Bude summit k Ukrajině?
Státní duma jednomyslně ratifikovala dohody o přátelství a spolupráci s Doněckou a Luhanskou lidovou republikou ve třech čteních. Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí totiž podepsal výnosy uznávající nezávislost dvojice separatistických republik na východě Ukrajiny a s jejich vůdci podepsal smlouvy, na jejichž základě nařídil ruské armádě, aby v obou povstaleckých regionech Ukrajiny zahájila „mírovou misi“.
Ruští poslanci měli podle ruské redakce BBC schválit dohody jednomyslně. Zákonodárci přitom změnili ratifikační zákony, podle nichž smlouvy vstoupí v platnost ihned po jejich zveřejnění. Ratifikovat dohody s Doněckou a Luhanskou lidovou republikou předem doporučily Dumě její příslušné výbory.
PŘEHLEDNĚ: Od podezřelých hodinek po tanky na Donbasu. Tak začala invaze na Ukrajinu
Ještě v pondělí ráno se krize na východě Ukrajiny vyvíjela zdánlivě dobře. Státy hledaly nové cesty k diplomatickému řešení napětí a trhy ovládl optimismus. Jenže pak to přišlo. Rychlý sled událostí, během kterých Vladimir Putin mimo jiné uznal nezávislost separatistických oblastí na východě Ukrajiny, srazil Západ na kolena. Tak začala ruská invaze na Ukrajinu.
Hlavní otázkou zůstává, zda Rusko považuje za „republiky“ celé území Doněcké a Luhanské oblasti, nebo jen ty oblasti, které jsou pod kontrolou úřadů těchto samozvaných subjektů. Náměstek ruského ministra zahraničí Andrej Rudenko uvedl, že uznání bude „v mezích, v nichž vedení LPR a DLR vykonává svou moc a jurisdikci“. Informovala o tom agentura Ria Novosti.
Agentura Interfax mezitím informovala, že ujednání v úterý jednomyslně ratifikovaly také parlamenty obou separatistických republik. Podle této agentury se očekává, že dohody vstoupí v platnost „dnem výměny ratifikačních listin“.
Konec rusko-ukrajinských diplomatických vztahů?
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že od ministerstva zahraničí obdržel žádost, aby zvážil přerušení diplomatických vztahů mezi Ukrajinou a Ruskou federací. Potvrdil, že ji vezme v potaz. Zároveň ale prohlásil, že nevěří, že vypukne plnohodnotná válka s Ruskem, pokud by se tak ale stalo, hlava státu by vyhlásila stanné právo.
Dále Zelenskyj s obavami poznamenal, že uznání DLR a LPR ze strany Moskvy představuje hrozbu pro bezpečnost nejen Ukrajiny, ale i dalších evropských zemí. Má strach o nezávislost sousedních zemí, tedy Moldavsko, Litvu, Lotyšsko či Estonsko. „Nikdo nechce válku. Na Ukrajině chtějí lidé jen mír,“ ujistil Zelenskyj s tím, že země ale musí být připravena na jakékoli kroky ze strany potenciálních agresorů.
Dále ukrajinská hlava státu vyzvala Západ, aby nečekal na další vyostření situace v regionu a zavedl proti Rusku sankce, a to včetně zastavení projektu plynovodu Nord Stream 2. Zařízení, které spojuje Rusko a Německo, má po dně Baltu přepravovat do Německa ruský plyn s pominutím Ukrajiny a dalších tranzitních zemí. Německo již reagovalo tak, že udělení souhlasu k provozu německo-ruského plynovodu Nord Stream 2 prozatím není možné. Uvedl to na společné tiskové konferenci s irským premiérem Micheálem Martinem prohlásil německý kancléř Olaf Scholz. Řekl také, že ruské uznání samozvaných separatistických republik na východě Ukrajiny je jasným porušením mezinárodního práva, které nezůstane bez odpovědi.