CNN Prima News Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí

Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí

Výpis příspěvků ke štítku „Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí“

Nová mutace covidu „pekelný pes“ vzbuzuje obavy. Je unikátní nejen názvem, ale i příznaky

11. listopadu 2022 20:15

Od začátku koronavirové pandemie virus zmutoval již několikrát. Vědci na celém světě soustavně zkoumají varianty, které postupně převládají. Tou poslední, jež vzbuzuje obavy, je „pekelný pes“. Varianta s oficiálním názvem BQ.1 trápí i naše německé sousedy. Čím se vyznačuje a jak se liší od omikronu dominujícího v Česku?

V Česku zemřel první pacient s opičími neštovicemi. Nejvíce nakažených je v Praze

21. září 2022 14:26
Aktualizováno

V Česku zemřel první pacient s opičími neštovicemi, vyplývá z dat, která země hlásí do Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). Upozornil na to web iDnes.cz. Fakultní nemocnice Bulovka později upřesnila, že příčinou úmrtí pacienta tato infekce nebyla, i když jí trpěl. Podle údajů ECDC bylo v ČR do 20. září nahlášeno 66 případů opičích neštovic. Další úmrtí nakažených opičími neštovice nahlásily do evropské databáze Belgie a Španělsko.

Restrikce kvůli nové vlně covidu? Co nás čeká, ukazují zkušenosti ze zahraničí

12. července 2022 05:11

Nová covidová vlna nabírá v České republice znovu na síle, což samozřejmě vyvolává otázky, zda nehrozí naplnění nemocnic a zavedení přísných opatření. Data ze zahraničí však naštěstí ukazují, že není potřeba kvůli rostoucím číslům příliš panikařit. Vlna varianty omikron BA.4 a BA.5 totiž prošla již několika státy a všude vypadala v podstatě totožně. Několikatýdenní nárůst a nikterak dramatické zaplnění nemocnic.

CNN: Epidemie začíná v nečekaném období. V Evropě s létem roste počet případů covidu

23. června 2022 08:21

V řadě zemí na jihu a západě Evropy začátkem léta roste počet případů koronavirové nákazy. Poukázala na to americká stanice CNN. Výrazný růst výskytu nákazy hlásí například Portugalsko, Německo, Francie či Rakousko. Podle zdravotnických úřadů za to mohou nové nakažlivější varianty BA.4 a BA.5. Mnohé státy navíc zrušily prakticky všechna omezení, což podle odborníků vede k rychlejšímu šíření nákazy.

Opičí neštovice v Česku: Kdo musí do karantény? Partneři nakažených i kolegové z práce

31. května 2022 13:05

Po více než dvou letech boje s pandemií koronaviru se svět obává další vlny, tentokrát však opičích neštovic. Státy Evropy proto činí kroky k zamezení jejich šíření. V Česku, které rovněž nemoc eviduje, a dalších státech platí například třítýdenní karanténa pro nakažené i jejich blízké. Podle epidemiologa Romana Prymuly jde o správné opatření.

Přísnější pravidla pro neočkované. Návrat z Itálie nebo Rakouska bude složitější

30. prosince 2021 17:17

Neočkovaným Čechům se od pondělí 3. ledna ztíží návrat z Itálie, Malty a Švédska, které budou nově v tmavě červené kategorii. Například Rakousko nebo Maďarsko se přesunou do červené, Rumunsko do zelené. Ministerstvo zdravotnictví tak rozhodlo na základě dostupných dat z Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC).

Dvě dávky nebudou stačit. Po devíti měsících třetí dávka, jinak vyprší EU covid pas

21. prosince 2021 13:27

Evropská komise přijala závazná pravidla stanovující na devět měsíců platnost certifikátu o prvotní vakcinaci proti covidu. Devítiměsíční uznávání vakcinace bez přeočkování platí pouze pro účely cestování v rámci Evropské unie, unijní exekutiva nicméně vyzývá členské státy, aby s úpravou sladily opatření v dalších oblastech.

Rozvolňovat je šílenost. Argumentace dětmi je nemorální, tvrdí český vědec z Oxfordu

19. prosince 2021 18:53

Situace je velmi riziková a opatření je třeba posílit, ne rozvolnit a zrušit. Chování nové vlády je šílené. Říká to český vědec vyučující v britském Oxfordu a člen Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) Jan Kulveit. Nový kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) kritizuje i za slova ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) o dětech. Takovou argumentaci považuje Kulveit za „morálně odpudivou“.

Dobrá zpráva pro neočkované. Z Azorů a Kanárských ostrovů budou mít jednodušší návrat

10. prosince 2021 15:16

Od pondělí se zjednoduší neočkovaným lidem návrat do České republiky z Azorských a Kanárských ostrovů. Na takzvané mapě cestovatele budou tato území oranžová, což značí střední míru rizika nákazy koronavirem. V páteční tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo zahraničí. Změny budou i u dalších států, nemají však vliv na režim při příjezdu do Česka.