Napojení českého plynovodu Gazelu, který je přes další plynovody spojený s Nord Streamem. Zdroj: Profimedia.cz
Ukrajinský voják na linii dotyku Zdroj: Profimedia.cz
Ukrajinský voják před zdí, kterou zasáhl minomet Zdroj: AP
Ukrajinský dobrovolník Zdroj: Profimedia.cz
Volodymyr Zelenskyj Zdroj: AP
Ruské tanky přejely ukrajinskou hranici. Zdroj: AP
Ukrajinský voják na Donbasu. Zdroj: AP
Ukrajinští civilisté na vojenském cvičení Zdroj: Profimedia.cz
Trénink ukrajinských civilistů Zdroj: Profimedia.cz
Uprchlíci ze separatistických oblastí přespávají v tělocvičně ve městečku Taganrog. Zdroj: Profimedia.cz
Manévry ukrajinské armády Zdroj: Profimedia.cz
Ukrajinská fronta Zdroj: Profimedia.cz
Rusové u ukrajinských hranic Zdroj: Profimedia.cz, AFP PHOTO/Satellite image ©2022 Maxar Technologies
Protiruská demonstrace v polské Varšavě. Zdroj: Profimedia.cz
Cvičení běloruských a ruských vojáků Zdroj: AP
Ukrajinský voják Zdroj: AP
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil linii dotyku. Zdroj: Profimedia.cz
Napojení českého plynovodu Gazelu, který je přes další plynovody spojený s Nord Streamem. Zdroj: Profimedia.cz
Uprchlíci ze separatistických oblastí přespávají v tělocvičně ve městečku Taganrog. Zdroj: Profimedia.cz
Západ se ještě před ruskou invazí na Ukrajinu oháněl tím, že má připravený balíček sankcí, které Rusko citelně zasáhnou. O podobě sankcí v současností jednají USA, Británie i Evropská unie. Jaké sankce se zmiňují nejčastěji? A co by Rusku nejvíce uškodilo?
Evropa je ekonomicky závislá na Rusku a Rusko je závislé na Evropě. Jenže z Moskvy je teď nepřítel číslo jedna a západní mocnosti musejí v politické schizofrenii formulovat takové sankce, které citelně zasáhnou Rusko, ale zároveň ekonomicky neodrovnají samotnou Evropu.
Ve hře je hned několik druhů sankcí – od těch lehčích, které jsou nejpravděpodobnější, až po ty tvrdé, které by citelně zasáhly ruskou ekonomiku. Recipročně by ale trpěla také Evropa.
Evropské banky jsou napojené na Rusko
„Evropa je s Ruskem finančně propojená. Rakouské, maďarské, francouzské i italské banky mají silné přímé či nepřímé angažmá v Rusku,“ popsal propojení jednoho ze sektorů ekonomiky pro CNN Prima NEWS expert Lukáš Kovanda. „Je obecně těžké udeřit Rusko citelnými sankcemi, aniž by došlo k poškození Západu a především Evropy,“ dodal.
Jako první dost možná přijdou na přetřes lehké ekonomické sankce. Mezi takové se mohou řadit například opatření, na základě kterých ruské banky přijdou v určité formě o přístup k evropským penězům. Mimoto je možné některým vlivným lidem ruské politiky a byznysu zakázat cestování do Evropské unie. V konečném součtu je pak na stole uvalení embarga na určitý druh ruského zboží.
Podle odborníků jsou ale takové sankce příliš mírné a neodradily by Rusko od případné eskalace napětí. Diskuze proto může přejít k tvrdším sankcím, při kterých ale budou tratit i státy unie. Mezi takové patří například zastavení projektu plynovodu Nord Stream 2, za takové řešení už se postavilo Německo. Plynovod vede zemní plyn z dalekého Ruska přes Balt do Německa a je pro Moskvu výhodný, jelikož obchází Ukrajinu.
Ropa není argument
Důležitým faktorem, který ovlivňuje ekonomickou situaci v Rusku, je ropa. Jenže současné napětí a vysoká cena černého zlata Moskvě naopak prospívá, jelikož ropu ve velkém vyváží. Kremlu naopak lámou vaz chvíle, kdy je ropa extrémně levná. V tomto ohledu je tak složité přispěchat s nějakými sankcemi.
Nejtvrdší možnou sankcí, která je ve hře, tak zůstává odstřižení Ruska od mezinárodního platebního systému. V takovém případě se pochopitelně obchodní toky poškodí oboustranně a ekonomicky ztratí také Evropa. Je proto otázkou, zda Západ najde k takovému razantnímu kroku odvahu. Zatím to tak nevypadá.