reklama

Evropská unie potřebuje malou sametovou revoluci, myslí si Václav Klaus

Listopadová revoluce v roce 1989 byla podle bývalého českého prezidenta Václava Klause mimořádností našich stoletých dějin. Podařilo se však úspěšně splnit to, co od ní naši občané očekávali. „Chtěli zrušit komunismus, odstranit nefunkční centrálně plánovanou ekonomiku a zavést hospodářství tržní. To se nepochybně povedlo,“ řekl Klaus ve speciálním vysílání televizní stanice CNN Prima NEWS k 31. výročí sametové revoluce.

reklama

Zároveň ale varoval před nástupem další totality a zmínil, že by Evropská unie i Spojené státy potřebovaly „malou sametovou revoluci“. Klaus věří, že se někdo z mladé generace takového úkolu chopí, že si nenechá líbit to, jak dnes západní společnost usíná na vavřínech.

„Znovu se prosazuje jediná pravda, vyslovit nekorektní názor je špatné. To je dobrý důkaz, že bychom malou revoluci opravdu potřebovali,“ řekl exprezident.

Václav Klaus také moderátorce Terezii Tománkové vysvětloval svůj výrok o tom, že lidé, kteří nosí roušky, jsou vítači imigrantů. „Měl jsem s ČTK asi hodinový rozhovor, z něhož byly použity tři řádky, které pak zazněly v titulku,“ hájil se Klaus.

Sám nicméně vidí určitou korelaci mezi lidmi, kteří nosí roušky a zároveň se hlásí k ekologii nebo evropské integraci. „Vidím určitou korelaci mezi lidmi, kteří milují roušky, milují Gretu Thunbergovou a její nesmysly a vítají migranty. To je celé,“ dodal.

Korelace mezi rouškaři a vítači je

Klaus přitom rozlišuje mezi různými přístupy k rouškám. „Na jedné straně je to nepochybně zdravotnická ochrana. Je ale současně symbolem toho, že někdo roušky miluje a vyjadřuje postoj k tomu, co se tu zavádí. Někdo roušku naopak odstrkává od pusy a demonstruje tím, že chce říci něco jiného,“ vysvětlil.

Podle dřívějších informací mu za účast na Národní třídě s nesprávně nasazenou rouškou hrozí ve správním řízení pokuta. Moderátorka Terezie Tománková se ho proto zeptala, zda to byl opravdu on, o kom média v této souvislosti informovala.

„Jestli tam někoho lustrovali, jsem si všiml, mě ale ne. Nechci vyhlašovat silácké věty a provokovat ty rozhodovatele o velikosti pokuty, ale myslím, že některé věci se udělat mají. Pokud tytéž pocity měli lidé v roce 1989, pak je také udělali. Nesmíme si nechat odepřít právo dát to najevo,“ řekl.

Důkaz úspěšnosti transformace máme

Klaus rovněž zavzpomínal na 17. listopad 1989 i na ekonomickou transformaci, které byl hlavní architekt. „Když jsem tehdy přišel domů, potkal jsem před domem syna Václava, který se pobledlý a vylekaný vracel z Národní třídy a řekl mi: ,Tatínku, my děti už jsme něco udělaly a teď to musíte dohrát do celkového vítězství vy, tatínkové,‘“ řekl bývalý prezident.

Podle něho se bezpochyby podařilo naplnit hodnoty, které se s listopadem 1989 pojí. „Bylo to zrušení komunismu a centrálního plánování a vytvoření demokratické společnosti a tržní ekonomiky. Zvládli jsme to lépe než některé další země,“ je přesvědčen Klaus.

Zmínil také nedávnou zprávu Mezinárodního měnového fondu, podle níž se Česká republika v podle HDP v přepočtu na osobu dostala před Itálii a Španělsko. „Pokud by něco podobného někdo předpověděl v listopadu 1989, tak by si všichni ťukali na čelo. A že se to stalo, nic jiného nemůže být bezvadným potvrzením úspěšnosti našich reforem. V politické fázi to platí neméně,“ uzavřel Václav Klaus.

Tagy:

Savo a toaletní papír jsou k ničemu. Po tornádu nám schází úplně jiné věci, vzkazují místní

Je to již měsíc a půl, co jižní Moravu zasáhlo ničivé tornádo, které zabilo šest osob, stovky lidí zranilo a zničilo téměř 1 200 domů. I přesto, že se okamžitě v celé zemi zvedla vlna solidarity, vybrala se až miliarda korun a do poničených oblastí se rozjely stovky dobrovolníků, řada místních stále nemá střechu nad hlavou. Chybí především stavební materiál a řemeslníci, smutní místní. Pokud chce stát pomoct, ať osloví stavební firmy, vzkazuje jedna z poškozených.

Sledujte slavnostní zahájení Hvězdné sezóny na Primě. Na co nového se můžete těšit?

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala hvězdný program. Nové pořady i podzimní programové schéma představí na speciální tiskové konferenci generální ředitel skupiny Prima Marek Singer a programový ředitel skupiny Prima Roman Mrázek, chybět nebudou ani hvězdné tváře z našich pořadů. Sledujte velkolepé zahájení v úterý od 16:15 přímo v tomto článku nebo na facebookových stránkách Primy.

Dostálova maminka: Z lodi ho tahalo deset Japonců. Kajak vyhrál i díky chlebu se sádlem

Hosty úterního pořadu Co Čech, to trenér! byli bývalá alpská lyžařka Šárka Strachová, vodní slalomář Vít Přindiš a maminka kajakáře Josefa Dostála Eva Emingerová. Ta o svém synovi, který jel v úterý ráno finále kajakářů na 1 000 m řekla, že ačkoliv skončil pátý a nenaplnil medailové ambice, do závodu dal úplně všechno. Po jeho skončení byl skutečně na dně svých sil a z kajaku musela českého obra vytáhnout skupina organizátorů.

reklama

Domácí zpravodajství

Epidemie v Česku slábne. Pacientů ve vážném stavu je ale v nemocnicích dvojnásobek

Laboratoře v Česku v pondělí potvrdily 152 nových případů nemoci COVID-19, o 47 méně než před týdnem. Na 100 000 obyvatel připadá v zemi za posledních sedm dní 11 nakažených, což je stejně jako v uplynulých třech dnech. Reprodukční číslo ukazující, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, pak zůstává 16. den pod hodnotou jedna, která značí zpomalování šíření nemoci. K úterý mírně kleslo na 0,92. Plyne to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama