Česko pokárala Evropská komise. Jsme ve skluzu s kyberbezpečností, hrozí vysoké pokuty

Česko dostalo kvůli prodlevám ohledně nového kybernetického zákona a s tím souvisejícím přijímáním bezpečnostní směrnice NIS2 vytýkací dopis z Evropské komise. Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) bude žádat o prodloužení termínu, do kdy by měl zákon nabýt účinnosti. Pracuje na vyjádření. ČTK a Českému rozhlasu to ve čtvrtek řekl ředitel NÚKIB Lukáš Kintr. Nový zákon o kybernetické bezpečnosti vzniká primárně kvůli nutnosti převést do českého práva evropskou bezpečnostní směrnici NIS2. Česko mělo čas ji přijmout do loňského října.

Návrh nového zákona je ve Sněmovně. „Členské státy se s tou implementací měly vypořádat do října loňského roku, takže jsme v prodlení rámcově půl roku. Koncem roku ČR obdržela vytýkací dopis z Evropské komise, že nesplnila to, co měla. K tomu si dožádala nějaké naše vyjádření, na něm se teď pracuje,“ uvedl Kintr.

ČTĚTE TAKÉ: Novela zvyšující platy veřejných činitelů je protiústavní, varoval Pavla šéf Nejvyššího soudu

Sdělil také, že pokud by se ještě tento rok podařilo nedostatek napravit, nemělo by to ČR nějakým způsobem poškodit. „V opačném případě ale je potřeba počítat s opravdu vysokými pokutami,“ uvedl Kintr.

Reakcí na vytýkací dopis je podle něj žádost o pochopení s tím, že norma je v Parlamentu, což vyžaduje nějaký čas. Žádat bude NÚKIB o prodloužení termínu. V ČR zákony obvykle nabývají účinnosti od pololetí nebo s novým rokem, nejbližší možný termín je tedy nabytí účinnosti zákona od 1. července. Realističtější termín je podle Kintra ale od 1. ledna 2026.

„Uvidíme, jaká bude reakce. A jak na tom budou i další členské státy, jak rychle budou schopni zjednat nápravu. Více než dvě třetiny členských států totiž splněno nemají, v tomto boji nejsme osamoceni. Někde jsou blíž, někde jsou naopak i dál,“ uvedl také Kintr.

Cílem zákona je posilovat kybernetickou bezpečnost Česka. Návrh počítá s rozšířením okruhu orgánů a osob, na který dopadá a jehož ochrana a fungování jsou v ekonomickém a celospolečenském zájmu. Hlavním smyslem je dosáhnout toho, aby důležité organizace zaváděly preventivní kroky k posílení své kybernetické bezpečnosti včetně hlášení a zvládání kybernetických bezpečnostních incidentů.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Jurečku jsme nepodrazili, zdůrazňuje Kovářová. Kombinování funkcí nepovažuje vždy za špatné

Tagy:
pokuta zákon kybernetika Evropská unie Evropská komise kybernetická bezpečnost směrnice Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost vytýkací dopis prodleva