Brazílie a Indie. Na dvě země vzdálené tisíce kilometrů se v současnosti upírají zraky celého světa. Obě se totiž změnily v semeniště nových variant koronaviru, které se vyznačují vysokou nakažlivostí a v případě brazilské i odolností vůči protilátkám. Podezření na výskyt indické mutace nově hlásí i Královéhradecký kraj.
Pokud se obě mutace rozšíří do světa, nebo se mezi sebou dokonce „spáří“, může se svět ocitnout prakticky na začátku koronavirové pandemie, ovšem s daleko horším průběhem. Informoval o tom britský deník The Guardian s odkazem na tvrzení vědců, kteří situaci v Brazílii a Indii sledují.
Problém tkví hlavně v tom, že Indie je druhou nejlidnatější zemí planety a Brazílie má nejvíce obyvatel v Latinské Americe. A ani v jednom státě se nedaří dostat epidemii pod kontrolu. Indie takřka každý den překonává globální rekord v počtu nových denních nákaz, Brazílie se pak vyznačuje laxním přístupem úřadů, který pramení i z názoru brazilského prezidenta Bolsonara na koronavirus jako takový. Nedávno Brazilce vyzval, aby přestali „fňukat a skučet“.
Brazílie je jako pivovar nových mutací
Miguel Nicolelis je brazilský vědec, který patří k nejhlasitějším Bolsonarovým kritikům. Vláda podle něho nese hlavní vinu na tom, že se virus zemí nekontrolovaně šíří a že se Brazílie stává hrozbou pro celý svět. „Brazílie je jako pivovar, který vaří nové varianty viru,“ řekl Nicolelis Guardianu. Podle něho mohou být některé mutace „jen“ více nakažlivé, další se lépe roznesou, ale mohou být také daleko smrtelnější.
Nicolesis je zároveň přesvědčený, že v Indii, která má 1,3 miliardy obyvatel (skoro sedmkrát více než Brazílie), může být situace ještě horší. „Věci se tam mohou dít daleko rychleji. Indové doslova dláždí cestu explozi mutací. Je to děsivé,“ řekl. Jedinou cestou je podle něj přijmout globální strategii pro očkování a sekvenaci viru, aby se problém dal řešit. „S Brazílií a Indií nelze zacházet jako s globálními vyvrhely. Je třeba jim pomoci, protože to není jen jejich problém, nýbrž problém celého světa,“ dodal Miguel Nicolelis s tím, že nedostatečná opatření stála rovněž u zrodu takzvané britské mutace.
Obě mutace také v Česku?
Brazilská mutace už dávno překročila hranice země svého původu. Dva případy byly zachyceny koncem února ve Fakultní nemocnici Brno, později došlo také ke dvěma záchytům na Děčínsku. Podle šéfky Národní referenční laboratoře pro chřipku ve Státním zdravotním ústavu Heleny Jiřincové však šlo o méně schopnou mutaci z loňského roku, tedy nikoli o novější a agresivnější variantu brazilské mutace koronaviru.
Česko ale nejnověji čelí také podezření na výskyt indické mutace koronaviru. Podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera byla potvrzena v Hradci Králové, kam ji přivezla zřejmě studentka z Indie. „Bylo vysloveno podezření na indickou mutaci v Královéhradeckém kraji na základě parciální sekvenace, zatím ale nebylo definitivně potvrzeno. Výsledky sekvenace očekáváme příští týden. Šetření a izolace probíhají tak, jako by (indická mutace) byla přítomna,“ uvedl ministr zdravotnictví redakci CNN Prima NEWS.