Rakouský exkancléř Sebastian Kurz odmítne vyplacení bonusu ve výši 75 000 eur, v přepočtu skoro dvou milionů korun. Na ten by měl nárok jako končící poslanec po svém odchodu z funkce.
Před svým úplným odchodem z politiky byl kancléř Kurz členem Národní rady jako poslanec, za což dostával přes 15 000 eur (384 tisíc korun) hrubého měsíčně. Po odchodu do politického „důchodu“ mu náleží 75 procent jeho posledního platu, k tomu ještě zvláštní příplatky označované v rakouských médiích jako „vánoční prémie“. To celé by činilo více než oněch 75 tisíc eur, ovšem rozdělených do šesti měsíců.
Kurz se této částky dobrovolně vzdal, jak oznámil rakouskému deníku Kronen Zeitung. Nárok na tyto měsíční výplaty by měl pouze po dobu, než by získal příjem z nového zaměstnání. Proto se v sousední zemi má za to, že Kurz velmi rychle zamíří do soukromé sféry, některé zdroje tvrdí, že se tak stane již v lednu. Lidé z jeho okolí každopádně tvrdí, že jeho „chápání politiky vždy spočívalo ve službě zemi a práci pro lidi“.
Pětatřicetiletý Kurz skončil v pozici kancléře i šéfa Rakouské lidové strany (ÖVP) 9. října 2021 kvůli podezření z korupce a ovlivňování výsledků veřejného mínění, na čemž se měl domlouvat se šéfy rakouského deníku Österreich. Jako tzv. trafiku získal pozici vedoucího poslaneckého klubu lidovců v Národní radě. Ale 2. prosince letošního roku oznámil, že opouští všechny politické funkce kvůli rodinným záležitostem a hodlá se věnovat svému prvorozenému synovi.
Nový úkol v novém roce
Jenže podle zpráv listu Österreich nechce Kurz trávit hodiny pouze pohledem na své dítě, jak řekl na své poslední tiskové konferenci. A následně oznámil, že ho na začátku roku 2022 čeká „nový úkol“. O tom, co by to mohlo být, se od té doby v politických kruzích hodně spekuluje.
Nejpravděpodobnějším scénářem je podle deníku Kleine Zeitung, že dvojnásobného exkancléře bude lákat Silicon Valley. Kurz je v kontaktu s manažery společností Google, Netflix, Facebook již několik let. Loni v létě ho bývalý generální ředitel Googlu pozval na elitní „Yellowstone Retreat“ v Montaně. Kurz byl také hostem společnosti Facebook na pozvání bývalého místopředsedy britské vlády Nicka Clegga, který je nyní hlavním lobbistou společnosti.
Kurz by navíc nebyl prvním bývalým kancléřem, který po skončení politické kariéry přešel na lukrativní pracovní pozici.
- Alfred Gusenbauer (61 let, SPÖ) byl v letech 2007–2008 spolkovým kancléřem, jeho aktivity jako podnikatele, lobbisty a předsedy dozorčí rady nejsou v jeho vlastních řadách bez kontroverzí.
- Nástupce Werner Faymann (61 let, SPÖ) založil v roce 2016 společnost zaměřenou na realitní projekty a komunikaci.
- Bývalý vicekancléř Michael Spindelegger (61, ÖVP) vede migrační centrum ICMPD.
- Jeho předchůdce Wilhelm Molterer (66 let, ÖVP) byl viceprezidentem Evropské investiční banky (EIB) a vedl Evropský fond pro strategické investice (EFSI).