Střelec z Kazaně zabil sedm dětí (zdroj: CNN Prima NEWS)
Úterní střelba ozbrojeného útočníka ve škole v Kazani v ruském Tatarstánu si vyžádala devět obětí na životě a 23 zraněných. Pachatelem je devatenáctiletý mladík, který se na masakr předem připravil. Podle psychologa Kirilla Chlomova je ruské prostředí agresivní, a mládež tak agresi více toleruje. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS také kritizuje nepřipravenost sociálního systému.
Terčem útoku se stala škola, kterou útočník před čtyřmi lety absolvoval. Oblečen do černého s rouškou na ústech ozdobenou nápisem „Bůh“ si do školy přinesl brokovnici a plnou tašku nábojů. A začal vraždit. Podobný scénář měl útok, který se odehrál v krymské Kerči v říjnu 2018. Osmnáctiletý student zabil dvě desítky lidí a 70 jich zranil, než se po činu sám zastřelil.
Web CNN Prima NEWS o útoku šíleného ruského střelce hovořil s Kirillem Chlomovem, vedoucím psychologické služby na fakultě psychologie Ústavu společenských věd Ruské akademie národního hospodářství a státní služby při prezidentu Ruské federace a odborným vedoucím centra pro pomoc rozvoje dětí a mládeže Perekrjostok.
V Kazani devatenáctiletý mladík přišel do školy s brokovnicí. Střelba si vyžádala devět mrtvých a 23 zraněných. Jak tuto tragédii vnímáte?
Myslím si, že to je velká tragédie. Zasáhla mnoho lidí v Rusku i po celém světě. Jsem toho názoru, že je důležité hovořit o této tragédii, ale mělo by se to dělat tak, abychom v budoucnu předešli podobným událostem.
Domnívám se, že podobné tragédie ukazují naší zranitelnost a nedokonalost našich sociálních systémů a současně poskytují možnost to napravit, aby se něco takového neopakovalo.
Co pohání mladé střelce? Proč berou zbraň a jdou zabít své vrstevníky?
Nejde pojmenovat pouze jednu příčinu. Mladé střelce může ovlivňovat hned několik faktorů. Skoro vždycky se jedná o muže. Mohou být oběti šikany, roli může hrát zanedbaná rodičovská péče. Mohou být tiší a klidní, nemusí projevovat agresi a mohou být osamělí. Podstatnou roli může sehrát touha napodobit předchozí tragédie.
V souvislosti se střelbami v ruských školách se často hovoří o takzvaném kultu amerických střelců. Proč se ruská mládež zhlédla právě v nich?
Domnívám se, že za tím je romanizace a vysoká pozornost věnovaná útočníkům z Columbine High School a malý zájem o oběti masakru (v dubnu 1999 v americkém Coloradu dvojice náctiletých pachatelů zastřelila ve škole 13 lidí a 24 zranila, pozn. redakce).
Řada teenagerů, jak ve Spojených státech, tak i v Rusku, je v podobném psychickém a emocionálním stavu jako střelci z Columbine, proto útoky považuje za vhodný způsob jak na sebe upozornit.
Zdá se mi, že můžeme hovořit o Wertherově efektu, podobně jako v případě sebevražedného chování. Myslím, že slabá preventivní opatření vzdělávacího a sociálního systému neumožňují zajistit potřebnou úroveň sociální podpory a pozornosti. Tento sociální problém nejde řešit pouhým zpřísněním kontroly a restrikcemi.
Řeší se tento problém v Rusku? V ruských médiích se občas objevují zprávy o chystaných útocích na školy.
Za posledních sedm let se situace v Rusku v tomto ohledu zlepšila. Mnohé pokusy o útoky na školy byly zastaveny nebo jim bylo zabráněno. Ale to, že k těmto pokusům dochází, svědčí o tom, že se všechno vyřešit nepodařilo. Mám v první řadě na mysli prevenci a sociálně-psychologickou pomoc mladistvým.
Jak byste popsal soudobého ruského teenagera?
Dnešní ruská mládež je úspěšnější v porovnání s mládeží mé generace. V Moskvě teenageři málo holdují cigaretám a ve větší míře dávají přednost zdravému životnímu stylu.
Protože ruské sociální prostředí je agresivnější, tak i ruská mládež je k agresi tolerantnější, má sklony k osamělosti. Mladiství Rusové jsou mnohem individualističtější, než byla generace jejich rodičů. Ruská mládež se dobře orientuje na internetu, který denně používá. Je vidět i vysoká akademická motivace.
V souvislosti s technologickým pokrokem dochází k určitému deficitu fyzické kultury a kultury stravování. Tato změna je už zřetelně vidět a myslím si, že dojde k její korekci.
A pokud bychom porovnali mladého Rusa z Moskvy a mladého Ruska z regionu, čelí většímu tlaku než jeho vrstevník v Moskvě?
Rusko je veliká země, proto popsat statisticky průměrného teenagera z ruského regionu by nebylo korektní. Jinak vypadá mládež v jihosibiřské Tuvě, jinak ve východoruském Jakutsku, v Kaliningradu nebo severokavkazské Osetii.
Pokud bychom se však pokusili o porovnání, tak oproti moskevské mládeži jsou teenageři v ruských regionech ambicioznější a více motivovaní k úspěchu. Současně s tím vyrůstají v prostředí, které může být depresivnější nebo bezpečnější a stabilnější, nebo víc kriminogenní. To už záleží na konkrétním regionu. Je to podobná situace jako ve Spojených státech, kde tamní mládež vyrůstá ve velmi různorodém prostředí.