Šíření epidemie koronaviru v Česku dál zpomaluje. Laboratorní testy v sobotu potvrdily 1302 případů nemoci COVID-19. Oproti pátku byl denní nárůst počtu nově nakažených poloviční a oproti minulé sobotě o zhruba 240 nižší. Víkendové denní přírůstky jsou ale obecně nižší, méně se totiž testuje. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví, které zveřejnilo upřesněná čísla za sobotu před 10:00. Předtím mluvčí ministerstva Jana Schillerová novinářům řekla, že v sobotu přibylo 1059 nakažených a ráno web ministerstva hlásil dokonce nulu. Spolu se zpomalováním šíření epidemie se snižuje i počet hospitalizovaných s covidem.
Z hlediska šíření nákazy v okresech je na tom nyní nejhůře Prachaticko, kde evidují 306 nakažených na 100 tisíc obyvatel za poslední týden. Těsně pod 300 nakaženými je pak Vsetínsko. Za celou republiku podle údajů ministerstva připadá na 100 tisíc obyvatel za poslední týden 161 potvrzených případů nákazy.
Průměrný počet za celou zemi má být zásadní pro další vlnu zmírňování protiepidemických opatření, například otevření obchodů či návrat dalších dětí do škol. Podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) by epidemie byla zvládnutá při sto případech nemoci COVID-19 na 100 tisíc obyvatel za sedm dní.
Nový plán rozvolnění: Na řadě jsou školy a obchody. Kdy se dostane na restaurace?
Ministerstvo zdravotnictví počítá podle nejnovějšího plánu s rozvolňováním v šesti vlnách. Redakce CNN Prima NEWS do něj měla možnost nahlédnout. Pokud se v následujících týdnech epidemická situace v Česku nezhorší, postupné uvolňování opatření by se mělo týkat mimo jiné škol a školek, obchodů, restaurací, hotelů nebo kin.
V sobotu bylo podle údajů na webu ministerstva v nemocnicích 3158 pacientů s covidem, z toho 742 ve vážném stavu. Počet hospitalizovaných je na nejnižší úrovni od poloviny loňského října.
Od začátku epidemie loni v březnu bylo v Česku zaznamenáno přes 1,6 milionu případů nemoci COVID-19, počet zemřelých se blíží 29 000. K nedělnímu ránu ministerstvo evidovalo 28 946 úmrtí s covidem. Nicméně v poslední době se denní počet zemřelých snížil, od 11. dubna se drží pod 100 za den a od úterý pod 60. Za sobotu ministerstvo uvádí zatím devět úmrtí, při pozdějších aktualizacích se ale tento údaj většinou zvyšuje.
Až se potká brazilská mutace koronaviru s indickou, čeká svět armagedon, varují vědci
Brazílie a Indie. Na dvě země vzdálené tisíce kilometrů se v současnosti upírají zraky celého světa. Obě se totiž změnily v semeniště nových variant koronaviru, které se vyznačují vysokou nakažlivostí a v případě brazilské i odolností vůči protilátkám. Podezření na výskyt indické mutace nově hlásí i Královéhradecký kraj.
Koronavirová situace se podle odborníků lepší i díky očkování. V sobotu zdravotníci aplikovali 21 481 dávek vakcíny proti covidu, proti minulé sobotě jich ale bylo přibližně o 3900 méně. Celý týden však bylo vydaných dávek očkování méně než ten předchozí, kdy bylo každý všední den naočkováno přes 60 000 lidí, ve čtvrtek to bylo dokonce rekordních bezmála 72 300 lidí.
Obě dávky vakcíny dostalo přes 940 tisíc lidí
Tento týden počty očkovaných přesáhly 60 000 jen dvakrát. Od konce loňského prosince, kdy očkování v Česku začalo, bylo podáno přes 2,8 milionu dávek vakcín. Ukončené očkování má za sebou přes 942 000 lidí.
Antigenní a PCR testy na koronavirus podstoupilo v sobotu zhruba 38 700 lidí, o téměř 10 000 méně než o týden dřív. Nakažených mezi testovanými proti pátku přibylo. Podíl pozitivních u preventivních testů, které tvoří naprostou většinu z celkového počtu testů, vzrostl k sobotě na 0,47 z pátečních 0,29 %.
Jak urychlit očkování? Lidé by si vakcínu mohli koupit, navrhuje Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula by neměl problém s tím, aby se lidé mohli nechat očkovat proti koronaviru na tržním principu. „Dovedu si představit, že by se lidé, kteří nechtějí čekat ve frontě, měli možnost dostat k vakcíně komerčně,“ řekl epidemiolog a současný poradce prezidenta republiky Miloše Zemana v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.
U takzvané epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl pozitivních stoupl na 9,45 %, před týdnem byl ale ještě vyšší. Stejná je situace u diagnostické indikace, kdy jsou testováni třeba lidé vykazující příznaky. Podíl pozitivních se zde zvýšil z pátečních 13,7 na sobotních 15,5 %.
Takzvané reprodukční číslo, které udává, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, se ke dnešku nezměnilo. Stejně jako v sobotu bylo na hodnotě 0,82. Stále je tak pod hodnotou 1, jejíž překročení znamená zrychlování šíření nákazy.
Ilustrační snímek Zdroj: Profimedia.cz