Výroky ministryně financí Aleny Schillerové jsou podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středuly skandální, když si jako rukojmí bere zdravotníky a jejich platy. Za neúměrně vysoký považuje nově schválený rozpočtový schodek bývalý ministr financí Ivan Pilný (za ANO). „Za mě se deficit rozpočtu počítal ještě v desítkách miliard,“ řekl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na televizní stanici CNN Prima NEWS. O rozpočtu v něm diskutoval také další bývalý šéf státní kasy Miroslav Kalousek (TOP 09).
„Za mě se deficit rozpočtu počítal ještě v desítkách miliard,“ řekl Ivan Pilný, bývalý ministr financí. Podle něj zákon o státním rozpočtu nerozhodne o tom, zda Česká republika vybředne z krize, nebo ne. „Musíme říct, že rozpočet přijatý na konci loňského roku nebyl žádný rozpočet, to se vědělo. Připravovalo se to, jako když kočička a pejsek pekli dort,“ rýpl si Pilný do své nástupkyně Aleny Schillerové.
„Za naprosto skandální považuji výroky paní ministryně financí, že když se neschválí rozpočet se schodkem 500 miliard korun, nedostanou zdravotníci slíbené odměny,“ rozohnil se šéf odborů Josef Středula nad slovy Schillerové, která takto odůvodňovala nutnost zadlužit stát ještě více. Rozpočet ve výši 320 miliard přijatý koncem loňského roku označil za virtuální. Pilný ještě podotkl, že ministryně financí si nechala rezervu ve výši 77 miliard pro to, aby nemusela každé dva měsíce chodit do Sněmovny a žádat o úpravu.
Podle Kalouska jsou v rozpočtu schované výdaje, které nesouvisí s pandemií. „Je tam daleko víc výdajů souvisejících se spotřebou vlády a volbami. Vládě se z rukou vymkly mandatorní výdaje, které v rozpočtu zůstanou i v dalších letech,“ upozornil někdejší ministr financí s tím, že kvůli tomu nás čekají stamiliardové schodky i v dalších letech. „Letošní rozpočet je dlouhý krok k rozvratu veřejných financí,“ dodal.
Na dluhovou brzdu narazíme do tří let
„Už v roce 2024 narazí naše veřejné finance na dluhovou brzdu,“ řekl Ivan Pilný, který s varováním Miroslava Kalouska souhlasil. Podle něj je zde navíc stále velký prostor pro to, aby vláda mohla před volbami ještě více utrácet. „Ano, je to populistický rozpočet,“ přitakal i předseda ČMKOS. Podle něho je klíčové se ptát všech politických stran, jak budou současný deficit řešit. „Jiná cesta než zvyšování daní neexistuje,“ dodal Středula.
Pro navýšení schodku ve čtvrtek hlasovalo 93 poslanců ANO, ČSSD a KSČM. Podporu vládnímu návrhu oznámil těsně před hlasováním předseda KSČM Vojtěch Filip. Komunisté se před hlasováním ještě radili. Ještě ráno totiž komunistický poslanec Jiří Dolejš dával najevo, že klub KSČM navýšení schodku v režimu legislativní nouze nepodpoří a komunisté budou mít takzvané volné hlasování. Ostatní strany hlasovaly proti. Schválenou novelu nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.
Pilný: Snad Rašín nevstal z hrobu
Pilného také zarazilo, když se Schillerová ve čtvrtek odvolávala na prvního československého ministra financí Aloise Rašína. „Jak byste postupoval Vy, pane ministře? Nad tím často přemýšlím, když v této nelehké době procházím kolem tabla ministrů financí poblíž mé pracovny,“ napsala na Twitteru. „Snad kvůli tomu Rašín nevstal z hrobu. Ministr financí je totiž od toho, aby hlídal státní kasu a nerozhazoval peníze,“ prohlásil Pilný.
A jak byste postupoval Vy, pane ministře? Nad tím často přemýšlím, když v této nelehké době procházím kolem tabla ministrů financí poblíž mé pracovny. Alois Rašín na ní má a navždy bude mít své čestné místo. Dnes od jeho smrti uplynulo 98 let. pic.twitter.com/NXbh9mGCJ3
— Alena Schillerová (@alenaschillerov) February 18, 2021
V závěru debaty ještě Středula upozornil, že když Kalousek řešit schodky ve výši desítek miliard, byly v ulicích statisícové demonstrace. „Já jsem je přežil, protože jsem si stál za tím, že dělám jen to nejlepší,“ reagoval Kalousek s tím, že vláda by neměla myslet na politické následky, ale na životy občanů během koronavirové pandemie.