
EU odkládá odvetná cla o 90 dní
Donald Trump odložil cla na většinu zemí s výjimkou Číny. A EU jej napodobila. Může si tak alespoň prozatím oddychnout od 20procentního cla prakticky na veškerý dovoz, které americký prezident odložil o 90 dní. Stále se jí ale týkají cla na dovoz hliníku a oceli, stejně jako cla na dovoz automobilů. „Ten 90denní odklad, o kterém mluvil Trump, teď EU zrcadlí. Vnímám to jako symbolický krok, kterým EU říká: ‚Dáváte 90 dní pauzu? Dobře, my taky. Pojďme zasednout k jednacímu stolu‘,“ vysvětluje expert Martin Vokálek.
„Povolil jsem 90denní PAUZU a podstatně snížený reciproční tarif během tohoto období, a to o 10 procent, rovněž s okamžitou platností,“ napsal na svou síť Truth Social.
ČTĚTE TAKÉ: Čína zvýší clo na dovoz z USA na 84 procent. Budeme bojovat až do konce, vzkázal Peking
Na otázku, proč nařídil pauzu, americký prezident novinářům odpověděl: „Lidé trochu vybočovali z řady. Začínali se rozčilovat,“ cituje amerického prezidenta list The Guardian.
„Chceme dát jednání šanci,“ říká von der Leyen
Státy EU se nyní shodly na zavedení odkladu účinnosti cel o 90 dní. Oficiálně tedy vstoupí v platnost 15. dubna podle původního plánu, v praxi by však měla nabrat účinnost až v polovině července. Na některé položky na seznamu, jako jsou například mandle nebo sója, platí cla například až od prosince.
„Chceme dát jednání šanci,“ okomentovala toto rozhodnutí Ursula von der Leyen, předsedkyně Evropské komise.
„Pokud jednání nebudou uspokojivá, začnou platit,“ poznamenala von der Leyen. „Všechny možnosti zůstávají na stole.“ EU podle ní zároveň pracuje na dokončení možných protiopatření, která mají silnou podporu členských států.
We took note of the announcement by President Trump.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) April 10, 2025
We want to give negotiations a chance.
While finalising the adoption of the EU countermeasures that saw strong support from our Member States, we will put them on hold for 90 days.
If negotiations are not satisfactory, our…
Problém odložen, nikoliv zažehnán
O 90denním odkladu debatovali hned ve čtvrtek ráno velvyslanci EU, kteří se sešli na narychlo svolaném jednání. Jednání se tak uskutečnilo jen den poté, co členské země drtivou shodou odsouhlasily protiopatření na americký vývoz v hodnotě zhruba 527 milionů korun, informuje server Politico.
Ačkoli byla americká cla pozastavena na 90 dní, pro EU stále platí další cla, která Donald Trump zavedl: jednak cla na hliník a ocel, jednak cla na dovoz aut. EU nicméně udělala krok vstříc hledání společného řešení – zatímco Spojené státy odsunuly jen část platných opatření, evropské státy sáhly po odkladu platnosti všech protiopatření.
Důvod by však mohl být čistě pragmatický, sdělil redakci CNN Prima NEWS zdroj obeznámený s průběhem jednání. Pokud EU bude ve svém přístupu otevřenější, mohlo by jí to v získaném čase přinést lepší vyjednávací pozici.
Komise volí metodu cukru a biče
„Z pohledu EU jde o strategický krok – Komise podle mě od začátku jede takzvanou metodu cukru a biče,“ interpretuje situaci Martin Vokálek, výkonný ředitel think-tanku Europeum.
Komise se podle něj snažila vyjednávat a jít diplomatickou cestou. „Ideální scénář byl třeba i takový, že by Trumpova administrativa přistoupila na návrh úplného zrušení cel na průmyslové výrobky,“ dodává.
Defending our interests in a tough and decisive way and at the same time protecting our transatlantic alliance against all odds is our common goal. This was the conclusion of my today’s talk with @vonderleyen.
— Donald Tusk (@donaldtusk) April 10, 2025
Evropa k tomu přidává ještě jeden mezikrok. Tedy: cla jsou sice připravená, ale jejich spuštění se dočasně odkládá. „Ten 90denní odklad, o kterém mluvil Trump, teď EU zrcadlí. Vnímám to jako symbolický krok, kterým EU říká: ‚Dáváte 90 dní pauzu? Dobře, my taky. Pojďme zasednout k jednacímu stolu‘,“ vysvětluje Vokálek.
Přehled aktuálně platných cel
Jak redakci CNN Prima NEWS sdělil mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), nyní zůstávají v platnosti cla na ocel, hliník a derivátové výrobky ve výši 25 %, která vstoupila v platnost 12. března 2025.
Platí také cla na dovozy automobilů, lehkých nákladních automobilů a autodílů, jako jsou motory a jejich součástky, převodovky a hřídele nebo elektrické součástky, ve výši 25 procent. Ta začala platit od 2. dubna, zvýšené sazby na dovozy autodílů by měly platit nejpozději 3. května 2025.
Neplatí naopak plošná cla na dovozy zboží do USA. „Tato cla měla být pro EU původně 20 procent, ve středu prezident Trump oznámil snížení na 10 procent a zároveň odklad po dobu 90 dní,“ sdělil informace ministerstva mluvčí Marek Vošahlík.
90 dní nemusí zítra nic znamenat
„Situace okolo cel je velmi dynamická,“ napsal redakci CNN Prima NEWS. Bílý dům podle něj zároveň zatím nevydal žádné oficiální stanovisko. „Čerpáme z informací od ambasády ve Washingtonu a z veřejných prohlášení Donalda Trumpa,“ dodal.
Stejně situaci komentuje také Vokálek a podotýká, že Trump i členové jeho administrativy jsou výrazně nevyzpytatelní. „Často mění stanoviska ze dne na den, někdy i během jediného dne. Spousta jejich kroků je velmi nepředvídatelná,“ komentuje.
Aktuální stav věcí proto „znamená jen to, že těch 90 dní se teď cla nezavedou a bude se vyjednávat. Je ale dost možné, že už za týden přijde nějaká další šokující zpráva, nastane obrat, a zase bude potřeba sáhnout spíš k té metodě biče,“ říká expert.
EU si uvědomuje, že se nemůže na USA 100% spoléhat
Právě Trumpova nepředvídatelnost je podle něj hlavním rizikem mezinárodních vztahů. A to nejen krátkodobě, ale i v delším výhledu. „Velmi to pošramotí globální ekonomiku. Důvěru – možná i v americký trh z pohledu EU. (…) EU je teď v módu, kdy si uvědomuje, že nemůže být tak těsně navázaná na americkou ekonomiku. Musí hledat jiné možnosti, otevírat nové obchodní dohody,“ popisuje.
Současný vývoj každopádně má i světlou stránku. Evropské země by se podle Vokálka mohly nejen naučit spoléhat nové partnery, jako jsou jihoamerické země, ale také přitáhnout investory z USA. „Musí ale odstranit překážku, jakou je složitá unijní byrokracie,“ uzavírá.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Ráj v Bílém domě se hroutí? Hlupák tupý jako cihla, pustil se „montér“ Musk do poradce Trumpa