Evropský parlament se tvrdě opřel do Fica. Odsoudil jeho návrhy a neochotu debatovat

Slovenský premiér Robert Fico

Rezoluce Evropského parlamentu k Ficovi

Evropský parlament ve středu většinou 496 hlasů ku 70 přijal rezoluci odsuzující snahy vlády premiéra Roberta Fica měnit slovenské trestní právo a zrušit Úřad speciální prokuratury (ÚSP). Takový krok by narušil snahu bojovat proti korupci na unijní úrovni, shodli se poslanci, kteří rovněž kritizují Ficovu neochotu účastnit se veřejné debaty ohledně změn.

„Vyzýváme slovenskou vládu, aby tyto změny přehodnotila ve světle dopadů, které by mohly mít na podobu právního státu, finanční zájmy Evropské unie i její protikorupční systém,“ uvádějí europoslanci v přijaté rezoluci.

ČTĚTE TAKÉ: Ficovi ujely nervy a vulgárně zhodnotil stav Slovenska. Západ podle něj na Ukrajině selhal

Z českých europoslanců rezoluci podpořili všichni kromě čtyř – Kateřiny Konečné (KSČM) a tří poslanců za ANO 2011, Ondřeje Knotka, Ondřeje Kovaříka a Martina Hlaváčka, kteří v EP zastupují liberální frakci Renew.

„Za rezolucí stojí zástupci slovenské opozice, kteří neuspěli v nedávných slovenských volbách a někteří západoevropští politici, kterým nevyhovuje, aby ve střední a východní Evropě byli silní premiéři schopní prosadit jiný názor než ten, který vyhovuje Bruselu,“ vysvětlil svůj hlas proti rezoluci Knotek. Dodal, že „právní legitimitu kroků slovenské vlády může posuzovat pouze Ústavní soud Slovenské republiky“.

Slovenská opozice prohlašuje, že vládnoucí strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) se pouze snaží o vlastní beztrestnost a koncentraci moci. Fico naopak tvrdí, že opozice by v podobě ÚSP měla v rukou represivní nástroj vůči vládní koalici a změny v trestním právu zdůvodňuje nutností snížit tresty na úroveň jiných zemí Evropské unie.

„To, co současná slovenská vláda dělá, směřuje k vyřazení základní struktury justice... a de facto vyřazuje z působení na Slovensku Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO),“ okomentoval rezoluci český europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti).

EPPO nyní funguje ve 22 zemích unie a jeho žalobci se zabývají především hospodářskou kriminalitou velkého rozsahu, která překračuje hranice jednoho unijního státu a její vyšetření vyžaduje nadnárodní spolupráci. Rezoluce kromě EPPO zmiňuje také evropský úřad pro boj proti podvodům OLAF nebo úřad evropské justiční spolupráce Eurojust, jejichž činnost by nové změny na Slovensku podle europoslanců narušily.

ÚSP dohlížel na vyšetřování vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové, stejně jako na řadu dalších kauz z doby dřívějšího vládnutí Ficovy strany. V těchto kauzách byly obviněny, obžalovány nebo odsouzeny desítky lidí, například osmiletý trest vězení za korupci si odpykává bývalý šéf ÚSP Dušan Kováčik. Na soud čeká mimo jiné poslanec Směru-SD a policejní exprezident Tibor Gašpar.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: NATO je mrtvé, Evropě bychom nepomohli. Trumpův drastický budíček šokoval eurokomisaře

Tagy: