Rozhovor s Karlem Havlíčkem (zdroj: CNN Prima NEWS)
Příští týden vláda plánuje představit plán rozvolňování, uvedl v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS ministr obchodu a průmyslu Karel Havlíček (za ANO). V první fázi, která by mohla být na přelomu března a dubna, by šlo o školy, pak o klasické obchody, poté o služby a vše ostatní. Podle vicepremiéra Evropa ještě nepřemohla vir, protože křivky v ostatních zemích začínají stoupat. Situace v Česku se ale postupně stabilizuje.
„Ministr zdravotnictví má plán, že by příští týden řekl první přibližný scénář, jak se bude rozvolňovat. Ale musíme být stále obezřetní. V České republice začínáme mít vir pod kontrolou, i když čísla nejsou dobrá. Trápí nás ale situace v ostatních zemích, v Německu nebo Maďarsku začíná strmě stoupat křivka a je zcela zjevné, že Evropa ještě nepřemohla vir,“ uvedl v Novém dni Karel Havlíček.
Pacientské organizace se bouří proti ministerstvu: Proč neočkujete chronicky nemocné?
Pacientské organizace bijí na poplach. Průběh covidu může mít u chronicky nemocných mnohem horší průběh než u zdravých lidí. Přesto ministerstvo zdravotnictví dalo přednost v očkování jiným skupinám obyvatel. Přitom například lidem s Downovým syndromem hrozí v souvislosti s COVID-19 sedmkrát vyšší riziko hospitalizace a 23krát vyšší riziko úmrtí než u zdravého člověka bez ohledu na věk.
Zároveň vyjmenoval tři věci, díky kterým se situace v Česku lepší. Těmi jsou testování, očkování a dodržování opatření. „Už zvládáme proočkovat 50 tisíc lidí denně. Také se nám podařilo vybojovat větší množství vakcín. Stále ale musíme dodržovat všechna pravidla. Pokud to zvládneme, na přelomu března a dubna by se to mělo začít lámat a pozvolna bychom mohli začít uvažovat o prvních rozvolňovacích opatřeních,“ popsal vicepremiér s tím, že prosí, ať lidé vydrží ještě několik dnů. „Ať neslibujeme něco, na co se všichni budou fixovat a bude problém,“ podotkl.
V první fázi rozvolňování půjde podle Havlíčka o školy, v další fázi o klasické obchody, poté o služby a ostatní.
Ministr v pořadu také řekl, že protiepidemický systém PES stále částečně funguje. A to přes index rizika. „Stále jsme v kategorii 5, ale PES se nastavoval na podzim, kdy tu nebyly britská a jihoafrická mutace. Domnívali jsme se, že situace už vykulminovala a bude se postupně uvolňovat,“ vysvětlil Havlíček.
Karel Havlíček Zdroj: CNN Prima NEWS
Testováním ve firmách zachraňujeme desítky životů
Samotestování ve firmách je podle něj jedna z největších logistických akcí, které během pandemie vláda spustila. Podle Havlíčka denně zachraňuje desítky životů. „Během jednoho týdne jsme zapojili více než 2,5 milionu zaměstnanců, kteří se budou testovat na týdenní fázi. Zatím to až na výjimky funguje velmi dobře. Pohybujeme se těsně pod hranicí pozitivity jednoho procenta,“ shrnul Havlíček.
„Denně testujeme 200 až 300 tisíc zaměstnanců, to jsou na každý den dva až tři tisíce nově pozitivních. Když si to přepočteme třeba na smrtnost, tak můžeme říct, že tím zachraňujeme desítky lidských životů,“ vypočítal ministr průmyslu a obchodu. Dodal, že pravidelným testováním se pravděpodobnost rozšíření koronaviru bude snižovat.
V minulém týdnu se podle Havlíčka podařilo do Česka dostat asi 15 milionů testů na samotestování. Česká republika na měsíc potřebuje řádově 12 až 16 milionů testů. Navíc se řada lidí testuje antigenními nebo PCR testy. „Můžeme říct, že máme bezproblémově na měsíc dopředu testy a každý další den přibývá schválených dovozců. Také je jisté, že jejich cena půjde dolů,“ ujistil Havlíček v pořadu.