměř 72 tisíc lidí. Od soboty ale denní počty podaných dávek vakcín ve srovnání se stejnými dny předchozího týdne klesají. V pondělí bylo naočkováno jen asi 55 tisíc lidí.
Původně vláda plánovala, že po Velikonocích bude očkováno až 100 tisíc lidí denně, poté však začaly váznout dodávky vakcín. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) minulý týden oznámil, že Česko dostane navíc proti plánovaným dodávkám další dávky vakcín od firem Pfizer/BioNTech, což by mělo pomoci navýšit počty očkovaných na 100 tisíc denně. Od začátku vakcinace loni v prosinci bylo v Česku podáno celkem 2,53 milionu dávek vakcín a obě potřebné dávky dostalo zhruba 878 tisíc lidí.
Index rizika protiepidemického systému PES, kterým se dříve řídila opatření proti šíření covidu-19, v úterý stoupl z pondělních 53 bodů na 56, což ale stále odpovídá třetímu z pěti stupňů pohotovosti. Vzrostlo i tzv. reprodukční číslo udávající, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, a to z hodnoty 0,73 na 0,81. Dál se však drží pod zlomovou hodnotou jedna, jejíž překročení by znamenalo zrychlování šíření epidemie.
Odběr vzorku pro test na koronavirus Zdroj: ČTK