reklama

Exkluzivní průzkum: Drtivá většina Čechů se bojí o důchody. Na řešení se neshodnou

Důchodový systém je ve špatném stavu a je potřeba to urychleně napravit, myslí si valná většina Čechů napříč ideologickým spektrem. Dvě třetiny dospělých si na důchod spoří. V souvislosti s penzijní reformou by lidé nejčastěji souhlasili s výraznější změnou daní, u dalších možných řešení už se ale neshodnou a dochází ke generačnímu střetu, ukázal exkluzivní průzkum agentury STEM pro CNN Prima NEWS.

reklama

Pro mnohé Čechy je budoucnost penzí stěžejním tématem. Z 1 014 dotazovaných naprostá většina respondentů (84 %) uvedla, že považuje současný stav důchodového systému za významný problém, který je třeba urychleně vyřešit – a to v následujících pěti letech.

O něco méně naléhavě vnímá problém důchodové reformy nejmladší generace ve věku 18–⁠29 let. Nicméně i v této skupině 74 procent respondentů považuje za důležité se tímto problémem zabývat v příštích pěti letech.

Pravicově smýšlející lidé vnímají důchodovou reformu za urgentní problém o něco častěji (88 %) než levicově smýšlející (83 %) a politický střed, nadále ovšem jde o naprostou většinu z celkového počtu dotázaných.

Generační konflikt při hledání řešení

Na otázku, jaká opatření by měly příští vlády přijmout, aby zajistily udržitelnost důchodů, odpovědělo 55 procent lidí výraznou změnou systému daní. Zde panuje relativní názorová shoda napříč věkovými kategoriemi. „Relativní podpora změny systému daní představuje spíše únik k opatření, které je příliš obecné na to, aby byly jasné jeho konkrétní dopady,“ okomentovali výzkumníci z agentury STEM.

O něco menší podporu měl nápad dotovat důchodový systém ze státního rozpočtu – pro bylo 45 procent, proti pak 25 procent, z toho třetinu tvořili odpůrci z řad mladší generace ve věku 18 až 29 let. Podobně na tom byl návrh zohlednit, kolik do systému přispívají děti důchodců. Zde našel oporu u 42 procent lidí, proti byli především lidé nad 60 let.

Nejméně se zamlouvala řešení v podobě prodloužení důchodového věku na 67 let (79 % hlasů proti) a trvalého zmrazení růstu důchodů (64 % hlasů proti). Drtivá většina odpůrců pocházela ze starších věkových kategorií, konkrétně 45 až 59 let a nad 60 let. STEM konstatuje, že je proto v otázce důchodové reformy obtížné najít mezigenerační konsensus.

Voliči parlamentních stran jsou pro změnu systému daní

Z hlediska pravicového a levicového smýšlení je nejkontroverznějším návrhem zvýšení odvodů. Zatímco 43 procent levicově orientovaných by tento návrh podpořilo, 45 procent lidí inklinujících k pravicovému vidění světa tento postup odmítá. Asi polovina levicově smýšlejících lidí rovněž o něco častěji podporují příspěvky do důchodového systému v rámci státního rozpočtu, u pravicových dosahuje podpora okolo 41 procent.

Ovšem i napříč politickým spektrem se jako nejvíce konsensuální jeví návrh na změnu systému daní. Toto opatření má u voličů stran zastoupených v Poslanecké sněmovně alespoň 50procentní podporu, v případě ČSSD jde o 47 procent. U dalších návrhů už jsou názory výrazně roztříštěnější.

Na důchod si spoří (případně spořilo) okolo dvou třetin oslovených dospělých. Z exkluzivního průzkumu pro CNN Prima NEWS vyplynulo, že na přechod do penze naopak nešetří především lidé s nižším vzděláním (51 %) a také mladí lidé ve věku 18-29 let (57 %).

U voličů SPD, uskupení Trikolóra Svobodní Soukromníci, KSČM a Pirátů jde o dvě pětiny jejich elektorátu, uvedla agentura STEM.

Tagy:

Hlavní zprávy

Měli bychom Zemana zbavit pravomocí, shodli se lídři koalic. Chtějí další zprávu ÚVN
Politika

Měli bychom Zemana zbavit pravomocí, shodli se lídři koalic. Chtějí další zprávu ÚVN

Lídři koalice Spolu a Pirátů se Starosty se seznámili s informacemi o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana, které Ústřední vojenská nemocnice poskytla vedení Senátu. O aktivaci článku 66 ústavy, která by prezidenta zbavila pravomocí, by měl Senát jednat 5. listopadu. Podle šéfa ODS Petra Fialy by Sněmovna na horní komoru Parlamentu měla navázat do deseti dnů. Pokud se Zemanův stav do té doby nezlepší, lídři obou koalic se vysloví pro aktivaci zmíněného článku.

Vojtěch chce přísnější opatření proti covidu. Týkají se restaurací i roušek v práci
Adam Vojtěch

Vojtěch chce přísnější opatření proti covidu. Týkají se restaurací i roušek v práci

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve středu vládě navrhne, aby personál restaurací musel kontrolovat testy či očkování zákazníků. Chce také obnovit povinné nošení respirátorů uvnitř v zaměstnání. Vládě předloží znovu návrh na zkrácení doby platnosti negativních testů na COVID-19, zároveň ale chce zkrátit dobu karantény, pokud bude ukončena negativním PCR testem. Od prosince by navíc testy neměly být hrazeny ze zdravotního pojištění, pokud je nenařídí lékař či hygienická služba.

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy s Babišem a Vystrčilem: Jaký bude další postup ohledně Zemana?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy s Babišem a Vystrčilem: Jaký bude další postup ohledně Zemana?

Ty nejnovější ověřené zprávy z domova i ze světa. O aktivaci článku 66 ústavy, která by prezidenta zbavila pravomocí, by měl Senát jednat 5. listopadu. Jeho předseda Miloš Vystrčil v Hlavních zprávách přiblíží, jak přesně bude dále postupovat a od koho si vyžádá další potřebné informace. Předseda vlády Andrej Babiš zároveň prozradí, jaký bude následující postup ohledně hradního kancléře Vratislava Mynáře.

Vyhrát nemůžete, sami se odsuzujete. Ovčáček opět zahltil Twitter, jinak nekomunikuje

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček se opět rozjel na svém twitterovém účtu. Svými příspěvky, ve kterých mimo jiné zmiňuje staré výroky prezidenta Miloše Zemana, reaguje na pondělní dopis Senátu od Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). V něm stojí, že hlava státu není aktuálně schopna vykonávat svůj úřad. Ovčáček ale kromě vlastní aktivity na sociálních sítích s médii takřka nekomunikuje, o čemž se přesvědčil i reportér CNN Prima NEWS.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Sledujte ŽIVĚ: Poslanci ANO řešili Vondráčkovu návštěvu Zemana. Jak na situaci zareagují?

Poslanecký klub hnutí ANO se v úterý odpoledne sešel k volbě svých zbývajících místopředsedů. Jednat měl také o návštěvě předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) u hospitalizovaného prezidenta Miloše Zemana. Poslanci při příchodu na jednání nechtěli komentovat, koho navrhnou do vedení Sněmovny. Tiskovou konferenci po jednání klubu sledujte živě v tomto článku. Měla začít v 18:30, ale bude mít zpoždění.

Před rokem se Berbr z vazby rozloučil s fotbalem. Co všechno se od té doby změnilo?

Přesně před rokem rezignoval na všechny funkce v českém fotbale muž vzbuzující dlouhé roky kontroverze. Roman Berbr neopustil posty v čele s místopředsedou FAČR zčistajasna – o tři dny dříve ho totiž kvůli rozsáhlé úplatkářské aféře zatkla policie. Co všechno se po pádu funkcionáře přezdívaného „Lord Voldermort“ v jeho někdejším království událo a jak probíhá proces „deberbrizace“?

Šéf výrobce polovodičů Intel: Čipů je dost, ale automobilky je nechtějí

Nejžhavějším tématem posledních dnů a týdnů v automobilovém průmyslu je nedostatek polovodičových součástek nezbytných pro provoz moderních aut. Kvůli jejich absenci automobilky zastavují nebo omezují výrobu, což se zase neblaze promítá do dodacích lhůt. Podle šéfa jednoho z nejvýznačnějších producentů mikročipů, firmy Intel, si však výrobci automobilů za současnou situaci mohou částečně sami.

reklama

Domácí zpravodajství

Tempel musí být okamžitě propuštěn. Ústavní soud se zastal odsouzeného vraha

Ústavní soud (ÚS) v úterý vyhověl stížnosti Roberta Tempela, jenž po zrušení doživotí za dvojnásobnou vraždu na Sokolovsku zůstával ve vězení kvůli dřívějšímu trestu. Okresní soud v Sokolově by měl dát bezodkladně pokyn k propuštění Tempela na svobodu, starší tresty si již odpykal, plyne z nálezu ústavních soudců. Další držení ve výkonu trestu je neústavní, zdůraznil soudce Jaroslav Fenyk.

Okamura: Aktivovat článek 66? Z 12 řádků to nepůjde. Zeman dostal nejvíce hlasů v historii

Chceme více informací, řekl předseda SPD Tomio Okamura před schůzkou, na které šéfové sněmovních stran jednali s vedením Senátu o postupu při předání prezidentských pravomocí. Okamura zdůraznil, že k aktivaci ústavního článku 66 není zatím důvod. Lídři koalic Spolu a Pirátů se STAN se ale shodli na tom, že by měli zbavit Miloše Zemana prezidentských pravomocí.

Babiš: Válek lže, opozice podklady a data k pandemii má. Pořád hrají politiku

S koncem současné vlády Andrej Babiš (ANO) nabídl svému kritikovi Vlastimilu Válkovi (TOP 09) post ministra zdravotnictví místo Adama Vojtěcha (za ANO). „Opozice měla plno řečí, co všechno budou dělat, tak mohl Válek nastoupit. Bral to jako vtip a evidentně o to nestojí,“ řekl pobouřeně Babiš v rozhovoru redakci CNN Prima NEWS. Následně Válka osočil ze lži. Podle premiéra neříká poslanec pravdu, že opozice nedostává data a podklady k pandemii.

reklama