Bohdalová dostala Krause do rozpaků. Ty, že jsi zticha a v koutě? vpálila mu a zasedla místo
Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí
Výpis příspěvků ke štítku „Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí“
Vše, co byste měli vědět o nemoci mpox. WHO vydala nejvyšší stupeň varování, hrozí epidemie
Jaké jsou příznaky onemocnění mpox, kvůli jehož šíření v Africe Světová zdravotnická organizace (WHO) ve středu vyhlásila nejvyšší stupeň varování? A hrozí další pandemie podobná té covidové? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila souhrn toho nejdůležitějšího, co byste měli vědět o nemoci dříve známé jako opičí neštovice.
Evropou se šíří nebezpečný komár tygrovaný. Objevil se i v Česku, přenáší horečku dengue
Invazivní druh asijských komárů tygrovaných, který se v důsledku globálního oteplování šíří po Evropě, je pravděpodobně příčinou prudkého nárůstu počtu případů horečky dengue, informuje The Independent. Odborníci varují před dalším nárůstem případů v nadcházejících letech. Výskyt nebezpečného komára byl zaznamenán také v Česku.
Salmonela z polského kuřecího: Nakažených už jsou tři stovky. Číslo není konečné
Už přes tři sta laboratorně potvrzených případů salmonely z kontaminovaného kuřecího masa původem z Polska a Rakouska hlásí od začátku roku šestnáct států. Jeden člověk zemřel. Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ukázalo na výrobce z Polska a z Rakouska, ke stoprocentní jistotě však zbývá provést několik dalších testů. Nakažených bude přibývat, upozornilo středisko.
Nová hrozba pro starý kontinent: Západonilský virus se do Evropy dostane za 48 hodin
Odborníci varují před virem západonilské horečky, který může způsobit i smrtelná onemocnění. V Evropě se za poslední týden nakazilo 31 lidí, převážně Řeků. Nebezpečný virus, který přenáší komáři, se může kvůli silným vzdušným proudům rozšířit ze severní Afriky na Ibizu za 48 hodin, informuje britský deník Express. Nemocí přenášených komáry bude podle odborníků v budoucnu přibývat.
Na trh se dostaly nebezpečné oční kapky. Hrozí oslepnutí, varování vydaly i české úřady
Minimálně tři oběti si vyžádala bakteriální epidemie, která souvisí s používáním očních kapek. Podle informací amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) úřady ke 14. březnu evidovaly 68 pacientů. Většina nemocných užívala kapky EzciCare nebo umělé slzy společnosti Delsam Pharma. Ačkoliv jsou výrobky volně prodejné v USA a v Evropské unii se neprodávají, Státní zdravotní ústav (SZÚ) před jejich užíváním varuje i Čechy. Mohli si je pořídit v zahraničí nebo na internetu.
Nová mutace covidu „pekelný pes“ vzbuzuje obavy. Je unikátní nejen názvem, ale i příznaky
Od začátku koronavirové pandemie virus zmutoval již několikrát. Vědci na celém světě soustavně zkoumají varianty, které postupně převládají. Tou poslední, jež vzbuzuje obavy, je „pekelný pes“. Varianta s oficiálním názvem BQ.1 trápí i naše německé sousedy. Čím se vyznačuje a jak se liší od omikronu dominujícího v Česku?
V Česku zemřel první pacient s opičími neštovicemi. Nejvíce nakažených je v Praze
V Česku zemřel první pacient s opičími neštovicemi, vyplývá z dat, která země hlásí do Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). Upozornil na to web iDnes.cz. Fakultní nemocnice Bulovka později upřesnila, že příčinou úmrtí pacienta tato infekce nebyla, i když jí trpěl. Podle údajů ECDC bylo v ČR do 20. září nahlášeno 66 případů opičích neštovic. Další úmrtí nakažených opičími neštovice nahlásily do evropské databáze Belgie a Španělsko.
Restrikce kvůli nové vlně covidu? Co nás čeká, ukazují zkušenosti ze zahraničí
Nová covidová vlna nabírá v České republice znovu na síle, což samozřejmě vyvolává otázky, zda nehrozí naplnění nemocnic a zavedení přísných opatření. Data ze zahraničí však naštěstí ukazují, že není potřeba kvůli rostoucím číslům příliš panikařit. Vlna varianty omikron BA.4 a BA.5 totiž prošla již několika státy a všude vypadala v podstatě totožně. Několikatýdenní nárůst a nikterak dramatické zaplnění nemocnic.
CNN: Epidemie začíná v nečekaném období. V Evropě s létem roste počet případů covidu
V řadě zemí na jihu a západě Evropy začátkem léta roste počet případů koronavirové nákazy. Poukázala na to americká stanice CNN. Výrazný růst výskytu nákazy hlásí například Portugalsko, Německo, Francie či Rakousko. Podle zdravotnických úřadů za to mohou nové nakažlivější varianty BA.4 a BA.5. Mnohé státy navíc zrušily prakticky všechna omezení, což podle odborníků vede k rychlejšímu šíření nákazy.
Opičí neštovice v Česku: Kdo musí do karantény? Partneři nakažených i kolegové z práce
Po více než dvou letech boje s pandemií koronaviru se svět obává další vlny, tentokrát však opičích neštovic. Státy Evropy proto činí kroky k zamezení jejich šíření. V Česku, které rovněž nemoc eviduje, a dalších státech platí například třítýdenní karanténa pro nakažené i jejich blízké. Podle epidemiologa Romana Prymuly jde o správné opatření.
Česko má druhý případ opičích neštovic. Hygiena prověřuje i další dovolenkáře
Státní zdravotní ústav předběžně potvrdil druhý případ opičích neštovic v ČR. Jde o blízký kontakt prvního nakaženého, který byl potvrzen v úterý. První případ opičích neštovic se v Česku potvrdil v úterý, muž se zřejmě nakazil na hudebním festivalu v Belgii.
Respirátory skončí i v letadlech a na letištích. Od kdy budeme cestovat bez ochrany úst?
Evropská unie přestane od 16. května vyžadovat, aby lidé na letištích a v letadlech nosili ochranu úst a nosu kvůli koronaviru. Uvedla to agentura AP, podle níž se na tom shodly Agentura Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA) a Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC).