Maďarský premiér Viktor Orbán si myslí, že se do roku 2030 Evropská unie rozpadne. Naopak věří, že budoucnost je v silnějším propojení států V4, tedy Maďarska, Česka, Slovenska a Polska. Prohlásil to během projevu při setkání své strany Fidesz, píše na webu Svobodná Evropa. Jednání politiků bylo sice neveřejné, stanice ale mluvila s několika účastníky.
Orbán podle Svobodné Evropy zopakoval myšlenky, že se eurozóna, a dokonce i samotná Evropská unie, mohou do roku 2030 rozpadnout. Západ zkritizoval především kvůli rostoucí muslimské komunitě. Do roku 2040 budou podle něj muslimští přistěhovalci ve francouzských i dalších městech převažovat, což by mělo podle něj vést k přehodnocení vztahu k těmto zemím. „Je otázkou, jak můžeme nazývat zemi za evropskou, když jsou původní evropské národnosti redukovány na menšinu několika obcí,“ poznamenal.
Visegrádská čtyřka bude do té doby podle něj naopak silným mocenským centrem. Přesto však připustil, že jsou vztahy Maďarska s těmito státy aktuálně zhoršené kvůli odlišnému postoji k dopadům války na Ukrajině. Ta by podle něj mohla trvat až do roku 2030 a Ukrajina by po ní měla být poloviční. „A my v Evropě se teď střílíme do nohy sankcemi,“ dodal.
Orbán hodlá být proti prodloužení sankčního balíčku o dalších šest měsíců. Jinak podle něj až 40 % evropských průmyslových firem bude muset kvůli nedostatku energie zastavit provoz.
Připomněl, že se státy V4 stanou do roku 2030 také v rámci Evropské unie čistými plátci, takže by se měly zamyslet nad svým členstvím. Neopomněl ani konstatování, že jsou jak v Česku tak na Slovensku současné liberální vlády v problémech.
Orbán s názory přichází v době, kdy Evropská komise navrhla odebrat Maďarsku 7,5 miliardy eur (184 miliard korun) z fondů Evropské unie mimo jiné kvůli nedostatečnému potírání korupce a problematickému přidělování veřejných zakázek. Unijní instituce dlouhodobě kritizují přístup vlády premiéra Viktora Orbána k justici, maďarské omezování plurality médií a práv menšin či omezování činnosti nevládních organizací a akademických svobod.