Turecký prezident Recep Erdogan a předseda Evropské rady Charles Michel urazili předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyen (zdroj: The Political Room)
Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová musela sedět při jednání EU a Turecka na pohovce, která je určena nižším diplomatům. Místo vedle tureckého prezidenta Recepa Erdogana jí nikdo nenabídl. Zaujal ho předseda Evropské rady Charles Michel.
Ursula von der Leyenová dala své znepokojení po rozdělení míst najevo hlasitým „ehm“. Předsedkyně Evropské komise zůstala stát a čekala, až jí Belgičan Charles Michel uvolní křeslo vedle turecké hlavy státu. Nedočkala se. Bylo jí nabídnuto jen místo na vedlejší pohovce, jež lze pro političku jejího postavení považovat za ponižující.
Michel se stal terčem kritiky některých evropských politiků za to, že na nedůstojné přijetí první ženy v čele evropské exekutivy tureckou stranou nezareagoval.
Jednalo se přitom i o právech žen. „‚Ehm‘ je nový výraz pro ‚takhle by vztahy EU s Tureckem neměly vypadat,‘“ napsal s odkazem na reakci von der Leyenové německý europoslanec za frakci zelených Sergey Lagodinsky.
Kritici poukazují na nevhodné chování Erdogana právě v době, kdy po něm Unie požaduje lepší přístup k lidskoprávní problematice. „Nejdříve odstoupí od Istanbulské úmluvy a teď nedá předsedkyni Evropské komise místo k sezení. Ostuda,“ napsala španělská šéfka druhé nejpočetnější europarlamentní skupiny socialistů Iratxe García.
Spokesman asked whether this diplomatic incident made Von Der Leyen feel she was personally experiencing the current treatment of women in #Turkey (at the heart of conflict over Erdogan's withdrawal from #IstanbulConvention).
— Dave Keating (@DaveKeating) April 7, 2021
"Obviously this sharpened her focus on the issue"
„Ne, nebyla to náhoda, byl to záměr. Proč předseda Evropské rady nic neřekl?“ podotkla Michelova nizozemská kolegyně ze skupiny evropských liberálů Sophie in‘t Veld. K příspěvku na Twitteru doplnila fotku ze setkání Erdogana s předchozími předsedy unijních institucí Donaldem Tuskem a Jeanem-Claudem Junckerem, kteří stejně jako turecký prezident seděli v křeslech. Podle bývalého rakouského kancléře Christiana Kerna se od Erdogana podobné přijetí dalo čekat, Michel však ze sebe udělal „klauna“.
Michelův kabinet podle bruselského webu Politico v reakci na negativní ohlasy uvedl, že protokolárně bylo vše v pořádku. Hlavním Erdoganovým hostem na jednání byl prý právě Michel, kterého šéfka komise pouze doplňovala.
Budoucnost úmluvy o uprchlících
Představitelé Evropské unie navštívili Erdogana, aby jednali o posílení obchodních vztahů s Tureckem, to však podmiňují zlepšením přístupu k lidským právům v zemi. Jako problematické vnímají například to, že stát v březnu odstoupil od Istanbulské úmluvy, která zaručuje ženám ochranu před domácím násilí. Od dohody by nyní mohlo odstoupit i Polsko.
Dále mají projednat budoucnost úmluvy o uprchlících z roku 2016 kladoucí za cíl snížit množství ilegálních utečenců mířících do Evropy právě přes Turecko. Ankara v současnosti přijímá nejvíce uprchlíků na světě, zejména ze Sýrie. Migrační politika EU má mimo jiné pomoci zmírnit rostoucí krajně pravicové tendence v Evropě. Politici budou hovořit také o problémech mezi Tureckem a Řeckem kvůli územním sporům a zdrojům energie.