Přišel podzim a koronavirový scénář z minulého roku se začíná opakovat. Evropa se postupně uzavírá. První zemí, která vyhlásila měsíční lockdown, se stalo Lotyšsko. Omezení zavádějí také v Rusku a na Slovensku. Nová opatření ostatně schválilo i Česko. V čem se přístup jednotlivých zemí liší?
Koronavirová nákaza už zase klepe na dveře Evropy. První průlom hlásí pobaltské státy, kde se počty nakažených podle tamních úřadů povážlivě zvyšují. Lotyšsko je první zemí, která letošní podzim zavedla lockdown. A to rovnou na měsíc, píše The Guardian.
„Náš zdravotnický systém je v nebezpečí. Jedinou cestou, jak se dostat z krize, je nechat se očkovat,“ komentoval situaci lotyšský premiér Arturs Krišjanis Karinš. V jeho zemi má vakcínu 57 % populace. Minulý týden se koronavirem nakazil i tamní prezident Egils Levits.
Bez covid pasu už Italové nesmí do práce. Nehorázné, bouří se občané na demonstracích
Covid pasy nyní potřebují Italové nejen do obchodů či restaurací, ale rovněž do zaměstnání – bez něj si na práci nesáhnou. Nové vládní opatření odstartovalo velkou vlnu nevole a protestů po celé zemi, proti demonstrantům v přístavu Terst musela policie použít i vodní děla a slzný plyn. O dalším postupu včetně možného zmírnění pravidel by měla tamější vláda jednat ještě tento týden.
Také v sousední Litvě denní přírůstky nakažených rostou. Podle agentury Reuters už místní nemocnice přestaly přijímat lidi, kteří mají lehký průběh koronaviru. Opatření upravuje také Estonsko, které začalo častěji testovat.
Východ Evropy v krizi
Obecně se dá říci, že koronavirus v současnosti sužuje výrazně více východní Evropu než zbytek kontinentu. Největší denní přírůstky mají v Pobaltí, Rumunsku a Srbsku. Ve střední a západní Evropě je situace výrazně lepší, výjimkou je Velká Británie, kde zaznamenávají denně téměř 50 tisíc nově nakažených.
Nová koronavirová opatření už zavádí také Slovensko, které hodnotí situaci v jednotlivých okresech. Hned deset z nich už spadá pod nejtvrdší balíček opatření, což ovlivňuje provoz restaurací a hospod, mimoto v těchto okresech zavírají posilovny i aquaparky.
PŘEHLEDNĚ: Jak budou probíhat kontroly v restauracích a kdo může na test zdarma?
Kvůli rapidně se zhoršující epidemické situaci v Česku vláda přikročila ke zpřísnění koronavirových opatření. Nově bude muset personál restaurací a dalších podniků kontrolovat certifikáty svých hostů. Dále skončí pojišťovnou hrazené testování na COVID-19 pro dospělé, zkrátí se platnost provedených testů i doba karantény a v neposlední řadě se obnoví povinnost nosit respirátory ve všech vnitřních prostorech. Přinášíme vám přehled nově schválených vládních restrikcí.
Rovněž Rusko zasáhlo, protože v zemi jen za úterý zemřelo na covid tisíc lidí. Restrikce se zaměřují na omezování sociálního kontaktu a práci z domova. Vladimir Putin prohlásil, že nechce ohrozit chod ekonomiky.
Západní Evropa se drží
Ve Francii a Itálii se mezitím za protestů a stávek sžívají s přísným konceptem covid pasů. Lidé nesmějí bez očkování či negativního testu do restaurací, barů a často ani do práce. V Itálii je naočkováno 71 % populace, země galského kohouta namotivovala 67,5 % občanů.
V Německu zatím drží počty koronavirových případů pod kontrolou. Vláda chtěla v listopadu odvolat nouzový stav, který v zemi stále platí, je ale možné, že kvůli zhoršující se situaci v Evropě k tomu vůbec nedojde.
A na úplném západě Evropy? Tam, kde na začátku pandemie virus řádil nejvíce? Tam si nyní užívají klidný podzim. Španělsko eviduje jen pár tisíc případů nákazy denně, Portugalsko dokonce jen pár stovek.