Turecko oznámilo, že pošle svou průzkumnou loď Oruc Reis zpět do Středozemního moře, čímž podle odborníků opět zhorší už tak napjaté vztahy s Řeckem. Obě země si totiž nárokují zdroje uhlovodíků v regionálních vodách, které jsou předmětem jejich sporu. Informoval o tom web Deutsche Welle.
Turecké námořnictvo v neděli uvedlo, že od pondělí bude pokračovat v práci ve Středomoří. Průzkumná činnost by podle zprávy zaslané do námořního výstražného systému NAVTEX měla trvat až do 22. října.
Průzkumná loď Oruc Reise doprovázená dvěma dalšími plavidly (Ataman a Čingischán) se bude v rámci operace pohybovat poblíž východořeckého ostrova Kastelorizo.
Eskalace napětí trvá už od srpna
Napětí mezi Tureckem a Řeckem vzrostlo v srpnu poté, co turecká loď na průzkum zdrojů zemního plynu vstoupila do sporných vod ve východním Středomoří, které je lemováno válečnými loděmi.
Řecko chce nouzové jednání EU, Turecko vrtá ve vodách Kypru
Řecko bude požadovat nouzové jednání Evropské rady zahraničních věcí EU, informovala kancelář ministerského předsedy Kyriakose Mitsotakise. Sousední Turecko totiž od pondělí provádí výzkumné ropné vrty ve vodách Kypru. Řecký ministr zahraničí již dříve vyzval, aby Evropská unie uvalila na Turecko sankce.
Turecko původně tvrdilo, že loď je na misi kvůli zkoumání „seismické aktivity“, přestože si Řecko nárokuje právě ony vody, v nichž by se mohl nalézat zemní plyn. Turecký krok ostře kritizovala kromě Řecka i celá Evropská unie.
Loď Oruc Reis se minulý měsíc vrátila k tureckým břehům, což bylo široce považováno za potenciální konec politické krize. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v té době uvedl, že by měla být dána šance diplomacii. Jiní turečtí představitelé nicméně prohlásili, že loď pouze podstupuje plánovanou údržbu, než se vrátí na moře.
Minulý týden se navíc ministři zahraničí Turecka a Řecka objevili na bezpečnostním fóru v Bratislavě, což bylo od začátku tenze první setkání těchto dvou zemí na nejvyšší úrovni. Evropská unie na summitu začátkem října hrozila uvalením sankcí na Turecko, pokud nezastaví „nelegální vrtání a průzkum energetických zdrojů ve vodách nárokovaných Řeckem a Kyprem“. Turecko tehdy hrozbu označilo na „nekonstruktivní“.