K VĚCI - 21.2. v 12:30
Podle bývalého ministra zahraničí Cyrila Svobody (KDU-ČSL) má ruský prezident Vladimir Putin výhodu. „Rozhoduje sám, nikdo ho nekoriguje a neomezuje. Proti němu však stojí spojenectví 30 států NATO a 27 států Evropské unie. Ty se musí sjednotit,“ podotkl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.
Putinovo rozhodnutí překročit ukrajinské hranice Svobodu zaskočilo. Očekával, že k podobnému kroku by případně přistoupil až po summitu s americkým prezidentem Joem Bidenem. „Putin se ale rozhodl jít jinou cestou a rovnou vstoupil na území suverénního státu a prohlásil oblasti za republiky,“ podotkl. Putinovým krokem je podle něj nejvíce zaskočena politická reprezentace.
Jak uškodit Rusku, ale ne Evropě. Západ ladí sankce proti Kremlu, co je ve hře?
Západ se ještě před ruskou invazí na Ukrajinu oháněl tím, že má připravený balíček sankcí, které Rusko citelně zasáhnou. O podobě sankcí v současností jednají USA, Británie i Evropská unie. Jaké sankce se zmiňují nejčastěji? A co by Rusku nejvíce uškodilo?
„Co se u Putina děje nevím. Má ale výhodu, že se rozhoduje sám. Proti němu naopak stojí spojenectví 30 států NATO a 27 států Evropské unie. Ty se musí synchronizovat a sjednotit. Taková možnost je velmi komplikovaná. Putina nikdo nekoriguje ani neomezuje. Co bude chtít udělat, to udělá,“ dodal.
Macron je na lídra moc vlažný
Problém Evropy podle Svobody spočívá v tom, že nemá žádného přirozeného lídra. „Takového lídra, který by razil cestu a byl autoritou pro ostatní,“ podotkl a zmínil jména z historie, jako Winston Churchill. Na dotaz, zda by se jím nemohl stát francouzský prezident Emmanuel Macron Svoboda odvětil, že je příliš „vlažný“. „Macron je opatrný, chce vyhrát volby, doma taktizuje. Lídr musí být buď horký nebo studený, ale ne vlažný. Když je takový, je k ničemu,“ zdůraznil.
Svoboda je také názoru, že chystané sankce Evropské unie (EU) musí být důrazné a lidé je nesmí obcházet. „Soukromé subjekty by neměly obcházet sankce prostřednictvím expanzí přes Bělorusko nebo Kazachstán. V Rusku počítají s tím, že někteří obchodníci si vědí rady, sankce nesankce,“ podotkl.
Lobbisté budou následně tlačit na politiky v celé Evropě. „Díky tomu se ukáže pevnost charakteru těchto lidí, musí to vydržet a říci ne, sankce budou. Ne všichni v EU a NATO budou pevní, proto musí přijít ostatní lídři a společně držet basu,“ uzavřel.