Z Afriky se na Evropu valí teplý příliv vzduchu, který způsobuje tlaková výše nad Středozemním morem. Vlna extrémních veder sužuje například Itálii, tamní média jí dala název Lucifer. Ručičky teploměrů dohání takřka k 50 °C. Hrozí i v České republice?
Od začátku srpna se jižní Evropa potýká s největšími vedry za poslední roky. Teploty atakující více než 40 stupňů jsou přitom velmi nebezpečné. Pokud lidé nepijí dostatek tekutin, může jim hrozit i kolaps. Například Itálie, která na ostrově Sicílie naměřila rekordních 48,8 °C, hlásí již nejméně tři osoby, které kvůli vedrům zemřely.
PŘEHLEDNĚ: Ohnivá osa Sibiř–Řecko–Kalifornie. Kde všude ve světě zuří požáry?
Dopady klimatické změny, sucho a řádění ohnivého živlu letos pociťují po celém světě. O letních prázdninách se rozhořely požáry v desítkách zemí. Někde viní globální oteplování, jinde žháře či nedostatečnou hasičskou podporu. Kde všude je svět v ohni?
„Absolutní rekord, který byl naměřený u nás, činil 40,4 °C, a to v roce 2012 v Dobřichovicích. Teploty okolo 48 nebo 49 °C tedy u náš úplně reálné nejsou. Vyloučit to ale nelze, i takový extrém může přijít,“ řekla CNN Prima NEWS meteoroložka Michaela Valachová, podle níž současná horka kolem 30 °C nejsou důvodem k obavám. „Měli jsme vlny veder, kdy bylo třeba pět dnů 38 °C. Teploty, které čekáme třeba o víkendu, jsou u nás normální,“ uvedla Valachová.
Pátek je zatím nejteplejším dnem tohoto týdne, přes den teploty dosáhly i 32 °C. Podobné počasí nás podle Českého hydrometeorologického ústavu čeká i v sobotu. Bude většinou jasno až polojasno, odpoledne se zatáhne a ojediněle se objeví bouřky nebo přeháňky. Denní maxima zamíří na 26 až 30 °C, na jižní Moravě až 32 °C.
Jak tropická horka vznikají?
V zemích s extrémními teplotními rekordy se lidé mnohem častěji obrací i na pohotovost. Hrozí jim třeba úpal a úžeh. Před vedry pak meteorologové varovali i v dalších státech: Chorvatsku, Srbsku, Maďarsku, Makedonii, Švýcarsku, Slovinsku, Slovensku či Bosně a Hercegovině.
Požáry v Řecku i extrémní vlna veder ve Španělsku mají podle Valachové jednu příčinu. „Je to tím, že se prohřeje vzduch. Tlakové útvary nad Evropou způsobí, že se nehýbe a prohřeje se, většinou nad Saharou nebo nad Středozemním mořem. Odtud se potom teplý vzduch dostane k nám,“ popsala. „Vlny veder jsou obvyklé, je to extrém, který se opakuje,“ dodala.