Protesty proti očkování
Covid pasy nyní potřebují Italové nejen do obchodů či restaurací, ale rovněž do zaměstnání – bez něj si na práci nesáhnou. Nové vládní opatření odstartovalo velkou vlnu nevole a protestů po celé zemi, proti demonstrantům v přístavu Terst musela policie použít i vodní děla a slzný plyn. O dalším postupu včetně možného zmírnění pravidel by měla tamější vláda jednat ještě tento týden.
Pracovníci musí bez rozdílu doložit buďto potvrzení o očkování, nebo negativní výsledek testu ne starší než 48 hodin. Testování si ale musí zaplatit sami, což se lidem nelíbí, ačkoliv jsou cenově pevně zastropované. Za nedodržení jim hrozí pokuta ve výši až 40 tisíc korun. Proti opatřením se proto zvedla nová vlna protestů, která začala minulý pátek.
Dusno na vládě. Ministři se hádají kvůli covidu, rouškám ve školách i testování
Jako před rokem. Na jednání vlády je opět dusno kvůli horšící se epidemické situaci. Ministři se podle důvěryhodného zdroje z prostředí Strakovy akademie hádají kvůli rouškám ve školách i testování.
Ačkoliv se podle oficiálních statistik nechalo očkovat přes 80 procent lidí starších 12 let, někteří Italové označili nová pravidla za nehorázná. Baštou odporu proti covid pasům se stalo přístavní město Terst, kde se proti povinnosti ohradili místní dělníci. Demonstrace, kterých se zúčastnily stovky lidí, ale probíhaly i v jiných městech po celé Itálii.
Proti rozbouřeným davům protestujících musela italská policie použít i vodní děla a slzný plyn. Desítky protestujících v Terstu pak strávily noc na hlavním náměstí. „Jsme tady, protože jsou porušována všechna naše práva. Dokonce nám teď zakazují normálně chodit do práce,“ řekla redakci AP Italy Elena Campisiová, která se zúčastnila demonstrací proti novým opatřením.
„Chci mít svobodu. Dělat a rozhodnout se podle svého. Rozhodně se nechci nechat naočkovat látkami, o kterých ani nevím, co jsou zač, a hlavně to nechci dávat svým dětem. Přes to nejede vlak,“ sdělil jeden z odpůrců očkování během demonstrace v Římě.
Neoficiálním mluvčím kritiků covid pasů se stal Stefano Puzzer, šéf přístavních odborů v Terstu. Třebaže by sám mohl bez problémů chodit do práce, nenechává ho v klidu osud dalších dělníků a jejich rodin, kterým není dovoleno svobodně pracovat.
V italském přístavu Terst odstartovaly již minulý pátek protesty proti povinným covidovým certifikátům na pracovištích. Zdroj: Getty Images
V italském přístavu Terst odstartovaly již minulý pátek protesty proti povinným covidovým certifikátům na pracovištích. Zdroj: Getty Images
„Tuhle bitvu musíme vyhrát všichni společně. Zachovejte klid. Budeme vyjednávat. Chovejte se mírumilovně a neuhýbejte ani o milimetr,“ sdělil svým podporovatelům. Podle jeho prohlášení italská vláda přislíbila, že v sobotu vyšle do Terstu ministra zemědělství, aby projednal se zástupci přístavních zaměstnanců jejich požadavky.
Kvůli protestům se zpozdila i doprava do ČR
Protesty zaměstnanců v italském přístavu Terst proti povinným covidovým certifikátům na pracovištích mají dopad i na nákladní železniční dopravu. Zpožděny nebo zrušeny jsou i nákladní vlaky na trase z Terstu do Budapešti a do České republiky. S odvoláním na železniční společnost Rail Cargo Group to dnes uvedla agentura APA.
Už od srpna platí v Itálii povinnost covidových pasů pro vstup do vnitřních prostor barů, restaurací či kin. Od září je certifikát povinný v letecké dopravě a na dálkových autobusových i vlakových spojích, stejně jako pro učitele a další zaměstnance škol.
Takzvaný zelený pas dostanou lidé, kteří mají alespoň dva týdny po první dávce očkování, mají nejvýše dva dny starý negativní test na COVID-19, anebo nemoc prodělali před méně než šesti měsíci.