reklama

V sobotu přibylo přes 1300 nových případů covidu. Ministerstvo omylem hlásilo nulu

Testy v laboratořích v Česku v sobotu potvrdily 1059 případů covidu. (ilustrační foto)
Zdroj: Profimedia.cz

Šíření epidemie koronaviru v Česku dál zpomaluje. Laboratorní testy v sobotu potvrdily 1302 případů nemoci COVID-19. Oproti pátku byl denní nárůst počtu nově nakažených poloviční a oproti minulé sobotě o zhruba 240 nižší. Víkendové denní přírůstky jsou ale obecně nižší, méně se totiž testuje. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví, které zveřejnilo upřesněná čísla za sobotu před 10:00. Předtím mluvčí ministerstva Jana Schillerová novinářům řekla, že v sobotu přibylo 1059 nakažených a ráno web ministerstva hlásil dokonce nulu. Spolu se zpomalováním šíření epidemie se snižuje i počet hospitalizovaných s covidem.

reklama

Z hlediska šíření nákazy v okresech je na tom nyní nejhůře Prachaticko, kde evidují 306 nakažených na 100 tisíc obyvatel za poslední týden. Těsně pod 300 nakaženými je pak Vsetínsko. Za celou republiku podle údajů ministerstva připadá na 100 tisíc obyvatel za poslední týden 161 potvrzených případů nákazy.

Průměrný počet za celou zemi má být zásadní pro další vlnu zmírňování protiepidemických opatření, například otevření obchodů či návrat dalších dětí do škol. Podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) by epidemie byla zvládnutá při sto případech nemoci COVID-19 na 100 tisíc obyvatel za sedm dní.

K tématu

V sobotu bylo podle údajů na webu ministerstva v nemocnicích  3158 pacientů s covidem, z toho 742 ve vážném stavu. Počet hospitalizovaných je na nejnižší úrovni od poloviny loňského října.

Od začátku epidemie loni v březnu bylo v Česku zaznamenáno přes 1,6 milionu případů nemoci COVID-19, počet zemřelých se blíží 29 000. K nedělnímu ránu ministerstvo evidovalo 28 946 úmrtí s covidem. Nicméně v poslední době se denní počet zemřelých snížil, od 11. dubna se drží pod 100 za den a od úterý pod 60. Za sobotu ministerstvo uvádí zatím devět úmrtí, při pozdějších aktualizacích se ale tento údaj většinou zvyšuje.

K tématu

Koronavirová situace se podle odborníků lepší i díky očkování. V sobotu zdravotníci aplikovali 21 481 dávek vakcíny proti covidu, proti minulé sobotě jich ale bylo přibližně o 3900 méně. Celý týden však bylo vydaných dávek očkování méně než ten předchozí, kdy bylo každý všední den naočkováno přes 60 000 lidí, ve čtvrtek to bylo dokonce rekordních bezmála 72 300 lidí.

Obě dávky vakcíny dostalo přes 940 tisíc lidí

Tento týden počty očkovaných přesáhly 60 000 jen dvakrát. Od konce loňského prosince, kdy očkování v Česku začalo, bylo podáno přes 2,8 milionu dávek vakcín. Ukončené očkování má za sebou přes 942 000 lidí.

Antigenní a PCR testy na koronavirus podstoupilo v sobotu zhruba 38 700 lidí, o téměř 10 000 méně než o týden dřív. Nakažených mezi testovanými proti pátku přibylo. Podíl pozitivních u preventivních testů, které tvoří naprostou většinu z celkového počtu testů, vzrostl k sobotě na 0,47 z pátečních 0,29 %.

K tématu

U takzvané epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl pozitivních stoupl na 9,45 %, před týdnem byl ale ještě vyšší. Stejná je situace u diagnostické indikace, kdy jsou testováni třeba lidé vykazující příznaky. Podíl pozitivních se zde zvýšil z pátečních 13,7 na sobotních 15,5 %.

Takzvané reprodukční číslo, které udává, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, se ke dnešku nezměnilo. Stejně jako v sobotu bylo na hodnotě 0,82. Stále je tak pod hodnotou 1, jejíž překročení znamená zrychlování šíření nákazy.

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Zdroj: Profimedia.cz

K tématu

Tagy: testy laboratoř pozitivní test Ministerstvo zdravotnictví nově nakažení koronavirus COVID-19 potvrzené případy
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Mám hodně protilátek na covid a nechci se očkovat. Budu moct cestovat?

Mám hodně protilátek na covid a nechci se očkovat. Budu moct cestovat?

Lidé, kteří prodělali COVID-19, a mají tak přirozeně vytvořené protilátky, stojí před dilematem, zda není zbytečné se v jejich případě očkovat. Přestože jim již mnohdy vypršelo období 90 dnů po prodělání nemoci, hladina protilátek je u nich nadále vysoká, a lékaři jim proto často ani nedoporučují očkování. Tito lidé však mohou mít do budoucna praktické problémy, protože se nelze spolehnout na to, že například chystaný covid pas bude brát naměřené protilátky v úvahu.

Historie

Do wehrmachtu jsem musel v sedmnácti, říká poslední z Čechů v Hitlerově armádě

Do wehrmachtu jsem musel v sedmnácti, říká poslední z Čechů v Hitlerově armádě

Letos v červnu mu bude 94 let. Když v roce 1944 oslavil sedmnácté narozeniny, musel rukovat do wehrmachtu. „Přidělili mě ke kumpanii Jäger-Ersatz-Bataillon 49, to si pořád dobře pamatuji,“ vzpomíná vitální veterán Josef Bialas z Hlučínska exkluzivně pro CNN Prima NEWS. Tohle vyprávění zatím česká média ani dokumentaristé z Paměti národa nezaznamenali, Bialas se totiž celý život snažil válku vytěsnit z paměti: „Nerad o ní mluvím. Hodně vojáků kolem mě popadalo, tam jsem našel ruku, tam zas nohu...“

Odtrhne se Skotsko od Británie? Stoupenci nezávislosti získali v parlamentu většinu
Váleční veteráni dostanou od prezidenta dárek. Musí za něj ale předtím zaplatit
reklama
reklama
Jágr vs. děti. Proč jsi nosil dlouhé vlasy jako holka? ptaly se drsně legendy

Hokej

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky na střední školy rozdělily Česko. Jsou příliš těžké? Zkuste si je
Sobotní oslava i zmatky v pražské zoo. Počitadlo je matoucí, zoufají si lidé ve frontě
Další články
reklama
reklama