360°, Kateřina Valachová, Petr Fiala - 11.3. v 20:15
Návrat dětí do škol by měl být prioritou, protože distanční způsob vzdělávání na nich může zanechat velké škody. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové to uvedl předseda ODS a exministr školství Petr Fiala. Udržet školy v chodu je podle něj stejně důležité jako průmysl. Šance udržet školy v chodu či alespoň déle otevřené zde podle něj byla, ale vláda nejednala.
Zavřené školy budou mít podle šéfa ODS velké škody na vzdělávání a vývoji řady žáků. „Školy a učitelé to zvládají vcelku obdivuhodně, ale škody na vzdělání celé generace budou velké,“ řekl Fiala v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS.
Pro brzké otevření škol a návrat dětí do lavic je potřeba mít plán. Vláda i ministr školství Robert Plaga (za ANO) ale podle něj žádný nemá. „Plaga patří ještě k těm lepším členům vlády. Ale když přijde ministr do Sněmovny a nemá žádný plán na otevření škol, tak je to smutné,“ uvedl exministr školství, který je zároveň vysokoškolským pedagogem.
Fiala dodal, že vláda sice plán nemá, ale opozice ano. K jeho uskutečnění je však nutná kooperace s vládou a také splnění dalších, tentokrát epidemických podmínek. Plán máme, ale je potřeba, aby se snižovala kritická čísla, jako například počet nakažených či množství hospitalizovaných v nemocnicích,“ vysvětlil Fiala. Podle něj ale není normální, když vláda nemá žádný plán, zatímco opozice ano.
Valachová: Otevření škol? Vláda radši umožnila vánoční nákupy
Podle Fialy se určitě dalo zařídit, aby se školy udržely po rozvolněném létě 2020 v chodu nebo aby alespoň zůstaly déle otevřené. Vláda se však na situaci nepřipravila, naopak ještě při startu nového školního roku 2020/2021 Plaga prohlašoval, že české žáky čeká normální školní rok.
S tím, že vláda situaci nezvládla, souhlasí i poslankyně vládní ČSSD Kateřina Valachová, která dříve rovněž šéfovala ministerstvu školství. Ta v pořadu 360° Pavlíny Wolfové dodala, že kritickým momentem byla i doba po vánočních prázdninách, kdy se děti i přes sliby vlády nevrátily do škol. „Místo toho se uvolnilo nakupování dárků před Vánoci,“ řekla Valachová.
Problémem byla také absence plánu, jak vyučovat ve ztížených podmínkách. Poukázala na příklad Německa, které se přes léto připravovalo. „U nás ale školství nebylo prioritou,“ dodala Valachová.
Školy jsou s krátkými výjimkami zavřeny už od března minulého roku. Studenti z vysokých a středních škol a gymnázií si společně s žáky základních škol museli vystačit jen s distanční výukou.